شاید ما فقط ۱۰ سال تا ساختن روبات‌هایی به سبک روبات‌های سریال وست‌ورلد فاصله داشته باشیم!

0

همیشه برخی از چیزهایی که بعد از خواندن کتاب‌های علمی- تخیلی یا دیدن فیلم‌ها و سریال‌ها، دست‌نیافتنی به نظر می‌رسند، زودتر از چیزی که فکر می‌کنیم تبدیل به یک واقعیت می‌شوند و محقق می‌شوند.

نویسندگان علمی- تخیلی دهه‌های زیادی است که در مورد روبات‌های هوشمند، قلم‌فرسایی کرده‌اند. منتها چیزی که ما فعلا داریم، یک سری روبات است که به زحمت با انسان تعامل می‌کنند و حرکات فیزیکی زمختی دارند.

اما شاید در عرض یک دهه آینده، شاهد جهشی از نظر ساخت روبات‌های انسان‌نما باشیم یا دست کم این وعده‌ای است که رئیس یک شرکت نیوزیلندی به نام Soul Machines می‌دهد.

مارک ساگار و کارکنانش در این شرکت در حال ساخت و توسعه «آواتار»های هوشمند، دارای احساس و توانایی پاسخ‌دهی متناسب هستند.

ساگار یک مهندس هوش مصنوعی و مخترع یک سیستم عصبی مجازی است که می‌تواند آواتارهای یا صورتک‌های انسانی انیمیشنی پیشرفته بسازد.

یکی از این آواتارها Baby X نام دارد که یک شیرخوار مصنوعی است که می‌تواند با تجربه‌اندوزی، بیاموزد و احساسات را درک کند.

هدف آنها این است که دستیارهای الکترونیک را به صورت جهشی توسعه دهند. آنها در حال ساختن آواتارهایی به شکل مردها و زن‌های بالغ هستند که بسیار شبیه انسان‌های واقعی هستند.

این دستیارها را می‌تواند به کورتانا یا سیستم هوشمند واتسون IBM یا یک بات چت متصل کرد و تعامل انسان و کامپیوتر را کاملا دگرگون کرد.

ساگار علاقه‌مند است که این کار را به صورت ژرف انجام بدهند و یک معماری شناختی الهام گرفته از زیست‌شناسی واقعی انسان‌ها را ایجاد کند. او دوست دارد همچنان که روح و روان ما تحت تأثیر میانجی‌های عصبی شیمیایی مانند دوپامین، سروتونین و اوکسی‌نوسین هستند، آواتارهایی ایجاد کند که با متغیرهایی احساسات و عملکرد آنها در طول زمان دگرگون می‌شوند.

فعلا آواتارهای گرافیکی او میمیک‌های صورت مثل اخم کردن یا پلک زدن، را با تشابهی بسیار زیاد انجام می‌دهند. تعمیم دادن این حالت به صورت فیزیکی به روبات‌های هزینه زیادی دارد و فعلا ساگار وارد آن نشده است.

در گام اول، به گفته ساگار آواتارهای آنها وارد بازی‌های واقعیت مجازی خواهند شد. به این ترتیب شمایی که عینک واقعیت مجازی یا افزوده به صورت می‌گذارید می‌توانید وارد گفتگو و تعامل با شبه‌انسان‌هایی به شدت واقعی بشوید.

شرکت Soul Machines به تازگی از یک دستیار مجازی به نام نادیا رونمایی کرده است . این کاراکتر صدای هنرپیشه مشهور هالیوود -کیت بلانشت- را دارد و به به آدم‌های ناتوان و معلول کمک می‌کند که به اطلاعات مورد نظر برسند. این پروژه به سفارش دولت استرالیا انجام شد.

به سبک مشابهی می‌توان دستیارهایی برای آموزش پزشکی و پژوهش روانشناسی ساخت.

هوش مصنوعی در سه چهار سال اخیر، به صورت جهشی پیشرفت کرده است و مدام اخباری در مورد آن شنیده می‌شود. دستیارهای مصنوعی پیشرفته، نخستین گام برای ساختن روبات‌های انسان‌نمای پیشرفته هستند و مسلما پیشرفت صنایع سخت‌افزاری روبات‌سازی هم می‌توانند ما را زودتر از چیزی که فکر می‌کنیم به روبات‌های انسان‌نمای پیشرفته نسل یک برساند.

دنیای وست‌ورلد، از همین الان در حال طراحی است! از همین الان مان انسان‌ها نقشه‌های زیادی برای روبات‌های انسان‌نما داریم. از آرزوی دیرین داشتن کلفت‌های بی‌جیره و مواجب در منزل گرفته تا دستیارهای همیشه در حال لبخند و کارای شرکت‌های بزرگ و از وسیله‌ای برای سرگرم کردن کودکان، تا روبات‌هایی که جای بردگان جنسی را خواهند گرفت!

منبع

 

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.