در مزایای نگارش به سبک سنتی

4

در جامعه امروزی کاغذ و قلم‌ها به کنار گذاشته شده است و تکنولوژی ما را برای نوشتن به صفحه‌کلیدها وابسته کرده است. اکنون سعی کنید آخرین باری را که برای نوشتن مطلبی از کاغذ و قلم استفاده کرده‌اید به یاد بیاورید. تحقیقات نشان داده است که دست‌نوشته‌ها یا در واقع نوشتن با دست می‌تواند به روش‌های مختلف برای ذهن ما مفید باشد. در این خصوص خواندن صحبت‌های دکتر مارک سیفر، خط شناس و نویسنده کتاب تجزیه و تحلیل دست خط در سال ۲۰۰۸ خالی از لطف نخواهد بود.

نوشتن با قلم می‌تواند آرامش‌بخش باشد.

نوشتن یک جمله آرامش‌بخش با خطی خوش می‌تواند تاثیرگذار باشد. برای مثال نوشتن جمله «من آرام هستم» حداقل ۲۰ بار در هر روز به خصوص در افراد مبتلا به اختلال نقص توجه می‌تواند فرد را آرام کند. به بیانی دیگر یکی از تکنیک‌هایی که روانشناسان برای دور کردن افکار منفی و آزار دهنده بیماران پیشنهاد می‌دهند نوشتن حوادث ناراحت کننده و نکات آزاردهنده است. نوشتن موجب می‌شود که ذهن آزاد شود.

هماهنگی نیمکره راست و نیمکره چپ مغز

نوشتن با خط شکسته که خطی به فرم کهن و البته زیباست، می‌تواند باعث هماهنگی نیمکره راست و چپ مغز شود. با این که همه ما به هر حالت از هر دو نیمکره مغزمان استفاده می‌کنیم اما میزان استفاده از نیمکره راست و چپ مغر در افراد مختلف متفاوت است.

افزایش مهارت‌های شناختی

برای خردسالان نوشتن با دست یک ابزار ضروری در بهبود مهارت‌های شناختی است. به عنوان مثال کودکان هنگام نوشتن با دست به جای استفاده از فناوری‌های مختلف نگارش، اصول نوشتن نامه و یا اشکال مختلف نگارش را یاد می‌گیرند.

writing

همچنین نوشتن با دست علاوه بر یادگیری حروف می‎‌تواند موجب خلق ایده در نگارش شود. هم‍‌چنین به کمک ابزارهای پیشرفته مانند تصویربرداری مغناطیسی محققان دریافتند که نوشتن با دست چیزی بیش از یک راه برای برقراری ارتباط است.

الهام بخش خلاقیت است.

سیفر معتقد است از آن‌جا که فرایند نوشتن با قلم که البته (در زیان‌های با حروف لاتین) آهسته‌تر از تایپ کردن با صفحه کلید است می‌تواند الهام بخش تفکر خلاقانه‌تر باشد.

جلوگیری از پیری ذهن

نوشتن با دست یک ابزار عالی برای افرادی است که می‌خواهند در سنین بالا دچار امراض پیری ذهن نشوند.

ابزار بهبود حافظه

زمانی که از کلاس درس یا سمیناری می‌خواهید نکته‌برداری کنید شاید نوشتن با لپ تاپ و یا استفاده از تبلت برای شما سریع‌تر و راحت‌تر باشد اما بسیاری از روانشناسان معتقدند که  یادداشت‌ها اگر با دست نوشته شده باشند در کلیه سنین می‌تواند موجب ماندگاری بیشتر در حافظه شود. بر اساس مطالعات انجام شده کودکانی که برای نوشتن و به خاطر سپردن مطالب از نوشتن به سبک کلاسیک استفاده می‌کنند حافظه بهتری دارند.

از حجم بیشتری از مغز استفاده می‌کند.

یکی از دلایل اصلی سودمند بودن نگارش با کاغذ و قلم برای ذهن استفاده بیشتر از مغز است. مناطقی از ذهن که در هنگام خواندن فعال است در هنگام نوشتن دست خط هم فعال می‌شود، اما در حال تایپ کردن و یا پیام کوتاه این اتفاق نمی افتد.

منبع (+)

 
4 نظرات
 1. ندا می گوید

  دست نوشته ها انگار روح دارند.وقتی یک دفتر خاطرات قدیمی یا یک یادداشت قدیمی رو میخونی انگار در زمان سفر میکنی حس و حال همون موقع رو میگیری .

 2. آپلود عکس می گوید

  ممنون خانم شریف پور مقاله مفید و جالبی بود

 3. Marry می گوید

  اثرات نوشتن رو بارها و بارها تجربه کردم و با مطلبتون موافقم. به نظر من حتی میشه از دست خط آدم ها اونها رو از نظر روانی بهتر شناخت.

 4. mehdi می گوید

  خصوص بند مربوط به بهبود حافظه رو خودم بارها تجربه ککردم.معمولا مطالبی رو که سخت می فهمیدم با نوشتن راحت تر به ذهن می سپردم..

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.