دروغ ۱۲۰ گیگابایتی که مثل آب خوردن ۴۵۰ هزار نفر را سرکار گذاشت

0

گاهی اوقات کلاه‌برداری و بازی با اعتبار و حیثیت یک شرکت بزرگ با چند ده میلیون مشتری و مشترک ساده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنیم. فقط نیاز به کمی هوش و نوشتن هوشمندانه‌تر یک پیامک و ارسال برای دیگران دارد.

حتما تا حالا خبرهایی درباره پیامک دروغین و جعلی هدیه اینترنت ۱۲۰ گیگابیتی همراه اول شنیده‌اید.

غالب اپراتورهای موبایل و اینترنت به مناسب عید فطر، به کاربران‌شان حجم اینترنت یا تخفیف و هدیه‌های دیگر دادند. در این ایام که معمولا همه‌چیز احساسی و شتاب‌زده است؛ به‌ویژه اینکه با جام جهانی ۲۰۱۸ هم‌زمان شده باشد؛ یک پیامک عجیب ولی باورپذیر برای مشترکان همراه اول ارسال شد و در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ و سریعی داشت.

در این پیامک، اعلام شده همراه اول به مناسبت عید، ۱۲۰ گیگابایت اینترنت هدیه می‌دهد و برای دریافت آن کافی است یک کد دستوری را شماره‌گیری کنند.

اما وقتی کاربرانی که گول این پیامک را خوردند؛ کد دستوری گفته شده در این پیامک را وارد کرده؛ فقط حساب کاربری‌شان در همراه اول ۲۰۰ هزار تومان شارژ می‌شود.

با فراگیر شدن این پیامک و اقدام تعداد زیادی مشترک همراه اول به شماره‌گیری این کد دستوری؛ همراه اول وارد ماجرا شد و این پیامک را جعلی و خبر هدیه ۱۲۰ گیگابایت اینترنت رایگان را کذب خواند.

بازتاب و بازنشر این پیامک در همان ایام دو روزه عید فطره آن‌قدر گسترده بود که تکذیب همراه اول و شرکت ارتباطات سیار ایران نتوانست جلوی مشترکان را بگیرد و هر ساعت به شاکیان این پیامک جعلی و دروغین افزوده می‌شود.

اعتراض‌های کاربران در شبکه‌های مجازی بالا گرفت و در نهایت مجمودجواد آذری جهرمی را به واکنش وا داشت. دیروز، وزیر ارتباطات به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دستور «انتشار پیام دروغ اختصاص اینترنت رایگان به مشترکان یکی از اپراتورهای تلفن همراه پیگیری و رسیدگی شود» را صادر کرد!

وزیر ارتباطات از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خواسته سریعا «ضمن شناسایی ارسال کننده این پیام جعلی و معرفی آن به مقامات قضایی، تعداد مالباختگان احتمالی را شناسایی و راهکار فوری برای حل این موضوع ارایه شود.»

البته، محمد جواد آذری جهرمی در دستور خود به یک نکته مهم اشاره می‌کند. وزیر ارتباطات این‌گونه فعال‌سازی سرویس‌ها و بسته‌های اینترنتی را نادرست و دارای اشکال دانسته و تاکید کرده این رویکرد باید رسیدگی و رفع شود.

آمار فریب‌خورده‌ها تا کنون و راه‌کار دل‌جویی

همراه اول طی اطلاعیه‌ای گفت نزدیک به ۴۵۰ هزار مشترک این اپراتور اقدام به شماره‌گیری کد دستوری وارد شده در پیامک کرده و از این تعداد نزدیک به ۲۰ هزار کاربر موفق شدند بسته اینترنت ۱۲۰ گیگابیتی به قیمت ۲۰۰ هزار تومان را فعال کنند.

در حقیقت، این کد دستوری وارد شده در پیامک جعلی، کد دستوری اشتباهی نیست و برای فعال کردن بسته اینترنت پرسرعت با حجم ۱۲۰ گیگابیت ولی به قیمت ۲۰۰ هزار تومان است. افرادی که فریب پیامک جعلی را خوردند؛ به طور ناخواسته این بسته اینترنتی را فعال کردند.

همراه اول به خبرنگاران درباره تکلیف این ۲۰ هزار مشترک گفته است:

«کلیه افرادی که به شکل مستقیم کد را وارد کرده‌اند را امروز شناسایی می‌کنیم و پول آنها را برمی‌گردانیم. برای برخی کاربران نیز این بسته رزرو شده است که آن را لغو می‌کنیم. اگر مقداری از این بسته استفاده شده باشد نیز تفاوتی ندارد و در هر صورت هزینه برگردانده می‌شود.»

جالب است این کد دستوری هنوز فعال است و احتمال دارد مشترکانی جدید فریب بخورند. بهتر نبود همراه اول در همان ساعت‌های اولیه انتشار این پیامک، این کد دستوری را به طور موقت غیرفعال می‌کرد یا روند واردسازی آن را تغییر می‌داد؟

نفع منتشرکنندگان این دروغ؟

وقتی این جعل تمیز و هوشمندانه هیچ پول و شارژی به حساب هکرها واریز نمی‌کند یا اینکه اطلاعاتی از مشترکان و همراه اول را لو نمی‌دهد؛ پس نیت و هدف‌شان از انتشار این پیامک چه بوده است؟

شاید اعتبار همراه اول؛ سادگی مشترکان و آسیب‌پذیر بودن سیستم کد دستوری در اپراتورهای موبایل را هدف قرار داده بودند!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.