این روبات با تقلید از مارها مثل آب خوردن از نردبان بالا می‌رود

0

محققان دانشگاه توکیو ژاپن به همراه محققانی از دانشگاه الکترو ارتباطات این کشور موفق شدند روباتی شبیه به مار بسازند که مثل آب خوردن از نردبان بالا می‌رود.

این روبات آن‌قدر راحت و سریع پله‌های نردبان را بالا می‌رود که یک لحظه شما احساس ترس خواهید کرد و اگر خود مارها درک داشتند؛ احتمالا از دیدن چنین صحنه‌ای وحشت می‌کردند.

این اولین روبات ماری نیست که در دنیا ساخته شده ولی یک نمونه پرجنب‌وجوش و ترسناک از آن‌ها است که در کنفرانس بین‌المللی IEEE/RSJ امسال در معرض نمایش قرار داده شد.

این روبات فعلا تنها قادر به انجام یک کار و آن هم بالا رفتن از نردبان است. این روبات انتزاعی از یک طراحی ساده و متفاوت سود می‌برد که به او اجازه هرگونه انعطاف‌پذیری و پیچیدن دور نرده‌ها را می‌دهد.

هدف اولیه از طراحی این روبات، کنترل حرکت روبات و طی کردن نردبان به صورت مرحله‌ای است. روبات یک پله که بالاتر می‌رود؛ کمی مکث کرده و با بررسی مسیر دوباره تصمیم به حرکت می‌گیرد.

مار امدادگر

سطح بیرونی بدن مار صاف و بدون قطعات الکترونیکی یا قطعاتی است که مانع از حرکت پیچ و تابی آن شوند. قطعات درونی روبات به یکدیگر پیوند خوردند تا اجازه دهند این روبات سرعت عمل و انعطاف‌پذیر یک مار واقعی را داشته باشد.

اگرچه این روبات در نظر اول ترسناک به نظر می‌رسد ولی می‌تواند در فاجعه‌ها و حوادث طبیعی به تیم‌های امدادی کمک و به نقاطی دسترسی پیدا کند که برای انسان‌های غیرممکن است.

این روبات اگر به دوربین و تجهیزات ارتباطی و اکتشافی مجهز شود؛ می‌تواند در معادن، ساختمان‌های فروریخته و نقاط صعب‌العبور به دنبال بازماندگان و افراد زنده باشد و عامل نجات‌شان شود.

این روبات فعلا خنگ و وحشی است اما محققان امیدوار هستند در نمونه‌های بعدی بتوانند کارهای دیگری به او آموزش دهند. در ویدیوی زیر می‌توانید حرکات سریع این مار مصنوعی را مشاهده کنید:

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.