به‌روزرسانی: این خبر دروغ اول آوریل «یک پزشک» بود: یک تحول انقلابی: نسل جدید آی‌فون امکان دریافت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را خواهد داشت – آیا افشای توافق جدید اپل و استارلینک از ثمرات غیرمنتظره جنگ اوکراین است؟

3

توجه: بخش مربوط به اتصال مستقیم نسل بعدی آی‌فون به اینترنت ماهواره استارلینک، دروغ اول آوریل یک پزشک بود.

دیروز اعلام شد که ایلان ماسک اعلام کرده که اینترنت ماهواره‌ای استارلینک  به‌روزرسانی می‌شود تا برای مردم اوکراین مفیدتر و در دسترس‌تر شود.

این شرکت به‌روزرسانی نرم‌افزاری را منتشر خواهد کرد تا گیرنده‌های آن به انرژی کمتری نیاز داشته باشند و بتوانند با برق فندک خودرو تغذیه شوند.

همچنین به‌روزرسانی جدید اجازه می‌دهد، آنتن‌ها در حالی که در خودروهای در حال حرکت هم هستند، بتوانند سیگنال دریافت کنند و ارتباط اینترنتی را حفظ کنند.

این به روز‌رسانی‌ها توسط آقای ماسک در توییتر و در پاسخ به میخایلو فدوروف، معاون نخست وزیر اوکراین اعلام شد.  اسپیس ایکس قصد دارد از سیستم‌های Starlink خود برای آنلاین نگه داشتن اینترنت اوکراینی استفاده کند.

ماسک در توییتر نوشته بود: «پنل‌های خورشیدی و باتری بهتر از ژنراتور برای تامین انرژی آنتن‌های اینترنت ماهواره‌ای عمل می‌کنند، زیرا هیچ رد گرمایی یا دود ندارند و سوختشان زود تمام نمی‌شود.»

به صورت متنقاضی فناوری‌های نظامی و جنگ‌ها در طول تاریخ، فناوری بشر را متحول کرده‌اند و به جلو برده‌اند. کلا به نظر می‌رسد که ذات بشر این دوگانگی را دارد و همزمان با تعارض‌ها و درگیری‌ها و خشونت‌ها، هنر و دانش و فناوری هم زاده می‌شود.

سال ۲۰۲۱ ما اخبار پراکنده‌ای نوشته بودیم که اشاره می‌کردند شاید آی‌فون ۱۳ بتواند در مناطق بدون پوشش شبکه‌های مخابراتی، راسا سیگنال‌های ماهواره‌ای را دریافت کند و در مواقع اضطراری بتواند پیام متنی ارسال کند.

بلومبرگ گزارش داده بود که آی‌فون ۱۳ خواهد توانست از این سیگنال‌ها برای ارسال پیامک به خدمات اضطراری، مخاطبین در فهرست اضطراری یک شخص یا گزارش بحران استفاده کند.

اما حالا هم گزارش‌های جدید بلومبرگ و هم یک درزدهنده معتبر اخبار اپل در توییتر، حاکی از توسعه تراشه باند پایه Qualcomm X65 و علاقه‌مندی اپل به آن و سفارش انبوه آن است. به لطف این تراشه نه تنها اینترنت  ۴G و ۵G، بلکه سیگنال‌های اینترنتی ماهواره‌های ارتفاع پایین هم قابل استفاده خواهد بود.

این خبر در کنار شنیده‌هایی حاکی از برقراری ارتباط بین بخش‌های فناوری اپل و اسپیس ایکس به دنبال تشویق‌های پشت پرده وزارت امور خارجه آمریکا، نشان می‌دهند جنگ و بحران اوکراین و نیاز ناگهانی شدید به برقراری اینترنت، باعث شده دو شرکت آمریکایی، در فاز جدیدی از تحول، گام عملی بلندی برای ممکن کردن دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای آن هم توسط گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار را بردارند.

اواخر تابستان امسال، ما احتمالا رونمایی بزرگی در بخش آی‌فون را شاهد خواهیم بود. در حالی که در بخش ظاهری و طراحی بدنه، شاهد پیشرفت‌های مینیمال خواهیم بود، در بخش عملکردی  دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای، ابعاد جدید از ارتباط را به همه خواهد شناساند.

فعلا هیچ گزارشی در مورد چگونگی شارژ و درخواست اینترنت ماهواره‌ای با آی‌فون گزارش نشده. این احتمال وجود دارد که کاربران انتهایی پس از نصب اپلیکیشن استارلینک، بتوانند به سادگی یک خرید درون برنامه‌ای، بسته‌های مورد نظر را البته در مناطق جغرافیایی منتخب، خریداری کنند.

و البته ما هنوز نمی‌دانیم که اپل که به محافظه‌کاری مشهور است و حتی امکانات سخت‌افزاری برخی گجت‌های خود مانند نوار قلب و سنسور میزان اشباع اکسیژن خون را در اپل واچ، در برخی مناطق جغرافیایی محدود کرده، ایا امکان استفاده از این تراشه را در همه مناطق خواهد داد یا خیر.

 
3 نظرات
  1. خودم می گوید

    ۱۳

  2. soooot می گوید

    دروغ سیزده.

  3. خاکی می گوید

    اگه بشه انقلابی تو فناوری ارتباطات پیش میاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.