اگر میخواهید در گرمای طاقت فرسای تابستان یا سرمای زمستان نمانید از تعمیر و سرویس فصلی سیستم سرمایشی و گرمایشی محل کار یا زندگیتان غافل نشوید

1

رپورتاژ

با شروع هر فصل سال نیاز به استفاده از سیستمهای سرمایشی و گرمایشی مناسب شدت پیدا میکند. این امر سبب میشود که بسیاری از افراد از کولرگازیهای متنوع یا پکیج های گرمایشی جهت تأمین دمای مورد نیاز منزلشان استفاده کنند.

بنا بر تنوع کولر گازیهای ارائه شده امکانات عرضه شده در آنها تقریباً یکسان است. هر کولر گازی دارای یک دو شاخه جهت اتصال به برق، یک پنل جهت نمایش دمای دستگاه و یک ریموت کنترل است. سرمایش یا گرمایشی که توسط این وسیله تأمین میشود نسبت به سایر وسایل بسیار مناسبتر است. به عنوان مثال کافی است جهت تأمین برودت منازلتان دمای کولر گازی را روی مقدار مورد نظرتان قرار دهید و در کمتر از چند ثانیه از میزان خنکی جاری شده در فضا لذت ببرید.

خرید یک کولر گازی مناسب از این جهت دارای اهمیت است که دستگاه خریداری شده دارای ضمانت نامه معتبر باشد و در طول مدت زمان استفاده به هیچ عنوان دچار مشکل نشود. شاید این کلمه تا حدودی در نظر اول اغراقآمیز به نظر برسد! زیرا بهترین وسایل الکتریکی نیز در هنگام استفاده مداوم دچار ایرادات احتمالی میشوند و باید کاربران نسبت به تعمیرات آنها اقدام کنند.

کولر گازی نیز از سایر وسایل الکتریکی جدا نیست و پس از استفاده مداوم باید سرویس و تعمیر کولر گازی صورت بپذیرد. تا بتوانید مجدداً از دستگاه مورد نظر جهت تأمین سرمایش یا گرمایش محیط استفاده کنید.

استفاده از پکیج دیواری به عنوان یک وسیله گرمایشی مناسب با توجه به گسترش زندگی شهرنشینی و زندگی در آپارتمانهای کوچک استفاده از وسایل گرمایشی پرمصرف مانند بخاری و شومینه تا اندازهای غیر منطقی به نظر میرسد؛ زیرا این وسایل گرمایشی نیاز به فضای زیادی جهت قرار گرفتن دارند و به صورت تک کاربره هستند.

این بدین معنا است که بخاری و شوفاژ تنها جهت گرمتر ساختن محیط ساختمان استفاده میشوند و سودمندی دیگری ندارند. به همین دلیل تدابیری در نظر گرفته شده است که وسایل پر کاربردتر و کم مصرفتری مانند پکیج دیواری در آپارتمانها استفاده شود. این وسایل قابلیت اتصال به گاز شهری، برق و آب را دار هستند. همچنین با وجود قابلیت اتصال پکیج به دیوار از فضای منزل نیز به صورت بهینهتر استفاده میشود. پکیج دیواری آب گرم مورد نیاز جهت سرویسهای بهداشتی، آشپزخانه و شوفاژ را تأمین میکند تا دیگر نیازی به استفاده از چندین وسیله مانند بخاری، آب گرمکن و… نباشد.

با توجه به کاربردی بودن این وسیله در صورتی که عملکرد دستگاه با مشکل مواجه گردد، اهالی منزل با مشکل جدی مواجه میشوند؛ زیرا دیگر نه آب گرمی جهت حمام کردن و شستشوی ظروف وجود دارد و نه گرمای منزل در حد متعادل حفظ میشود.

از این رو بهتر است قبل از حادتر شدن موضوع نسبت به دریافت سرویس و تعمیر پکیج گرمایشی دیواری اقدام کنید. تا مجبور نباشید در یک خانه سرد زندگی کنید!

داکت اسپیلت بخریم یا کولر گازی؟

این سؤال شاید در ابتدا کمی کلیشهای و بی معنا به نظر برسد؛ اما پاسخ دهی به آن نیاز به دانش کافی در زمینه محصولات مرتبط عرضه شده در بازار دارد. داکت اسپیلت نسل جدیدی از کولر گازیهای موجود در بازار است که نسبت به مدلهای قدیمیتر دارای امکانات بیشتری میباشد. به عنوان مثال برچسب مصرف انرژی A نشان دهنده کم مصرف بودن این محصولات است.

اگر قصد دارید یک کولر گازی پیشرفتهتر تهیه کنید داکت اسپیلت گزینه مناسبی خواهد بود. این محصولات علاوه بر تأمین سرمایش محیط، رطوبت را نیز در حد متعادل در فضا جاری میکنند. تا نفس کشیدن برای اعضای خانواده راحتتر باشد.

همچنین فیلتری درون داکت اسپیلت طراحی شده است که هوا را از تمامی میکروبهایی که وجود دارند پاک سازی میکند. از دیگر گزینههای قابل توجه این محصول میتوان به انتشار هوای سرد با سرعت بیشتر اشاره کرد. به عنوان مثال یک فضا ۵۰ تا ۶۰ متری را میتوان در یک چشم بر هم زدن توسط این دستگاه خنک کرد.

اما این وسیله برقی با تمام محاسنی که دارد یک وسیله مصرفی است و ممکن است در هنگام استفاده مداوم دچار ایرادات احتمالی شود. پس بهتر است قبل از بروز هرگونه مشکلی نسبت به سرویس و تعمیر داکت اسپیلت اقدام فرمایید. تا بتوانید با خیال آسوده از این محصول کاربردی استفاده کنید.

مکانهای مناسب جهت استفاده از چیلرهای متنوع

از چیلر جهت تأمین سرمایش و گرمایش آپارتمان های بزرگ و ادارات استفاده میشود؛ زیرا با توجه به تراکم جمعیت در این نواحی استفاده از کولر گازی و داکت اسپلیت های متعدد بسیار هزینه بر است و مصرف انرژی بالایی دارد. با توجه به این که اساس کار چیلرها بر طبق فرآیند تبخیر است. ابتدا دستگاه گرما را دریافت میکند و سپس آن را به سرما تبدیل میکند. انواع چیلرهایی عرضه شده از جمله چیلرهای تراکمی و جذبی دارای عملکرد متفاوتی هستند و جهت تأمین سرمایش و گرمایش محیط مورد نظر به کار میروند.

یکی از موارد استفاده چیلرها در برج های بزرگ و هتل ها و مجتمع های تجاری می باشد. این سیستمهای تهویه مطبوع سرمای مورد نیاز مکانهای بزرگ را فراهم می کنند . اهمیت سرویس و تعمیر چیلر از این جهت است که در صورتی که چیلرها نتوانند به خوبی سرمایش محیط مورد نظر را تأمین کنند کل اهالی آن مجتمع در گرما می مانند..

از انجایی که میوهها و مواد غذایی بسیار حساس هستند و در برابر کوچکترین نوسانات دمایی عکس العمل نشان میدهند. باید انها را در سردخانه نگهداری کینم. همچنین گاهی ممکن است مواد غذایی مدت زمان طولانی درون سردخانه باقی بمانند و در زمانهای کمبود عرضه شوند. یا این که با توجه به نوسانات قیمت یک ماده غذایی عرضه آن به طور موقتی متوقف شود. در این صورت باید دمای سردخانه در حد متعادل باقی بماند تا پس از گذشت مدت زمان مشخص نیز مواد غذایی کیفیت و تازگی اولیه خودشان را حفظ کرده باشند.

اما اگر برای سردخانه مشکلی پیش اید به عنوان مثال قطع شدن سیستم سرمایشی سردخانه در روزهای گرم تابستان سبب فاسد شدن کلیه فرآوردههای پروتئینی مانند گوشت، مرغ و … خواهد شد. بنابراین باید سرویس و تعمیر سردخانه به صورت دورهای انجام بپذیرد تا بتوانید مواد غذایی را به بهترین نحو نگهداری کنید و به بازار عرضه نمایید.

با توجه به موارد بیان شده اهمیت استفاده از انواع سیستمهای سرمایشی و گرمایشی مانند کولر گازی، داکت اسپیلت، چیلر، پکیج دیواری و… مشخص است. هر یک از این وسایل بنا بر نوع طراحی و قابلیتهایی که دارند در مکانهای گوناگون مورد استفاده قرار میگیرند و کاربرد متفاوتی را دارا هستند.

به عنوان مثال استفاده از کولر گازی در سردخانه تا همان اندازه غیر قابل تصور و عجیب است که استفاده از چیلرهای بزرگ در منازل، پس تنها خرید یک سیستم برودتی یا گرمایشی با کیفیت و معتبر دارای اهمیت نیست! بلکه شیوه استفاده از آن و نگه داری، سرویس و تعمیر دستگاه نیز از اهمیت ویژهای برخوردار است. تا بروز مشکلات احتمالی سبب از کار افتادن دستگاه نشود. ممکن است از کار افتادن کولر گازی برای چند ساعت قابل درک باشد؛ اما به طور حتم قطع شدن فعالیت یک چیلر بزرگ یا یک سردخانه موجب ضرر و زیان هنگفتی خواهد شد که جبران ناپذیر است.

قبل از این که مشکلات ریز و درشت سبب از کار افتادن دستگاه شود بهتر است از فدک تهویه کمک بگیرید و سرویس و تعمیرات دستگاههایی مانند کولر گازی، پکیج دیواری، داکت اسپیلت های متنوع و چیلرهای گوناگون را انجام دهید. تا نگرانی از بابت عملکرد سیستمهای گرمایشی و سرمایشی نداشته باشید.

 
1 نظر
  1. مجید می گوید

    بسیار عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.