همه رهبران قدرتمند دنیا این شیوه تفکر مشترک را دارند – بر اساس بررسی یک روان‌شناس استنفورد

1

در زمان‌های عادی و وقت‌هایی که همه‌چیز خوب است؛ شاید قدرت مقداری مشمئزکننده باشد و زیاد تحسین نشود. چون باعث گرفتن امتیازهای غیر مستقیم، کمی زورگویی به مردم و کارمندان و فاصله‌گذاری با دیگران می‌شود. افراد قدرتمند در این زمان‌ها زیاد محبوب نیستند.

اما هنگامی که یک بحران پیش می‌آید؛ قدرت است که نقش پررنگ و مثبت خود را بازی کرده و اهمیت خود را یادآوری می‌کند. مانند وقتی که یک ویروس کل کره زمین را فرا می‌گیرد؛ یک بحران مالی دامن‌گیر شرکتی می‌شود یا چالشی بزرگ برای یک شهر و منطقه پیش آمده و مردم باید با هم متحد و یک دل شوند.

در این مواقع است که ارزش لیدرها و رهبران قدرتمند، شایسه و دلسوز مشخص می‌شود و قدرت او می‌تواند باعث همدلی و همکاری همه با هم شود.

اگر یک لیدر احساس ترس، عدم اطمینان و ناامیدی کند یا اینکه سبک زندگی شخصی داشته باشد که برخلاف همگرایی و همکاری دسته جمعی مردم است؛ چه باید کرد و چگونه می‌تواند این قدرت منفی را به نیرویی مثبت تبدیل کرد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

دبورا گرونفلد (Deborah Gruenfeld)، روان‌شناس دانشگاه استنفورد و نویسنده کتاب جدید «Acting With Power» یک ترفند ساده و اساسی در این زمینه دارد:

همانند یک بازیگر تئاتر فکر کنید

وقتی می‌گویند شما فرد قدرتمندی هستید؛ منظورشان احساس شما نیست بلکه احساس دیگران نسبت به شما است.

به همین دلیل است که وقتی می‌خواهید مدیر، لیدر و رهبری قدرتمند باشید؛ نباید روی خود بلکه باید روی دیگران تمرکز کنید.

این روشی است که بازیگران تئاتر در صحنه استفاده می‌کنند. آن‌ها برای ساختن یک شخصیت قدرتمند و کاریزماتیک، روی طرف مقابل خود در صحنه تمرکز می‌کنند و نه روی مخاطبان!

چیزهای زیادی در زندگی وجود دارند که قابل کنترل نیستند؛ اما با نظم و تمرین می‌توان برخی از آن‌ها را کنترل کرد. وقتی تمرکز و توجه به یک مورد آن‌ها معطوف شود؛ قدرت همان‌جا خودش را نشان می‌دهد.

بسیاری از افراد موفق و رهبران تجاری قدرتمند جهان از این ترفند موثر استفاده می‌کنند و کارها را پیش می‌برند.

منبع


   
1 نظر
  1. انسیه می گوید

    و البته کلیشه رلیج اینکه مدیران قدرتمند مردان هستند با دو تصویری که از مردان گذاشتید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.