بهترین و محبوب‌ترین کتاب‌های علمی دهه اخیر

0

انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر (2014) نوشته یووال نوح هراری

Sapiens: A Brief History of Humankind

خلاصه: هراری خوانندگان را به سفری جذاب در طول تاریخ انسان خردمند، از پیدایش گونه ما تا امروز می برد. این کتاب به بررسی انقلاب‌های کلیدی می‌پردازد که جوامع بشری را شکل داده‌اند، از جمله انقلاب‌های شناختی، کشاورزی و صنعتی، و بینش‌هایی قابل تأمل در مورد نیروهایی که تاریخ بشر را شکل داده‌اند، ارائه می‌دهد.

“اخترفیزیک برای مردم شتاب‌زده” (2017) توسط نیل دگراس تایسون

Astrophysics for People in a Hurry

خلاصه: در این کتاب مختصر و جذاب، اخترفیزیکدان نیل دگراس تایسون، مفاهیم پیچیده اخترفیزیک را به توضیحات قابل دسترس و سرگرم کننده تقسیم می کند. تایسون با پوشش موضوعاتی از انفجار بزرگ تا ماده تاریک، شگفتی‌های جهان را برای خوانندگانی با زمان محدود اما علاقه شدید به علم قابل درک می‌کند.

“ژن: یک تاریخ صمیمانه” (2016) اثر سیذارتا موکرجی

he Gene: An Intimate History” (2016)

خلاصه: سیذارتا موکرجی، نویسنده برنده جایزه پولیتزر، تاریخچه ژنتیک، از گیاهان نخود مندل گرفته تا فناوری پیشرفته CRISPR را بررسی می کند. این کتاب نه تنها به این علم می پردازد، بلکه پیامدهای اخلاقی و اجتماعی درک رو به رشد ما از ژنتیک را نیز بررسی می کند و نگاهی جامع به قدرت و پیامدهای بالقوه دستکاری ژن ها ارائه می دهد.

«زندگی جاودانه هنریتا لکس» (2010) اثر ربکا اسکلوت

The Immortal Life of Henrietta Lacks

خلاصه: ربکا اسکلوت داستان جذاب هنریتا لکس، یک زن آمریکایی آفریقایی تبار را روایت می کند که سلول‌هایش بدون اطلاع او در سال 1951 گرفته شد. این سلول ها، که به سلول های HeLa معروف هستند، در تحقیقات پزشکی نقش مهمی پیدا کردند. این کتاب اکتشافات علمی را با سؤالات اخلاقی پیرامون استفاده از بافت انسانی، رضایت پزشکی و تأثیر آن بر خانواده هنریتا در هم آمیخته است.

“فانی بودن: پزشکی و آنچه در پایان مهم است” (2014) نوشته آتل گاونده

Being Mortal: Medicine and What Matters in the End

خلاصه: جراح و نویسنده Atul Gawande تلاقی پزشکی و مرگ و میر را در این کتاب تامل برانگیز بررسی می کند. گاوند به محدودیت‌های مداخلات پزشکی در مواجهه با پیری و بیماری لاعلاج فکر می‌کند، و خواستار رویکردی دلسوزانه‌تر و بیمار محورتر برای مراقبت از پایان زندگی است.

«ششمین انقراض: یک تاریخ غیرطبیعی» (2014) اثر الیزابت کولبرت

The Sixth Extinction: An Unnatural History

خلاصه: الیزابت کولبرت در این کتاب برنده جایزه پولیتزر، بحران موجود تنوع زیستی را بررسی می کند. کولبرت با بررسی رویدادهای انقراض گذشته و شتاب فعلی از بین رفتن گونه ها به دلیل فعالیت های انسانی، استدلال می کند که ما در میانه ششمین انقراض دسته جمعی هستیم. این کتاب به عنوان زنگ خطری در مورد تأثیر اعمال انسان بر اکوسیستم های سیاره عمل می کند.

“تحصیل کرده” (2018) اثر تارا وستور

Educated

خلاصه: کتاب خاطرات تارا وستوور، در حالی که صرفاً یک کتاب علمی نیست، سیر زندگی‌ او را از بزرگ شدن در یک خانواده سختگیر و بدرفتار در روستایی آیداهو، بدون تحصیلات رسمی، تا اخذ مدرک دکترا از دانشگاه کمبریج بازگو می کند. داستان وستوور قدرت دگرگون کننده آموزش و پیگیری دانش را برجسته می کند.

«امپراطور همه بیماری‌ها: بیوگرافی سرطان» (2010) نوشته سیذارتا موکرجی

The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer

خلاصه: سیذارتا موکرجی، سرطان شناس، تاریخچه جامع و قابل دسترس سرطان را در این کتاب برنده جایزه پولیتزر ارائه می دهد. از زمان های قدیم تا تحقیقات مدرن، موکرجی ابعاد علمی، اجتماعی و شخصی این بیماری را بررسی می کند و امید و بینشی را نسبت به نبرد مداوم با سرطان ارائه می دهد.

شخصیت‌های پنهان: رویای آمریکایی و داستان ناگفته زنان سیاهپوست ریاضیدانی که به پیروزی در مسابقه فضایی کمک کردند (2016) اثر مارگو لی شتلی

Hidden Figures: The American Dream and the Untold Story of the Black Women Mathematicians Who Helped Win the Space Race

خلاصه: مارگو لی شترلی کمک های باورنکردنی ریاضیدانان زن آفریقایی آمریکایی در ناسا را در طول مسابقه فضایی آشکار می کند. این کتاب با تمرکز بر زندگی و دستاوردهای این «شخصیت‌های پنهان»، نقش حیاتی آن‌ها را در موفقیت مأموریت‌های فضایی اولیه ایالات متحده برجسته می‌کند.

کتاب رمز: علم رمزنگاری از مصر باستان تا رمزنگاری کوانتومی (1999) توسط سایمون سینگ

The Code Book: The Science of Secrecy from Ancient Egypt to Quantum Cryptography

خلاصه: “کتاب کد” سایمون سینگ همچنان یک کاوش محبوب و قابل دسترس در تاریخچه کدها و شکستن کدها است. از دنیای باستان تا روش‌های رمزگذاری مدرن، سایمون سینگ خوانندگان را به سفری در دنیای شگفت‌انگیز رمزنگاری می‌برد.

«مغز: داستان تو» (2015) اثر دیوید ایگلمن

The Brain: The Story of You

خلاصه: عصب شناس دیوید ایگلمن پیچیدگی های مغز انسان را بررسی می کند و خوانندگان را به سفری از طریق اندامی می برد که تجارب، خاطرات و آگاهی ما را تعریف می کند. این کتاب به بررسی آخرین اکتشافات در علوم اعصاب و تأثیر عمیق آنها بر درک ما از اینکه چه کسی هستیم می پردازد.

“زندگی پنهان درختان: آنچه آنها احساس می کنند، چگونه با هم ارتباط برقرار می کنند – اکتشافات از یک دنیای مخفی” (2015) توسط پیتر وولبن

The Hidden Life of Trees: What They Feel, How They Communicate – Discoveries from a Secret World

خلاصه: جنگل‌بان پیتر وولبن دنیای شگفت‌انگیز درختان و جنگل‌ها را در این کاوش در ارتباط، ساختارهای اجتماعی و استراتژی‌های بقای آن‌ها آشکار می‌کند. این کتاب دیدگاه‌های سنتی درختان را به عنوان موجودات منفعل به چالش می‌کشد و آنها را موجوداتی پیچیده و به هم پیوسته با زندگی درونی غنی معرفی می‌کند.

“داستان کلنجار جراحان مغز و اعصاب: تاریخچه مغز انسان که توسط داستان های واقعی تروما، جنون و بهبودی آشکار شد” (2014) اثر سم کین

The Tale of the Dueling Neurosurgeons: The History of the Human Brain as Revealed by True Stories of Trauma, Madness, and Recovery

خلاصه داستان: نویسنده علمی، سام کین، خوانندگان را به سفری جذاب در تاریخ علوم اعصاب می برد، با استفاده از داستان های زندگی واقعی افراد مبتلا به آسیب های مغزی برای کشف عملکردها و اسرار مغز انسان. این کتاب بینش علمی را با روایت های جذاب ترکیب می کند.

«دختر آزمایشگاه» (2016) اثر هوپ جارن

Lab Girl

خلاصه: ژئوبیولوژیست Hope Jahren سفر شخصی خود در علم را با بینش هایی از جهان طبیعی در هم می آمیزد. «دختر آزمایشگاه» خاطره‌ای است که تجربیات جهرن به‌عنوان یک زن در علم، ارتباط عمیق او با گیاهان و چالش‌ها و پیروزی‌های تحقیقات علمی را بازتاب می‌دهد.

“پروژه لغو: دوستی که نظر ما را تغییر داد” (2016) اثر مایکل لوئیس

The Undoing Project: A Friendship That Changed Our Minds

خلاصه: مایکل لوئیس کار پیشگامانه روانشناسان دانیل کانمن و آموس تورسکی را بررسی می کند، که تحقیقات آنها در مورد تصمیم گیری و سوگیری های انسانی، درک ما را از نحوه تفکر مردم متحول کرد. «پروژه لغو» به پیچیدگی‌های ذهن انسان و همکاری‌هایی می‌پردازد که اقتصاد رفتاری را تغییر داد.

“من حاوی انبوهی از افراد هستم: میکروب های درون ما و دیدگاه بزرگتر از زندگی” (2016) توسط اد یونگ

I Contain Multitudes: The Microbes Within Us and a Grander View of Life

خلاصه: اد یونگ، روزنامه‌نگار علمی، دنیای شگفت‌انگیز میکروب‌ها و تأثیر عمیق آن‌ها بر سلامت انسان و محیط‌زیست را بررسی می‌کند. “من حاوی انبوهی از افراد هستم” نگاهی قانع کننده به روابط پیچیده بین میکروب ها و میزبان های آنها ارائه می دهد و پیش فرض ها را در مورد این موجودات کوچک به چالش می کشد.

“جهان شیشه ای: چگونه بانوان رصدخانه هاروارد ستاره ها را اندازه گرفتند” (2016) اثر داوا سوبل

The Glass Universe: How the Ladies of the Harvard Observatory Took the Measure of the Stars

خلاصه: داوا سوبل داستان ناگفته زنانی را که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در رصدخانه کالج هاروارد کار می کردند، بازگو می کند. این «رایانه‌های انسانی» کمک‌های پیشگامانه‌ای در زمینه ستاره‌شناسی کردند و پایه‌ای برای درک ما از ستارگان گذاشتند.

«نظم زمان» (2018) اثر کارلو روولی

The Order of Time

خلاصه: فیزیکدان نظری کارلو روولی در این کتاب فلسفی و علمی به بررسی ماهیت زمان می پردازد. روولی مفاهیمی از فیزیک کوانتومی گرفته تا ماهیت واقعیت را مورد بحث قرار می دهد و درک ما از زمان و نقش آن در جهان را به چالش می کشد.

«بدن: راهنمایی برای ساکنان» (2019) اثر بیل برایسون

The Body: A Guide for Occupants

خلاصه: نویسنده مشهور، بیل برایسون، خوانندگان را به سفری در پیچیدگی‌های بدن انسان می‌برد و راهنمای جامع و قابل دسترس برای عملکرد درونی آن ارائه می‌کند. این کتاب شوخ طبعی برایسون را با انبوهی از اطلاعات علمی ترکیب می‌کند و آن را به کاوشی جذاب در زیست شناسی خودمان تبدیل می کند.

«کتاب چرا: علم جدید علت و معلول» (2018) نوشته جودیا پرل و دانا مکنزی

The Book of Why: The New Science of Cause and Effect

خلاصه: در «کتاب چرا»، جودیا پرل، پیشگام در زمینه هوش مصنوعی، علم علت و معلول را بررسی می کند. این کتاب به اهمیت درک علیت در زمینه های مختلف از پزشکی گرفته تا علوم اجتماعی می پردازد و تصورات غلط رایج در مورد همبستگی و علیت را به چالش می کشد.

«محدوده: چرا ژنرال‌ها در دنیای تخصصی پیروز می‌شوند» (2019) اثر دیوید اپشتاین

Range: Why Generalists Triumph in a Specialized World

خلاصه: روزنامه نگار دیوید اپستین این ایده را که تخصص کلید موفقیت است به چالش می کشد و به نفع طیف وسیع تری از تجربیات و مهارت ها بحث می کند. اپشتاین با تکیه بر نمونه هایی از زمینه های مختلف، به بررسی این موضوع می پردازد که چگونه غیرمتخصص‌ها می توانند در جهانی همیشه در حال تغییر رشد کنند.

«آب خواهد آمد: دریاها در حال افزایش، شهرهای غرق شده و بازسازی جهان متمدن» (2017) نوشته جف گودل

The Water Will Come: Rising Seas, Sinking Cities, and the Remaking of the Civilized World

خلاصه: جف گودل، روزنامه‌نگار تحقیقی، تأثیر افزایش سطح آب دریاها را بر شهرهای ساحلی در سراسر جهان بررسی می‌کند. گودل از طریق مصاحبه ها، تحقیقات و گزارش های روی زمین، پیامدهای تغییرات آب و هوایی و نیاز فوری به سازگاری را بررسی می کند.

“واقعیت پنهان: جهان های موازی و قوانین عمیق کیهان” (2011) نوشته برایان گرین

The Hidden Reality: Parallel Universes and the Deep Laws of the Cosmos

خلاصه: فیزیکدان نظری برایان گرین مفهوم جهان های موازی را در این کتاب تامل برانگیز بررسی می کند. گرین خوانندگان را به سفری در میان تئوری های مختلف چندجهانی می برد و به پیامدهای عمیق درک ما از کیهان می پردازد.

“تصویر بزرگ: در مورد ریشه های زندگی، معنا و خود جهان” (2016) اثر شان کارول

The Big Picture: On the Origins of Life, Meaning, and the Universe Itself

خلاصه: فیزیکدان شان کارول به بررسی سوالات اساسی در مورد ماهیت واقعیت می پردازد و موضوعاتی مانند منشاء زندگی، آگاهی و ماهیت زمان را بررسی می کند. “تصویر بزرگ” مروری جامع و قابل دسترس از مفاهیم فلسفی علم مدرن ارائه می دهد.

«پایان همه چیز (از نظر اخترفیزیکی)» (2020) نوشته کیتی مک

The End of Everything (Astrophysically Speaking)

خلاصه: کیتی مک، اخترفیزیکدان، راه های مختلفی را که ممکن است جهان به پایان برسد، از انبساط کیهانی گرفته تا احتمال وقوع یک بحران بزرگ یا مرگ گرمایی کیهان را بررسی می کند. کتاب مک بینش های علمی را با کاوشی فریبنده در مورد سرنوشت نهایی کیهان ما ترکیب می کند.

«انقلاب ناتمام اینشتین: جستجوی آنچه فراتر از کوانتوم است» (2019) نوشته لی اسمولین

Einstein’s Unfinished Revolution: The Search for What Lies Beyond the Quantum

خلاصه: فیزیکدان نظری، لی اسمولین، درک ما از مکانیک کوانتومی را به چالش می کشد و تلاش برای یک نظریه کامل تر را بررسی می کند. “انقلاب ناتمام انیشتین” به مسائل اساسی فیزیک و جستجوی مداوم برای یک نظریه واحد در مورد نیروهای بنیادی می پردازد.

«کد شکن: جنیفر دودنا، ویرایش ژن و آینده نژاد بشر» (2021) اثر والتر ایزاکسون

The Code Breaker: Jennifer Doudna, Gene Editing, and the Future of the Human Race

خلاصه: زندگینامه نویس والتر آیزاکسون، جنیفر دودنا، یکی از پیشگامان فناوری ویرایش ژن CRISPR را معرفی می کند. این کتاب به بررسی مفاهیم اخلاقی ویرایش ژن و پتانسیل آن برای تغییر شکل آینده بشریت می پردازد.

“بدن امتیاز را حفظ می کند: مغز، ذهن و بدن در درمان تروما” (2014) اثر بسل ون در کولک

The Body Keeps the Score: Brain, Mind, and Body in the Healing of Trauma

خلاصه: روان‌پزشک بسل ون در کولک تأثیر تروما بر مغز و واکنش بدن به استرس را بررسی می‌کند. ون در کولک با تکیه بر تحقیقات گسترده و تجربیات بالینی خود، رویکردهای درمانی و پتانسیل شفا از تروما را مورد بحث قرار می دهد.

“ذهن های دیگر: اختاپوس، دریا و ریشه های عمیق آگاهی” (2016) اثر پیتر گادفری اسمیت

Other Minds: The Octopus, the Sea, and the Deep Origins of Consciousness

خلاصه: پیتر گادفری اسمیت، فیلسوف و غواص غواصی، هوش و هوشیاری سرپایان، به ویژه اختاپوس ها را بررسی می کند. «ذهن های دیگر» خوانندگان را به سفری به دنیای زیر آب می برد و سیر تکامل آگاهی و ذهن جذاب این موجودات را بررسی می کند.

“چگونه ذهن بسازیم: راز افکار انسانی آشکار شد” (2012) توسط ری کورزویل

How to Create a Mind: The Secret of Human Thought Revealed

خلاصه: آینده پژوه ری کورزویل ماهیت تفکر انسان را بررسی می کند و نظریه ای از ذهن را بر اساس اصول تشخیص الگو پیشنهاد می کند. «چگونه ذهن خلق کنیم» به پتانسیل هوش مصنوعی برای تقلید از هوش انسانی و پیامدهای آن برای آینده می پردازد.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

تبدیل شخصیت‌های انیمیشن‌های و کارتون‌ها به نمونه‌های انسانی شبیه به آنها

در انیمیشن‌ها ما حیوانات را دارای شخصیت انسانی می‌کنیم، رخت و لباس به تنشان می‌کنیم، آنها را صاحب جامعه و شهر می‌کنیم و رفتارهای انسانی را به آنها منتسب می‌کنیم.اما تصور کنید که در کاری معکوس، این شخصیت‌های کارتونی را می‌توانستیم به…

عکس‌های ساده‌ای که به خاطر پرسپکتیو و زاویه دید، گیج‌کننده و تفکربرانگیز شده‌اند!

زاویه دید خیلی مهم است. این موضوع در زندگی هم صادق است. ما گاهی عادت نگاه کردن از یک زاویه دید خاص و گسترده نکردن نگاه خود را پیدا می‌کنیم و در نتیجه برداشت خیلی عجیبی از چیزهای ساده می‌کنیم. این طوری می‌شود که کارهایمان اشتباه از آب…

عکس‌هایی از طراحی‌های داخلی و خارجی بسیار زیبا و بی‌نظیر

طراحی‌های داخلی و خارجی هم این روزها بسیار تکراری شده‌اند و فاکتورهایی مانند هزینه مواد، هزینه طراح و تخیل او و انتظارات سطح پایین کارفرماها از نظر کاربرد یا زیبایی‌شناسی آنها باعث می‌شوند که شاهد طراحی‌های تقریبا همسان در مجموع باشیم.…

محصولات باورنکردنی که اپل در آینده عرضه خواهد کرد (شوخی با اپل – گالری عکس)

رونمایی از اپل ویژن پرو با قیمت و پیچیدگی‌های خاص خودش باعث شد که دست طنزپردازان در شوخی با اپل بازتر شود.به راستی اگر اپل سال‌های بعد بخواهد در زمینه‌های متفاوت فعالیت کند آنها را چطور رونمایی خواهد کرد. چه توصیف‌هایی برای آنها ردیف…

شوخی‌های تصویری دانشگاهی – دوران عزیز پرمخاطره و گاه پرمشقت با بازدهی‌های نامعلوم

دوره دانشگاه و سختی تطابق‌های دانشجوهایی از طبقات مختلف اجتماعی و نواحی مختلف کشور و آمیزه جالب کنار هم قرار گرفتن آنها هر فعالیت عادی دیگر اجتماعی می‌شود مانند نگاه کردن به فوتبال و هر امتحان یا حتی کلاسی خاطره‌انگیز می‌شود.در اینجا…

ربات‌هایی که در دنیای سینما و تخیل دوستشان داشتیم یا در مواردی از آنها می‌ترسیدیم!

انسان‌ها همیشه از تحولات تازه می‌ترسند و از زمانی که تخیل آدم ماشینی ایجاد شد، ترس از این توده‌های آهنی هم ایجاد شد. شخصیت ربات‌ها در ابتدا در داستان‌ها خیلی سطحی و بیشتر هراس‌‌انگیز بود، اما بعدا ربات‌ها دارای شخصیت شدند تا جایی که حتی…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.