چین پس از تحریم‌های اخیر با قدرت دنبال توسعه صنعت تراشه‌سازی خودش است

0

چین مدت‌ها است توسعه نیمه‌رساناها و ساخت تراشه را به عنوان یک هدف کلیدی و استراتزی خود دنبال می‌کند.

دو کشور چین و ایالات متحده روز به روز در حوزه‌های بیشتری به رقابت یا شاید بهتر بگوییم جنگ سرد تجاری با یکدیگر وارد می‌شوند. چین مدت‌ها است رویای طراحی و ساخت تراشه را دارد و اکنون دولت این کشور تصمیم گرفته روند رشد صنعت تراشه را سرعت ببخشد تا هرچه‌ زودتر از وابستگی در این حوزه به کشورهای امریکایی رها شوند.

کشور چین می‌خواهد تا سال ۲۰۲۵ به یک تولیدکننده مطرح تراشه در دنیا تبدیل شود و بتواند با کشورهایی مانند ایالات متحده، ژاپن و اروپا رقابت کند. مقامات دولتی چین به دنبال روش‌ها و مکانیزم‌هایی هستند که رشد این صنعت را افزایش دهند و تا ۲۰۲۵ حداقل ۴۰ درصد نیاز بازار تراشه چین را خودشان تامین کنند.

نگرانی‌های دولت چین زمانی افزایش یافته است که پروژه تولید تراشه بومی چندین بار با شکست روبرو شده و دو شرکت بزرگ فعال در این حوزه به بن‌بست خوردند. از آن سو، تنش‌های میان این کشور و ایالات متحده بیشتر و جدی‌تر شده است و بیشتر از هر زمان دیگر امکان تخاصم میان این دو کشور وجود دارد.

فعالیت‌ها و ارتباطات خارجی برخی از شرکت‌های تراشه‌ساز داخلی چینی متوقف یا مسدود شده است و دیگر نمی‌توانند معاملاتی با اروپا و امریکا داشته باشند. نه می‌توانند از نظر نیروی فنی از کشورهای دیگر کمک بگیرند و نه در جذب سرمایه و بازار فروش موفق می‌شوند.

این نگرانی وجود دارد که در آینده‌ای نزدیک، هیچ تراشه‌سازی به چینی‌ها تراشه ندهد و در نتیجه شرکت‌های بزرگ فناوری این کشور نابود شوند.

در هفته گذشته، ایالات متحده همکاری، فروش مواد اولیه و تراشه به شرکت مخابراتی و سازنده اسمارت‌فون ZTE را ممنوع کرد. شرکت ZTE به شدت وابسته به تراشه‌های سازندگان امریکایی است.

همین‌طور، ایالات متحده در ماه‌های گذشته نزدیک به ۱.۳ میلیارد دلار  سرمایه‌گذاری و مالکیت یک شرکت تراشه‌ساز چینی در شرکت امریکایی Lattice Semiconductor Corp را بلوکه کرده است. شرکت‌های چنینی حق استفاده از آزمایشگاه‌ها و همکاری با موسسات تحقیقاتی امریکایی را ندارند و از ماه فوریه؛ تمام این فعالیت‌ها متوقف شده است.

خطر بیخ گوش شرکت‌های چینی است

شرکت‌های چینی هیچ‌گاه تا این اندازه تحت فشار نبوده و تصور می‌کردند بالاخره همیشه راهی برای تامین تراشه از خارج یا ساخت و مونتاژ آن در داخل کشور وجود دارد ولی این روزها متوجه شدند تحریم‌های امریکا جدی‌تر از همیشه است.

شرکت‌های چینی تا کنون موفق شدند تراشه‌های رده پایینی برای برخی محصولات الکترونیکی تولید کنند و حتا برای برخی از ابررایانه‌ها، تراشه‌های اختصاصی خودشان را ساخته و استفاده کردند ولی برای ساخت تراشه‌های رده بالا قابل استفاده در اسمارت‌فون‌ها، تبلت‌ها، نوت‌بوک‌ها و محصولاتی این‌چنینی هم در فناوری ساخت و هم در فناوری تولید با مشکل روبرو هستند.

اکنون؛ دولت حجم زیادی از سرمایه‌گذاری و توجه‌ها را به سوی صنعت تراشه داخلی گسیل کرده است. در ماه گذشته، یک کمک مالی ۳۲ میلیارد دلاری برای طراحی و ساخت مدارهای مجتمع اختصاص یافته است و هنوز سرمایه‌گذاری‌های دیگری در راه است تا بتوانند فناوری پیچیده ساخت تراشه را هرچه‌زودتر در خاک کشورشان پیاده‌سازی کنند.

یک اهرم شتاب‌دهنده دیگر دولت در این صنعت، کاهش مالیات‌های تراشه‌سازهای داخلی به مدت ۵ سال است.

شرکت‌های چینی به شدت دنبال جذب سرمایه، استخدام نیروهای انسانی فنی به‌خصوص از کشورهای همسایه مانند کره جنوبی هستند و دستمزدهای بسیار بالایی (گاها ۵ برابر کشور خودشان) پرداخت می‌کنند.

براورد می‌شود چین نیاز به ۷۰۰ هزار نفر نیروی کار فنی و حرفه‌ای تراشه‌ساز داشته باشد که هنوز نیمی از آن‌ها هم جذب و استخدام نشده‌اند.

جالب است بدانیم چین در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۲۲۷ میلیارد دلار واردات تراشه داشته است. یعنی سطح وارداتی بیشتر از نفت خام، سنگ آهن و مواد اولیه پلاستیک.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.