این روزها مایکروسافت گران‌تر از گوگل است

1

به گزارش سایت CNBC، مایکروسافت برای اولین بار در سه سال گذشته از نظر ارزش بازار بالاتر از گوگل (آلفابت) قرار گرفته است.

در حال حاضر، ارزش کلی مایکروسافت ۷۵۳ میلیارد دلار است ولی شرکت آلفابت که گوگل هم بخشی از آن است؛ ارزشی ۷۳۹ میلیارد دلار دارد. مایکروسافت سومین شرکت فناوری ارزشمند دنیا پس از شرکت‌های اپل و آمازون است.

گوگل در سال ۲۰۱۲ توانست از مایکروسافت پیشی بگیرد و این رقابت در چند سال گذشته دایما میان این دو شرکت وجود داشته تا اینکه مایکروسافت توانست کمی بیشتر از گوگل قیمت‌گذاری شود.

مایکروسافت در ۵ سال گذشته قیمت سهام خود را افزایش داده است. این وضعیت پس از تغییر مدیرعاملی این شرکت و رفتن استیو بالمر بهتر شده است.

قیمت سهام مایکروسافت در دوره ساتیا نادلا بیش از دو برابر رشد داشته است که به‌خوبی نشان‌دهنده تاثیر مثبت و عمیق تفکرات و فعالیت‌های او در غول ردموند است.

نادلا چهار سال پیش سکان مایکروسافت را به دست گرفت و روی فناوری‌های چند سکویی مانند کلاود، هوش مصنوعی، امنیت محاسبات کوانتومی برای آینده و هدست‌های واقعیت مجازی سرمایه‌گذاری کرد.

مدیرعامل مایکروسافت تلاش‌های زیادی کرد بتواند ویندوزفون را حفظ و ویندوز ۱۰ را به عنوان یک پلتفرم چند سکویی و قابل نصب و استفاده روی هر دستگاهی معرفی کند.

تفاوت‌های درآمدی مایکروسافت با اپل و گوگل

در حالی مایکروسافت رتبه سوم بزرگ‌ترین شرکت دنیای فناوری را به خود اختصاص داده است که اپل با ارزش ۹۲۳ میلیارد دلار و آمازون با ارزش ۷۸۲ میلیارد دلار بالای سرش قرار دارند.

اما یک تفاوت اساسی میان درآمدهای مایکروسافت با شرکت‌هایی مانند اپل و آمازون و حتا گوگل وجود دارد. مایکروسافت سعی کرده درآمدهایش از حوزه‌های مختلف و روی دستگاه‌های مختلف باشد. یعنی محصولات متنوعی در بازار دارد که هریک سهم عمده‌ای در درآمدهای این شرکت دارند.

اما گوگل بیش از ۹۰ درصد درآمدهایش فقط از روی تبلیغات است. اپل نزدیک به ۶۰ درصد درآمدهایش از روی فروش آیفون است.

در سه ماهه اخیر، بخش‌های ویندوز، سرفیس و گیمینگ جمعا ۳۵ درصد درآمدهای مایکروسافت را تشکیل دادند. همین‌طور، حوزه‌های کلاود و آفیس هریک جداگانه ۳۰ درصد درآمدهای غول نرم‌افزاری جهان را به خود اختصاص دادند.

هم‌اکنون، قیمت هر سهم مایکروسافت نزدیک به ۱۰۰ دلار است. کارشناسان بر این باور هستند که سرمایه‌گذاری‌های مایکروسافت روی سرویس‌های کلاود در چند سال آینده جواب داده و ارزش هر سهم این شرکت را دو برابر مقدار فعلی می‌کنند که در نتیجه شاهد رسیدن ارزش این شرکت به بیش از یک تریلیون دلار خواهیم بود.

پیش‌بینی می‌شود پس از اپل، مایکروسافت دومین شرکت یک تریلیون دلاری دنیا باشد.

منبع

 
1 نظر
  1. مهسا می گوید

    پرچم اپل بالاست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.