اینترنت استارلینک به زودی مستقیماً گوشی‌های هوشمند را به شبکه جهانی اینترنت متصل می‌کند! عملی شدن دروغ اول آوریل یک پزشک! اما شتاب‌زده خوشحال نشوید، نخست مناطق کور آمریکا پوشش داده می‌شوند و پهنای باند هم چندان بالا نخواهد بود!

0

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، اینترنت ماهواره‌ای استارلینک اسپیس‌ایکس سال آینده مستقیماً  گوشی‌های هوشمند را آنلاین می‌کند.

ایلان ماسک و مایک سیورت – رئیس و مدیر عامل T-Mobile- این طرح را پنجشنبه هفته پیش شب (۲۵ اوت) در جریان یک رویداد پخش اینترنتی در تأسیسات Starbase SpaceX در جنوب تگزاس اعلام کردند.

این دو شرکت در پروژه‌ای به نام Coverage Above and Beyond با یکدیگر همکاری می‌کنند که هدف آن این است که مشتریان T-Mobile تقریباً در همه جا بتوانند به اینترنت متصل شوند.

ماسک گفت: «من فکر می‌کنم این واقعاً یک تغییر بزرگ بازی است. به طور خلاصه،  دیگر مناطق مرده اینترنتی نخواهیم داشت.»

فعلا در سطح جهان مناطق کور اینترنتی زیادی وحود دارد که دکل‌های مخابراتی سیگنالی به آنها ارسال نمی‌کنند. حتی در آمریکا هم ۱.۳ میلیون کیلومتر مربع توسط هیچ شبکه سلولی پوشش داده نمی‌شود. (یعنی وسعتی کمی از مساحت ایران کوچک‌تر)

اما در برنامه Coverage Above and Beyond هدف این است که این مشکل با استفاده از ماهواره‌های ارتفاع پایین استارلینک، پهنای باند برای مناطق کور هم تامین شود.  به سبب تعداد زیاد ماهواره‌هایش این مجموعه را تشبیه به ابرصورت فلکی هم می‌کنند.

این شرکت تا به امروز بیش از ۳۰۰۰ ماهواره استارلینک را به فضا پرتاب کرده است، اما هیچ یک از ماهواره‌هایی که در حال حاضر عملیاتی هستند، مطابق با تعریف جدید نیستند. Coverage Above and Beyond به نسخه استارلینک ۲ نیاز دارد که انتظار می‌رود سال آینده عرضه شود.

ماهواره‌های جدید استارلینک که برای این کار طراحی شده‌اند ۷ متر طول دارند و وزنشان هم ۱.۲۵ تن خواهد بود. در حالی که ماهواره‌های قعلی استارلینک ۳۰۰ کیلوگرمی هستند.

پس این ماهواره‌های بزرگ‌تر و سنگین‌تر را باید با استارشیپ Starship، به جای موشک فالکون Falcon 9، پرتاب کرد. البته ماسک گفته که اسپیس ایکس ممکن است نسخه ۲ “مینی” این ماهواره‌ها را به صورت موقت سازگار با فالکون ۹ بسازد، این ماهواره‌های منی ۲ در صورتی ساخته می‌شوند که توسعه استارشیپ  به طور قابل توجهی به تأخیر بیفتد.

ماسک گفت، اما راه‌اندازی Coverage Above and Beyond به قدری دشوار است که اسپیس ایکس نیاز دارد تا تعداد ماهواره های نسخه ۲ زیادی بسازد و هر کدام را با یک آنتن ویژه ۵ متری در یک سوی آنها تجهیز کند.

ماسک گفت: «به نظر ما، آن‌ها پیشرفته‌ترین آنتن‌های آرایه فازی در جهان هستند. آنتن‌ها باید بسیار پیشرفته باشند، زیرا باید سیگنال بسیار کندی را از گوشی همراه شما دریافت کنند. آن سیگنال باید ۸۰۰ کیلومتر را بپیمایند و سپس توسط ماهواره‌ای که ۲۷ هزار کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند گرفته شود.تازه ماهواره باید  اثر داپلر را به سبب حرکت بسیار سریع در نظر داشته باشد و جبران کند. بنابراین این واقعاً یک چالش فنی بسیار دشوار است.»

اگر پروژه Coverage Above and Beyond جواب داد، مشتریان T-Mobile می‌توانند از طریق فرکانس موجود T-Mobile با تلفن‌های فعلی خود هم به اتصال استارلینک دسترسی پیدا کنند. سیورت گفت که آن‌ها نیازی به خرید تجهیزات جدید ندارند.

پوشش استارلینک به معنای جایگزینی سرویسهای کنونی نیست و فقط مناطق کور را پوشش می‌دهند.

ماسک گفت که Coverage Above and Beyond در مجموع حدود ۲ تا ۴ مگابیت اینترنت در هر “منطقه سلولی” ارائه می‌دهد که معادل ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تماس صوتی همزمان یا صد‌ها هزار پیام متنی همزمان است. بنابراین حداقل در آینده نزدیک گزینه خوبی برای بازی آنلاین یا چت ویدیویی نخواهد بود!

با این حال، این چشم انداز می‌تواند جاه طلبانه‌تر شود. به عنوان مثال، اسپیس ایکس مایل است سرویس استارلینک مستقیم به گوشی خود را فراتر از مرز‌های ایالات متحده گسترش دهد.

منبع


در یک پزشک در تاریخ ۱۳ فروردین برای اینکه دروغ باورپذیری منتشر کند، خبر مشابهی ساخته بود و به عنوان دروغ اول آوریل منتشر کرده بود که خیلی‌های جدی‌اش گرفتند. اما می‌بینید که در کمتر از ۵ ماه برنامه‌ای برای عملی شدن نسبی آن پیشبینی شده!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.