برخی شایعات می‌گویند که احتمالا امسال اولین گوشی تاشوی سامسونگ و هواوی و شاید اپل وارد بازار می‌شود

0

کارشناسان فناوری پیش‌بینی می‌کنند نسل جدیدی از گوشی‌های هوشمند تاشو تا آخر امسال وارد بازار شوند.

تولیدکننده‌های اسمارت‌فون مانند سامسونگ، ال‌جی، هواوی، اوپو، لنوو، زد‌تی‌ایی و غیره برنامه‌هایی برای عرضه اسمارت‌فون‌های تاشو دارند و اکنون به نظر می‌رسد باید به این فهرست نام شرکت اپل را هم اضافه کنیم.

اپل سازوکار پیچیده‌ای در ثبت‌اختراع، طراحی و تولید محصولات جدید و غالبا غافل‌گیرکننده دارد. هیچ‌گاه نمی‌توان از روی انبوه ثبت‌اختراع‌های این شرکت یا دیگر فعالیت‌های آن به اسرار یا برنامه‌های آتی‌اش پی برد.

اما افرادی که خبرهای این شرکت را دنبال و تحلیل می‌کنند؛ براساس ثبت‌اختراع‌های زیادی که اپل روی گوشی‌های تاشو دارد و همین‌طور چند گزارش منتشر شده درباره آیفون‌های خمیده؛ به این نتیجه‌گیری و پیش‌بینی رسیده‌اند که اپل هم دارد روی یک گوشی تاشو کار می‌کند و شاید جزو آن دسته از شرکت‌هایی باشد که محصول‌اش را تا پایان سال وارد بازار کند.

اپل هیچ‌گاه دوست ندارد در بازار از رقبا عقب بیفتد و یک ایده یا طراحی تکراری و قدیمی را عرضه کند. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند حداقل چندین برند مطرح بازار موبایل در سال ۲۰۱۸ گوشی تاشو معرفی می‌کنند و اپل هم برای سهم‌خواهی از بازار باید زودتر گوشی تاشوی خود را رونمایی کند.

جالب است یک آیفون تاشو، انتظار و تقاضای کاربران هم هست. نظرسنجی‌های سایت‌های معتبری مانند ۹to5Mac نشان می‌دهد بیش از نیمی از کاربران حاضراند برای یک آیفون تاشو هزینه کنند.

چالش اصلی طراحی است

اما بحث و تفاوت اصلی میان گوشی‌های تاشو در طراحی آن است. طراحی سنتی گوشی‌های تاشو این‌طور بود که صفحه‌نمایش در درب گوشی و صفحه‌کلید فیزیکی در بدنه قرار می‌گرفت.

اما اکنون با حذف صفحه‌کلید فیزیکی و لمسی شدن صفحه‌نمایش‌ اسمارت‌فون‌ها، شرکت‌ها طراحی‌های مختلفی را دنبال می‌کنند و شاهد انبوهی از ثبت‌اختراع‌های منحصربه‌فرد، انتزاعی و گاها باورنکردنی بودیم.

رایج‌ترین طرح‌ها برای گوشی تاشوی هوشمند امروزی؛ صفحه‌نمایشی است که از وسط خمیده می‌شود یا یک لولا دارد. برخی طرح‌ها هم دارای دو صفحه‌نمایش مجزا هستند که با یک لولا به یکدیگر متصل می‌شوند. این طراح‌ها بیشتر شبیه به تبلت‌ها می‌مانند.

حالا مشخص نیست اگر اپل بخواهد یک آیفون تاشو بزند؛ کدام‌یک از این طرح‌ها را بیشتر می‌پسندد یا به سراغ طراحی خاص خودش می‌رود. اما انتظار داریم گوشی هوشمند تاشوی اپل یک اسمارت‌فون با صفحه‌نمایش متوسط و منحنی با شیب آرام به داخل باشد.

گزارش‌ها می‌گویند احتمالا سامسونگ و هواوی اولین اسمارت‌فون‌های تاشوی خود را امسال معرفی می‌کنند؛ حتا اگر فروش آن‌ها به سال آینده موکول شود ولی آیا اپل هم آیفون تاشوی خود را امسال رونمایی خواهد کرد؟

می‌توانم تصور کنم که دو نوع متفاوت گوشی تاشو در برنامه ساخت شرکت‌های بزرگ باشد:

۱- گوشی‌هایی با ابعاد صفحه نمایش گوشی‌های کنونی که با تا شدن، ابعادشان کاهش می‌یاد و راحت‌تر در جیب یا کیف قرار می‌گیرند. من خودم تصور نمی‌کنم که این گوشی‌ها چندان محبوب شوند.

۲- گوشی‌هایی که از محل تا شدن باز می‌شوند، صفحه نمایششان بسیار بزرگ می‌شود. مثلا به حد ۸ تا ۹ اینچ می‌رسد. به نظر خیلی جذاب می‌آید که شما گوشی‌ای در اندازه ۴ اینچ داشته باشید و بعد وقتی بازش می‌کنید یک تبلت ۸ اینچی داشته باشید.

اما باز می‌شود تصور که گوشی نوع دوم چالش‌های فنی و طراحی فراوانی داشته باشد. مثلا آیا کاربرها از اینکه برای کار کردن با گوشی‌ای مجبور باشند مدام بازش کنند، خوششان خواهد آمد؟ ساز و کار تا شدن چگونه خواهد بود؟ آیا صفحه نمایش در محل تا کاملا بدون خلل و پرفکت خواهد بود؟ چنین صفحه نمایش بزرگی، باتری بزرگ‌تری هم می‌لبد و باتری بزرگ‌تر یعنی وزن بیشتر و ضخامت بیشتر …

شاید هم گوشی‌های تاشو فقط یک مد زودگذر بشوند و کاربرهایی محدودی از آن استقبال کنند و پرچم‌دارها همان گوشی‌های معمول باشند.

خواننده‌های یک پزشک می‌توانند نظرشان را با ما دراین‌باره در میان بگذارند. آیا احتمال می‌دهید اپل یک آیفون تاشو معرفی کند؟ به نظرتان چه شکلی خواهد بود و آیا تمایل به خرید چنین گوشی دارید؟

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.