قطعا نام سومین فروشنده بزرگ اسمارت‌فون دنیا را هرگز نشنیده‌اید

0

کدام تولیدکننده‌های موبایل در صدر بزرگ‌ترین فروشندگان جهان قرار دارند؟

حتما می‌دانید که سامسونگ و اپل همیشه برای کسب جایگاه اول در رقابت هستند. وضعیت بازار و محبوبیت گوشی‌های این دو شرکت نیز این واقعیت را نشان می‌دهد اما برند سوم برتر جهان در فروش موبایل چه شرکتی است؟

شاید جواب بدهید: هواوی یا ال‌جی یا شیائومی و شرکت‌های دیگر چینی!

حدس شما درباره چینی بودن این شرکت درست است ولی قطعا هرگز نام‌اش را نشنیده‌اید: BBK Electronics.

این شرکت تولیدکننده قطعات و گوشی‌های موبایل برندهای مطرح و محبوبی در سراسر دنیا است. ابتدا، این شرکت به عنوان یک تامین‌کننده قطعات در صنعت بازی راه‌اندازی شد و برای سال‌های طولانی فقط سی‌دی‌ پلیر و هدفون می‌ساخت.

در سال ۲۰۰۷ و با عرضه آیفون، این شرکت به فکر افتاد وارد بازار جدید و بزرگ‌تر اسمارت‌فون‌ها شود و یک برند گوشی راه‌اندازی کند.

شرکت BBK Electronics ابتدا برند Oppo را راه‌اندازی کرد که در سراسر جنوب شرقی آسیا و شبه قاره هند به محبوبیت زیادی دست یافت و حتا برای مدتی اسپانسر تیم بارسلونای اسپانیا شد.

بعد به سراغ ساخت اسمارت‌فون‌هایی با برند جدید Vivo رفت که بیشتر در کشورهای روسیه، هند و چین به فروش می‌روند و اخیرا هم گوشی‌هایی با برند imoo عرضه می‌کند که بیشتر در کشور چین طرفدار دارند.

جالب است که خود برند Oppo صاحب برند دیگری به نام OnePlus است. اسمارت‌فون‌های وان‌پلاس در کلاس جهانی و با کیفیت و مشخصاتی بسیار رده بالا ساخته می‌شوند و به طور آنلاین به فروش رفته و به دست خریدار می‌رسند. گوشی‌های وان‌پلاس در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله اروپا و ایالات متحده نیز خریدار دارند.

گوشی‌های Oppo و OnePlus شباهت‌های بسیار زیادی با هم دارند و شاید هم از زبان طراحی مشترکی استفاده می‌کنند ولی هریک بازار و مشتریان خاص خود را دنبال کرده و در کشورهای متفاوتی عرضه می‌شوند. برخی منابع حتا از مشترک بودن کارمندان این دو شرکت خبر دادند ولی برنامه‌ای برای ادغام با یکدیگر ندارند.

MWC بدون حضور سومین فروشنده بزرگ دنیا

وقتی شما میزان فروش گوشی دو شرکت Oppo و Vivo را با یکدیگر جمع کرده و به پای شرکت BBK Electronics بنویسید؛ به سومین فروشنده بزرگ بازار موبایل خواهید رسید. در این محاسبات، فروش گوشی‌های وان‌پلاس محاسبه نمی‌شود چون کمتر از حد انتظار است و روی گزارش‌های بازار تاثیرگذار نیست.

موسسه تحقیقاتی IDC گزارش داده است، اپل در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۲۱۵ میلیون گوشی آیفون فروخته است در حالی‌که BBK Electronics کمی کمتر از اپل و در حدود ۱۹۹ گوشی موبایل می‌فروشد. رتبه اول هم که در اختیار سامسونگ با فروش حدود ۳۱۷ میلیون گوشی موبایل است.

البته، سود خالص BBK Electronics از این تعداد فروش گوشی موبایل با اپل قابل مقایسه نیست و شاید چند صد دلار برای هر گوشی کمتر نصیب‌اش شود.

کلا، کسب‌وکار BBK Electronics بسیار جالب است. هیچ‌یک از برندهای سازنده موبایل این شرکت در نمایشگاه MWC امسال بارسلونا حضور نداشتند. شاید چیزی برای عرضه ندارند یا اصلا بازار و مشتریان‌شان آن‌جا نیستند. این برندها با کمترین هیاهو، تبلیغات و سروصدا؛ گوشی‌های موبایل خود را در بازارهای کشورهای مختلف به فروش می‌رسانند و نیازی به رقابت با سامسونگ و اپل ندارند.

شرکت Vivo اخیرا یک گوشی مفهومی بسیار جذاب رونمایی کرد اما هنوز وارد بازار نشده است.

این‌گونه است که سومین فروشنده بزرگ اسمارت‌فون دنیا در MWC 2018 حضور ندارد و رویدادهای این کنگره برایش بی‌اهمیت است. وقتی این واقعیت را در نظر می‌گیریم؛ این سوال مطرح می‌شود که اصلا کنگره جهانی موبایل بارسلونا به چه دردی می‌خورد و می‌توان نام‌اش را «کنفرانس جهانی موبایل» نامید؟

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.