در پشت هر تئوری توطئه‌ای، کاسبانی زیرک وجود دارد! هراس‌افکنی از فناوری ۵G و سدکننده‌های ۹۰ دلاری امواج!

1

همیشه نوآوری‌های تازه نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند. یک دسته از این نگرانی‌ها طبیعی و تا حدی منطقی هستند. مثلا وقتی قرار بود قطارهای بخار پرسرعت راه‌اندازی شوند، هراس از اینکه بدن انسان نتواند سرعت‌های بالا را تحمل کند، وجود داشت. دسته زیادی هم گمان می‌کردند، هیچ انسانی نمی‌تواند به فضا برود و پرتوهای فضایی آنها را بی‌درنگ خواهند کشت.

یک دسته از نگرانی‌ها را کسانی دارند که خود را حافظ اخلاقیات جامه می‌دانند. آنها همیشه نگران و مضطرب هستند که فناوری‌های تازه باعث کاهش اخلاق و از میان رفتن معصومیت جامعه شوند. وقتی رمان در دهه ۱۷۹۰ تبدیل به یک ژنر ادبی محبوب شد، وقتی تصاویر متحرک از ۱۹۱۰ به بعد معمول شدند، وقتی کتاب‌های کمیک از ۱۹۵۰ همه‌گیر شدند و وقتی که بازی‌های ویدئویی در دهه ۱۹۹۰ قلب‌ها را تسخیر کردند، این دسته نگران بودند.

دسته دیگر نگران‌ها، آنها هستند که اکوسیستم اقتصادی‌شان وابسته به شیوه کار قدیمی و ابزارهای قدیمی است. در قرن نودهم ما جنبش لادیسم را داشتیم. در این هنگام ماشین‌های نساجی پیشرفته آمده بودند و زمینه‌ساز بیکاری کارگران و کاهش دستمزد آنها شده بودند. کارگران ماشین‌های نساجی را سوزاندند و درگیری آنها بالا گرفت و به زحمت با محاکمه  تبعید و اعدام معترضان به پایان رسید.

دسته دیگران دلواپس‌ها، آنهایی هستند که زیرکانه احساس نگرانی از فناوری‌های جامعه را با تولید اخبار کاذب توسعه می‌دهند و بعد در یک بازی هوشیارانه هم بازاری بین مردم نگران برای خود ایجاد می‌کنند و هم خودشان واردکننده فناوری‌های تازه می‌شوند!

بیش از ین صحبت را به درازا نمی‌کشم و سخن را با یک مثال جالب به اتمام می‌برم:

در مورد فناوری ۵G که هنوز فاصله زیادی با استفاده بیشتر کاربران دنیا با آن وجود دارد، حرف و حدیث زیاد است. در ابتدای شروع بیماری کرونا، حتی شیوع بیماری را دسته‌ای می‌خواستند به ۵G منتسب کنند و کاری به این نداشتند که نقشه شیوع بیماری اصلا با نقاطی که فعلا تحت پوشش شبکه ۵G است همخوانی ندارد.

اما به غیر آن یک عده امواج وای فای و شبکه ۵G را در ذهن آدم‌هایی که بنیان فیزیک در ذهنشان قوی نیست، همسان پرتوهای یونیزان پرفدرت می‌کنند و بعد از اینکه خوب نگرانی ایجاد کردند، ابزارهایی برای سد کردن امواج به آنها می‌فروشند.

مثلا در آمازون شما می‌توانید یک بلوک‌کننده EMF با قیمت ۹۰ دلار پیدا کنید که فروش خوبی هم داشته است.

عملا این بلوک‌کننده یک سبد سیمی است که کاربرش مودم و روتر خودش را درون آن جا می‌دهد تا پرتوهای زیابنخش وارده، کم شوند.

اما عملا تنها کاری که این سبد سیمی می‌کند، کاهش سگینال وای فای است. حالا جالب است که خریداران بعد شکایت می‌کنند که چرا سرعت وای فای آنها کاهش یافته است!

بازار به این مورد محدود نمی‌شود، حتی در بعضی از ویدئوهای یوتیوب می‌توانید چیزهایی مانند لباس‌های زیر محافظ و کلاه دارای قفس فارادی پیدا کنید.

   
1 نظر
  1. فراز گرگین می گوید

    فقط جمله اول عنوان خودش یه درس آموزشی هست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.