معرفی رمان پلیسی «زنجیره» ، نوشته آدرین مک کینتی

0

نشر چترنگ با یک رمان پلیسی معمایی جدید به بازار کتاب بازگشته است. رمان پلیسی «زنجیره» نوشته آدرین مک کینتی به تازگی با ترجمه سیمین محبوب از سوی نشر چترنگ منتشر و راهی بازار نشر شده است.

آدرین مک کینتی نویسنده ایرلندی این کتاب، متولد سال ۱۹۶۸ در بلفاست است و نسخه اصلی این کتابش سال ۲۰۱۹ منتشر شده است. او روزنامه‌نگار حوزه نقد کتاب است و علاوه بر جایزه رمان جنایی تیکسون، چند جایزه دیگر هم در حوزه ادبیات پلیسی و جنایی از جمله ادگار، ند کلی، بری و آنتونی و … در کارنامه دارد.

آدرین مک کینتی

زنجیره یکی از رمان‌های موفق این نویسنده است که استیون کینگ نویسنده معروف امریکایی درباره‌اش گفته است: «این داستان هولناک، پیشرونده و مبتکرانه است ومدت‌های طولانی آن را از یاد نخواهید برد.»

داستان زنجیره با زنی به نام ریچل شروع می‌شود که از طریق تماسی تلفنی متوجه می‌شود دختر مدرسه‌ای‌اش در راه رفتن به مدرسه دزدیده شده است. اما فرد رباینده، هم مثل ریچل کسی است که فرزندش را دزدیده‌اند. در نتیجه مشخص می‌شود که والدین این ماجرای فرزنددزدی، همگی قربانی یک شبکه باج‌گیری مخوف هستند. به این ترتیب است که زنجیره شکل می‌گیرد.

در ادامه داستان ریچل تصمیم می‌گیرد به جنگ زنجیره برود. اما صدایی که مشخص است با دستگاه تغییرش داده‌اند، خطاب به او می‌گوید باید دو چیز را به خاطر بسپارد:

«یک: تو اولین نفر نیستی و مسلما آخرین نفر هم نخواهی بود؛ دو: یادت باشه، موضوع پول نیست – موضوع زنجیرهست. تو در زنجیره هستی و این یه فراینده که به مدت‌ها قبل برمیگرده. من دخترت رو دزدیدهم برای اینکه پسرم آزاد بشه. یه مرد و یه زن اون رو دزدیدن و نگهش داشتن. تو باید هدفی رو انتخاب کنی و یکی از عزیزان اون ش خص رو بدزدی. به این ترتیب، زنجیره ادامه پیدا می‌کنه.»


رمان زنجیره ۷۷ فصل دارد. در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:

ریچل لوله هفت تیر کالیبر ۳۸ را به گونه مایک فشارمی‌دهد.

هنوز نفهمیدی موضوع چیه، مگه نه؟ حتی اگه ما آمیلیا رو بهت برگردونیم، هیچی تموم نمی‌شه. زنجیره باید ادامه داشته باشه. این جوری ایجاد شده. اون‌ها تو و آمیلیا و زنت و توبی رو می‌کشن. همه تون رو می‌کشن و دوباره شروع می‌کنن و من و خونواده‌م رو هم می‌کشن.

مایک سر تکان می‌دهد و می‌گوید: ولی من…

ریچل هفت تیر کالیبر ۳۸ را به صورت او می‌زند. مایک میلرزد و به پشت به طرف یک آکواریوم ماهی تلوتلو می‌خورد. ریچل به یقه کتش چنگ می‌اندازد و جلوی افتادن او را می‌گیرد.

ریچل او را به طرف خود می‌کشد. حالا گرفتی؟ ) مایک ناله می‌کند: «فکر کنم. »

ریچل سلاح را زیر چانه مایک می‌گذارد و تاکید می‌کند: «گرفتی؟ »

مایک با غرغر می‌گوید: «گرفتم. » و بعد واقعا‌گریه می‌کند.


نویسنده سلسله حوادث کتاب را کاملا با دقت و وسواس کنار هم چیده تا هزارتویی از یک معمای به ظاهر بی‌پاسخ بسازد. مخاطب داستان هم مدام از سوی آدم ربا‌ها تهدید می‌شود که هیچ راهی برای فرار از زنجیره ندارید و این سیستم باید تا ابد به کار خود ادامه بدهد، اما چنین پروژه‌ای چگونه کار می‌کند که تا امروز دوام آورده؟ طراح آن کیست و با چه هدفی راه‌اندازی شده؟

آنچه خواننده را در داستان بیش از هر چیز به وحشت می‌اندازد، قدرت نفوذ و کنترل تکنولوژی‌های امروز بر زندگی بشر است. همه چیز از طریق گوشی‌های یک بار مصرف، سایت‌ها، کامپیوتر‌ها و خرید بیت کویین اداره می‌شود. همه چیز کدگذاری شده و امکان ندارد کسی بتواند رد آن را بگیرد. هر اقدامی علیه زنجیره، منجر به مرگ فرد خطاکار و خانواده‌اش می‌شود. داستان مدام به شما این حس را القا می‌کند که همیشه تحت نظرید؛ به وسیله‌ی گوشی‌های موبایل، لپ تاپ‌ها و ردیاب‌ها. تمام حرف‌های‌تان شنیده و حرکت‌های‌تان دیده می‌شود.

این کتاب با ۵۱۵ صفحه، شمارگان ۸۰۰ نسخه و قیمت ۱۰۵ هزار تومان منتشر شده است.

منبع: سازندگی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.