زندگینامه سالوادور دالی – به مناسبت زادروز او

0

1904 -«سالوادور دالی» در یازدهم مه در شهر «فیگوئه راس» در اسپانیا به جهان آمد. در دوران نوجوانی، استعداد فوق العاده‌ای در نقاشی از خود نشان داد.

1918 -در نمایشگاهی که در تئاتر شهر زادگاه‌اش از آثارش فراهم آمد، توجه منتقدان را به خود جلب کرد و مورد ستایش قرار گرفت.

1919 -در مجله‌های محلی مقالات بسیاری از استادان بزرگ نقاشی و هم‌چنین شعرهایی از خود را به چاپ رساند.

1921 -در فوریه، مادرش فوت می‌کند. اندوه از دست دادن مادر، که بیش از همه به او نزدیک و مشوق کارهایش بود، سخت به دردش آورد. در این باره می‌نویسد: «می‌خواستم به سربلندی و افتخار برسم و از این دردی که بر جانم نشست، انتقام بگیرم: به خاطر مادرم، که از جان و دل برایش احترام قایل بودم و برایم همه‌چیز بود.»

1923 -از آموزش-سرخورده می‌شود و برای آموزگارانش ارزشی نمی‌گذارد. آن‌ها چیزهایی را به او می‌آموزاندند که سال‌ها پشت سر گذاشته بود. تشنهٔ چیزهای تازه و بدیع بود. به همین علت، با استادانش درگیر شد و جنجالی در مدرسهٔ عالی نقاشی پدید آورد که برای همین او را یک سال از تحصیل محروم کردند.

در این سال‌ها او دست به تجربیاتی در عرصهٔ اکسپرسیونیستی زد.به‌کارگیری رنگ به طرز افراطی در آثارش به چشم می‌خورد. از دیگر سو، بیش از همه می‌کوشید تا در نقاشی‌هایش شخصیت و سر و وضع ظاهری خود را بازتاب دهد. برای مثال: موها و پازلفی بلند، پیراهن گشاد و کراوات‌های عجیب و غریب. در سال 1920 ، وقتی که پدر و مادرش از پاریس کاتالوگ و بیانیهٔ فوتوریست‌های ایتالیا را برایش آوردند، سخت تحت تأثیر آن‌ها قرار گرفت. پدرش او را برای آموزش بیش‌تر به شهر مادرید می‌فرستد. او در آن‌جا برخلاف شهر زادگاهش، گونهٔ دیگر و تازه‌ای از زندگی را مشاهده می‌کند و مجذوب آن می‌شود.

در مادرید با «لوییس بونوئل» کارگردان فیلم، «گارسیا لورکا»شاعر و نمایش‌نامه‌نویس و کارگردان تئاتر و با دیگر هنرمندان آن‌روز اسپانیا آشنا می‌شود. کار نقاشان اسپانیا، از جمله کارهای «پابلو پیکاسو» -بنیان‌گزار کوبیسم-بر او تأثیر فراوانی بر جای می‌گذارند.

جدایی قطعی از سورئالیست‌ها. نوشتهٔ خود به نام «تعبیر مستقل تخیل و شرح حقوق انسانی در راستای دیوانگی‌های خود» را در امریکا منتشر می‌کند.

بعدها خود را از تأثیرات کوبیسم جدا می‌سازد و به «مکتب متافیزیکی نقاشی» می‌پیوندد، که دریافت و تجربهٔ درونی از جهان را منشأ کار خود قرار می‌دهد.

1924 -در شهر «کاتالونیا» ناآرامی پدید می‌آید. در جریان آن، به ناحق «دالی» را سردستهٔ این ناآرامی می‌شناسند. بار دیگر او را از مدرسهٔ عالی نقاشی اخراج می‌کنند و حتا به زندان هم محکوم می‌شود. یک سال بعد، دوباره به مدرسه برمی‌گردد. در این زمان، به مطالعهٔ آثار روان‌کاوانهٔ «زیگموند فروید» روان‌شناس نامدار، می‌نشیند. نمایشگاه‌هایی از او در شهرهای گوناگون اسپانیا برپا می‌شوند که با تحسین منتقدان هنر مواجه می‌گردد.

1925 -به پاریس سفر می‌کند و به دیدار «پابلو پیکاسو» می‌رود. در پاریس از موزه‌ها و نمایش‌گاه‌های نقاشی دیدار می‌کند. دربارهٔ دیدارش با «پیکاسو» می‌نویسد: «وقتی که پیش پیکاسو رفتم، سخت به هیجان آمده و سرشار از احترام نسبت به او بودم، انگار که اجازهٔ شرف‌یابی به حضور پاپ را نصیب خود کرده‌ام». در اکتبر همین سال هم او را برای همیشه از مدرسه اخراج می‌کنند.

1927-پس از اخراج، نمایشگاهی از آثارش را، که از کوبیسم و «پیکاسو» تأثیر پذیرفته بودند، برپا می‌دارد. همکاری با یک مجلهٔ هنری را می‌آغازد که سال 1929 ادامه می‌یابد.

«دالی» در سفر به پاریس، با «آندره برتون» ، «پل آلوآر» و دیگر سورئالیست‌های فرانسوی آشنا می‌شود. در همین زمان، آثار سورئالیستی «بازی ظلمانی» و «لذت‌های منور» را می‌آفریند. به این گروه در پاریس می‌پیوندد. او و «بونوئل» فیلم «سگ آندلسی» را می‌سازند. در پرداخت این فیلم تنها به لحظه‌های آنی و بداهه‌پردازی توجه دارند. نمایش فیلم با جنجال فراوانی همراه بود. آشنایی او با خانم «گالا»9 به عشق می‌انجامد و باعث قطع رابطه با پدرش می‌گردد.

1929 -«گالا» برای او زنی بود که رؤیاهای دوران کودکی‌اش را تداعی می‌کرد و در اکثر کارهایش بازتاب می‌یابد. کتاب «خانم پیدا» را می‌نویسد و با تصویر همراه می‌سازد. در این اثر، او به تبیین مقولهٔ «اسلوب پارانوییت- انتقادی» می‌پردازد. در ساخت و پرداخت فیلم «عصر طلایی»، به کارگردانی «بونوئل»، با او همکاری می‌کند.

1931 -اثر «عشق و حافظه» را در راستای مکتب سورئالیستی منتشر می‌سازد. براساس «اسلوب پارانوییت- انتقادی» خود به تعبیر و تفسیر افسانهٔ سوییسی «ویلهلم تل» می‌پردازد.

1932 -بیانیهٔ دوم سورئالیسم را با (به تصویر صفحه مراجعه شود) طراحی‌های خود انتشار می‌دهد. در نمایش‌گاه نقاشی سورئالیست‌ها در امریکا شرکت می‌کند. فیلم‌نامهٔ «بابان اواو» را می‌نویسد، که هرگز ساخته نمی‌شود.

1933 -به مناسبت نشان‌دادن نقاشی «معماری ویلهلم تل» برخورد شدید میان او و سورئالیست‌ها پدید آمد. برپایی نمایشگاه آثارش در نیویورک با موفقیت فراوانی همراه بود.

1934 -کتاب «فتح غیرعقلانی» را می‌نویسد که در آن مقولهٔ «اسلوب پارانوییت-انتقادی» خود را تعریف و تفسیر می‌کند. ضمن نقاشی، اثر دیگری می‌نویسد به نام «استحالهٔ نارزیس» که با طراحی‌هایش به چاپ می‌رسد.

1936 -جنگ داخلی در اسپانیا درمی‌گیرد. «دالی» در لندن به سر می‌برد و عکس‌اش روی جلد مجلهٔ «تایم» به چاپ می‌رسد.

1937‌-سورئالیست‌ها او را به دلیل اظهارات نابه‌جایش دربارهٔ «هیتلر» محکوم می‌کنند.

1938 -در سفرش به لندن با «زیگموند فروید» آشنا می‌شود، که از این دیدار چهره‌نگاری فراوانی به یادگار مانده است. شرکت در نمایشگاه بین المللی سورئالیست‌ها در پاریس.

1939 -جدایی قطعی از سورئالیست‌ها. نوشتهٔ خود به نام «تعبیر مستقل تخیل و شرح حقوق انسانی در راستای دیوانگی‌های خود» را در امریکا منتشر می‌کند.

1940 -«گالا» و «دالی» پس از سفر کوتاهی به پاریس به امریکا می‌روند و تا 1948 در همان‌جا می‌مانند.

1941 -برپایی نمایشگاهی از آثارش در «موزهٔ هنر مدرن» در نیویورک.

1942-نوول «صورت پنهانی» را می‌نویسد. «پنجاه رمز و راز جادویی» را به شیوهٔ کلاسیک به تصویر می‌کشد. «زندگی پنهانی سالوادور دالی» را در امریکا چاپ می‌زند.

1946 -تصاویر بسیار و طرح‌های گوناگونی را برای ساختن فیلم کارتون می‌کشد، که «والت دیسنی»10 هم با او همکاری داشته است. طرح‌هایی را برای فیلم «من به خاطر تو می‌رزمم» به کارگردانی «آلفرد هیچکاک»11 آماده می‌کند.

1949-«دالی» و «گالا» به اروپا برمی‌گردند. به کشیدن تصاویر مذهبی روی می‌آورد.

1951 -«بیانیهٔ عارفانه» را منتشر می‌کند. به نقاشی «کمدی الهی»، نوشتهٔ «دانته» دست می‌یازد و پس آن‌گاه «سبیل (به تصویر صفحه مراجعه شود) دالی» را انتشار می‌دهد. تابلوی «کشف امریکا» را به پایان می‌برد و سپس با «گالا» ازدواج می‌کند.

1925 -نمایشگاهی از آثار خود را در رم برگزار می‌کند.

1953 -در دانشگاه «سوربن» پیرامون «جنبه‌های پدیده‌شناسانهٔ اسلوب پارانوییت-انتقادی» سخنرانی می‌کند که با استقبال فراوانی روبه‌رو می‌شود.

1960 -برگزاری نمایشگاه‌هایی در لندن، توکیو و دیگر کشورهای جهان. انتشار اثر «روزنگاری یک نابغه».

1962 -به پایان بردن مجسمهٔ «دانتون» و بنیادنهادن «موزهٔ دالی» در شهر زادگاهش.

1963 تا 1983 -«این‌گونه آدم دالی می‌شود» به چاپ می‌رسد. بالاترین نشان دولتی اسپانیا را دریافت می‌کند. در دهم ژوئن 1982 همسرش را از دست می‌دهد. از آن پس، گوشه‌نشینی اختیار می‌کند. آخرین نقاشی خود به نام «دم پرستو» را به پایان می‌رساند.

1984 -اتاق‌خواب‌اش آتش می‌گیرد و او به سختی آسیب می‌بیند و دیگر قادر به کار نیست.

1989 -در بیست و سوم ژانویه زندگی‌اش به پایان می‌رسد. بنابر وصیت خودش، او را در موزه‌ای که در شهر زادگاهش بنا کرد، به خاک سپردند.

یکی از مقوله‌های مهم مکتب سورئالیستی «دالی»، نظریه‌ای است که او آن را «اسلوب پارانوییت-انتقادی» نام داد، که به معنای «دانایی غیرعقلانی» است. «دالی» در اثر خود به نام «فتح غیرعقلانی» می‌نویسد:

«تمام شهرت‌خواهی‌ام در عرصهٔ نقاشی در این است که تصاویرپنداری را به‌طور غیرعقلانی مشخص و همراه با دقتی سرشار از خشم جاه‌طلبانه واضح و آشکار سازم…تصاویرپنداری‌ای که حتا به‌طور موقت هم نه از طریق سیستم نگرش منطقی و نه از راه درک عقلانی انسان قابل ‌ تغییر یا اشتقاقی هستند.»

در جای دیگر در همین نوشته، نظریهٔ خود را چنین بیان می‌کند:

«کارآمدی پارانوییت-انتقادی به این معناست: اسلوب خودبه‌خودی شناخت غیرعقلانی، که وابسته به پیوند انتقادی- تفسیری دیده‌های واقعی هستند.»

منبع: نشریه کلک – بهمن 1382


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

خانه‌هایی با طراحی عجیب که باید در مورد فلسفه وجودی‌شان فکر کرد!

سلیقه است دیگر. وقتی که کسی پول کافی داشته باشد و تنها حرف و سلیقه خودش برایش مهم باشد و اعتمایی به مد روز و حرف مردم نکند، ممکن است خانه‌اش را عجیب و غریب طراحی کند.البته گاهی این کاربری‌های متفاوت هستند که باعث ایجاد این خانه‌های عجیب…

عکس‌های این عکاس فرانسوی مانند تابلوهای نقاشی زیبای سبک امپرسیونیسم هستند

امپرسیونیسم یک جنبش هنری است که در اواخر قرن نوزدهم، عمدتاً در فرانسه ظهور کرد. مشخصه آن تاکید بر ثبت اثرات زودگذر نور و رنگ در دنیای طبیعی است. نقاشان امپرسیونیست به دنبال این بودند که برداشت‌های دیداری فوری خود را از یک صحنه به تصویر…

اگر سیمپسون‌ها در دنیا وستروس بودند! گالری عکس

وستروس یک سرزمین یا قاره تخیلی و یکی از مکان‌های اصلی مجموعه رمان‌های فانتزی «آواز یخ و آتش» نوشته جورج آر آر مارتین است. انکاتی در مورد وستروسجغرافیا: وستروس در غرب قاره اسوس قرار دارد و با دریای باریکی که به نام دریای باریک شناخته…

در جریان قرار و ملاقات (برای انتخاب همسر) چه آداب معاشرت و نکاتی را باید رعایت کنیم؟

آداب قرار ملاقات به مجموعه‌ای از رفتار‌ها و انتظارات قابل قبول اجتماعی اشاره دارد که معمولاً هنگام قرار ملاقات رعایت می‌شود. در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:وقت‌شناس باشید: به موقع برسید یا به طرف دیگر…

آیا چهره‌های مشهور، فرازمینی و بیگانه هستند؟! چرا چنین چیزهایی در شبکه‌های اجتماعی رواج می‌یابد +…

امروز صبح دوست گرانقدری ویدئویی از آنجلینا جولی را از یک صفحه اینستاگرام برای من فرستاد. در این ویدیو که ظاهرا از یک مصاحبه او انتخاب شده بود، روی چشم‌های او زوم می‌شد و این نکته القا می‌شد که چشمان او غیرطبیعی هستند و قرنیه و عنبیه او…

نمونه‌هایی از وندالیسم – البته در شکل نسبتا خفیف آن

وندالیسم به عمل عمدی ایجاد خسارت، تخریب یا اسیب زدن به اموال، اغلب بدون هیچ دلیل یا توجیه قانونی اشاره دارد. این کار شامل اعمالی مانند رسم گرافیتی، برچسب زدن، خراشیدن، شکستن یا نقاشی روی سطوح، از جمله ساختمان‌ها، وسایل نقلیه، فضا‌های عمومی…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.