چگونه جالب‌ترین مناسبت‌های تاریخی یک روز را پیدا کنیم؟

8

برای نسلی که سال‌ها، قبل از رفتن به مدرسه، برنامه رادیویی تقویم تاریخ را با اون تیتراژ معرکه، می‌شنید، باید مناسبت‌های روز مهم باشد، طوری که سال‌ها بعد هم در اینترنت از جستجوی مناسبت‌های روز غفلت نکند.

برای هر یک از ما، متعلق به هر نسلی که باشیم، دانستن مناسبت‌های یک روز که بهانه‌ای باری ورق زدن تاریخ است، می‌تواند جالب باشد. ما ممکن است کنجکاو باشیم که در زادروزمان چه افراد مهمی متولد شده‌اند یا چه رویدادهای مهمی اتفاق افتاده است، یا ممکن است کنجکاو باشیم که در سالی که متولد شده‌ایم، مردم چه حال و هوایی داشتند.

در این پست چند سایت معرفی می‌کنم که در این راه به شما کمک می‌کنند.

اگر می‌خواهید تاریخ تولد خودتان را از هجری خورشیدی به میلادی تبدیل کنید، به این سایت مراجعه کنید.

اگر علاقه دارید بدانید که در سالی که متولد شدید، اوضاع دنیا به چه ترتیب بود، مثلا چه فیلم یا هنرپیشه‌هایی اسکار گرفتند، چه رویدادهای مهمی اتفاق افتادند، کدام کتاب‌های پرفروش بودند، کدام ترانه در پدر جدول فروش موسیقی بود و … به این سایت خوب بروید که به شیوه‌ ساده، اما جالبی هر چه را می‌خواهید بدانید به شما می‌گوید.

مناسبت های تاریخی

اگر به سینما علاقه دارید و می‌خواهید بدانید در یک روز به خصوص چه هنرپیشه‌هایی به دنیا آمده‌اند به اینجا بروید و با وارد کردن تاریخ در کادر سمت راست، به نتیجه مورد نظر برسید.

اما اگر می‌خواهید مناسبت‌های روز به زبان فارسی بخوانید، شاید هیچ سایتی بهتر از این سایت پیدا نشود.

سایت history هم جای خوبی برای پیدا کردن مناسبت‌های روز است.

history

اما اگر از علاقه‌مندان فناوری هستید و می‌خواهید بدانید در ماهی که به سر می‌برید، در طول تاریخ چه رویدادهای مهمی رخ داده‌اند، سایتی بهتر از wired پیدا نمی‌شود.

 wired

سایت historyorb هم برای پیدا کردن مناسبت‌های روز، سایت کاملی است. با این سایت می‌توانید مرگ‌ها و تولد‌ها و رویدادهایی که در یک روز رخ داده‌اند را به راحتی پیدا کتید.

اگر دارنده یک گوشی هوشمند هستید، بهتر است اپلیکیشن‌های مربوط به مناسبت‌ها روز را نصب کنید، اپلیکیشن Today In History Lite برای آی‌فون و اپلیکیشن WORLD BOOK – This Day in History برای آی‌پد و این اپلکیشن را برای گجت‌های اندرویدی را توصیه می‌کنم.

اپلیکیشن Today In History Lite

اما دست آخر اگر جستجوی مناسبت‌ها در عالم واقعی خسته شده‌اید و دوست دارید در دنیای شخصیت‌های تخیلی کتاب‌ها و فیلم‌ها و سریال‌ها هم جستجو کنید، پیشنهاد می‌کنم، به اینجا بروید.

کتاب

در اینجا تقدیم تولد شخصیت‌های تخیلی را پیدا می‌کنید و مثلا می‌توانید بفهمید که روز تولد شما همزمان با تولد لولیتا، دکستر، جک بائر یا دن ویتو کورلئونه بوده است!

 

مطلب پیشنهادی:
Galaxy S و Galaxy Tab سامسونگ

 
8 نظرات
 1. حمید می گوید

  یکی از کابوس های بچگی من آهنگ برنامه تقویم تاریخ بود
  خیلی می ترسیدم از این آهنگ
  حتی الان هم شنیدنش معذبم میکنه

 2. مرسده می گوید

  عالی بود . اتفاقا خیلی پیش میومد که به این مسئله فکر کنم .
  ممنون .

 3. Alirezabw می گوید

  بسیار عالی بود ! واقعا ممنون ! ولی من ۳ سال پیش بدون این که بدونم چجوری باید تاریخ خورشیدی رو به میلادی انجام بدم این کارو کرده بودم و درست هم بود ! خودم الان موندم چجوری تونستم این کارو بکنم ! با انگشتام حساب کردم اون موقع ! ۱۶ سالم بود !

 4. مرتضی می گوید

  من وبلاگ This Day In Tech از سایت wired رو همیشه می خونم. مطلب های جالبی می نویسه مخصوصا اونی که درباره ی ولتا و باتری نوشته بود.
  ***
  این سایت اولی مال شماست؟ 🙂
  آخه مال من این رو نوشت:
  In 1994 the world was a different place
  There was no Google yet, or 1pezeshk for that matter

  1. مرسده می گوید

   منم وقتی دیدم تعجب کردم . چند سال مختلف مثل ۱۹۸۰ و … دیگه رو هم امتحان کردم همین جمله رو مینوشت !

 5. Alirezabw می گوید

  برای منم نوشت ! احتمالا اون سایت جوری طاحی شده که چند سایت رو مینویسه و سایتی که از اون وارد لینک این سایت شدیم رو هم مینویسه ! مثل یک پزشک !

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   که این طور، من فکر کردم دوستمون شوخی کرد :))

 6. هادی می گوید

  سالهاست سایت دکتر نوشیروان کیهانی زاده را می شناسم.
  http://www.iranianshistoryonthisday.com
  جا داشت این رو هم معرفی می کردید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.