چهار فایده نوشتن با کاغذ و قلم به جای تایپ کردن

16

دیگر خیلی کم پیش می‌آید که برای نوشتن مطلبی از کاغذ و قلم استفاده کنم، حتی اگر بخواهم خلاصه یا شمای کلی مطلبی را بنویسم. آخرین باری که یک مطلب را با قلم پیش‌نویس کردم، اسفند سال پیش بود، دقیقا در مورد این مقاله.

سال‌هاست که ما عادت کرده‌ایم مطالبمان را تایپ کنیم، یک زمانی این طور نبود، یک دهه پیش، بیشتر دانشجوها، پایان‌نامه‌های خود را روی کاغذ می‌نوشتند و بعد برای تایپ به تایپیست می‌دادند، الان فکر کنم کمتر چنین پدیده‌ای را شاهد باشیم، مگر اینکه از نظر تکنیک نگارش و صفحه‌‌آرایی کسی بخواهد از از یک تایپیست حرفه‌ای کمک بگیرد.

با آمدن گوشی‌های هوشمند و اپلیکیشن‌ها اوضاع بدتر از این هم شده است، من هنوز عادت دارم برای یاداشت کارهای ضروری از استیکی نوت‌ها استفاده کنم، همان کاغذهای کوچکی که می‌شود رویشان یادداشت کرد و روی مانتیور، یخچال، آینه و .. چسباند. اما خیلی‌ها هم هستند که دلبسته اپلیکیشن‌های مشابه شده‌اند و همه کارهایشان را با این اپلیکیشن‌ها نظم می‌دهند.

01-20-2013 07-09-38 PM

اما آیا نوشتن سنتی، واقعا هیچ فایده عملی دارد، یا اینکه کاری است که بعضی‌ها به مقتضای عادت، هنوز انجام می‌دهند.

1- با نوشتن با قلم و کاغذ، بهتر می‌توانید یاد بگیرید:

یکی از روش‌های برتر برای یادگیری و به خاطرسپاری مطالب، نوشتن خلاصه مطالب و کلمات کلیدی است. وقتی با قلم روی کاغذ می‌نویسید، بخشی از مغز شما به نام مرکز فعال‌کننده مشبک یا Reticular Activating Center یا به اختصار RAS فعال می‌شود.

این RAS، فیلتری برای همه چیزهایی است که مغز شما می‌خواهد پردازش کند. با نوشتن به موضوع اهمیت بیشتری می‌دهید و در نتیجه بیشتر در حافظه‌تان باقی می‌ماند.

در سال 2010 تحقیقی در این مورد انجام شد و مشخص شد که وقتی از کودکان خواسته می‌شود، چیزی را بنویسند، مراکز یادگیری‌شان نسبت به زمانی که فقط آن را می‌بینند، بیشتر فعال می‌شوند.

2- نوشتن سنتی، از شما نویسنده بهتری می‌سازد:

با وجود اینکه ماشین تحریرها و کامپیوترها در دسترس همه قرار کرفته‌اند، هنوز هم بسیاری از نویسندگان نوشتن با قلم و کاغذ را ترجیح می‌دهند.

سال 1995، سوزان سانتاگ در مصاحبه‌ای که با نشریه Paris Review گفت که اولین پیش‌نویس خود را همیشه با کاغذ و قلم می نویسد و بعد برای ویرایش‌های بعدی تایپ می‌کند. او گفت که تأمل و آهستگی‌ای که نوشتن سنتی دارد را دوست دارد.

01-20-2013 07-06-37 PM

ترومن کاپوتی هم علاقه مشابهی داشت، او البته همیشه در هنگام نوشتن قوه و سیگارش هم کنارش بود! او هم نخستین پیش‌نویس مطالبش را با کاغذ و قلم می‌نوشت. (+)

در پژوهشی که در سال 2009، توسط دانشگاه واشنگتن انجام شد، مشخص شد آن دسته از دانش‌آموزان مدارس ابتدایی که به کاغذ و قلم انشاء می‌نویسند، نسبت با بقیه، مقالات طولانی‌تری می‌نویسند و علاوه بر آن از جملات کامل‌تری استفاده می‌کنند و حتی سریع‌تر هم مطلب می‌نویسند.

3- نوشتن از حواس‌پرتی جلوگیری می‌کند:

از وقتی که شبکه‌های اجتماعی آمدند، میزان وبلاگ‌نویسی به شدت کم شد. دلیلش تنها محبوبیت شبکه‌های اجتماعی نیست، بلکه یک دلیل عمده هم حواس‌پرتی وبلاگ‌نویس‌ها در جلوی کامپیوترهاست. سابق بر این، وقتی شبکه‌های اجتماعی نبودند، وب‌گردی عبارت بود از چک کردن ایمیل، دیدن وبلاگ‌ها و سایت‌های مورد علاقه و وبلاگ‌ نوشتن، اما حالا چیزهایی دیگری مثل چک کردن مطالب فرندفید، توییتر، گوگل پلاس، اینستاگرام، فیس‌بوک هم اضافه شده است.

درست به همین خاطر است که برنامه‌هایی  مثل Facebook Limiter و Minutes Please نوشته شده‌اند تا بلکه دمی شبکه‌های اجتماعی راحتمان بگذارند!

البته اشتباه نکنید، شبکه‌های اجتماعی کلا چیز بدی نیستند، مطابق تحقیقی که دانشمندان علوم اعصاب در سال 2012 انجام دادند، مشخص شد که استراحت‌های کوتاه پنج دقیقه‌ای در هنگام کار و چک کردن مطالب شبکه‌های اجتماعی در این فرصت‌ها، می‌تواند بر میزان کارایی کارمندان بیفزاید.

اما اگر واقعا می‌خواهید روی کاری متمرکز شوید، بهتر اصلا پشت کامپیوتر نباشید، کاغذی بردارید و شروع کنید به نوشتن!

4- نوشتن مغزتان را جوان نگه می‌دارد:

نوشتن در حکم ورزشی برای مغز است. بعضی از پزشکان عقیده دارند که نوشتن با قلم و کاغذ، فعالیت‌های حرکتی، حافظه و اعمال شناختی را تقویت می‌کند و باعث می‌شود با افزایش سن و سال، مغزتان همچنان جوان باقی بماند.

بر اساس تحقیقی که در نتایج آن در مجله Cognitive Neuroscience در سال 2008 منتشر شد، مشخص شد که اگر شخصی عبارات چینی، علایم موسیقی یا نشانه‌های ریاضی را با دست بنویسد، نسبت به زمانی که همین عبارات را با کامپیوتر نوشته باشد، سریع‌تر می‌تواند آنها را تشخیص بدهد و شناسایی کند.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

باز هم نمونه‌هایی از معماری بد که آنقدر جلب توجه کرده‌اند که شهره اینترنت شده‌اند!

طراحی بد داریم تا طراحی بد. شاید پشت برخی از اینها اصلا طراحی‌ای هم در کار نبوده و همه چیز بداهه پیش رفته است یا حاصل اخنتلاف مهندس طراح داخلی و خارجی و کارفرمایی بوده که فکر می‌کرده همه چیز را می‌داند یا شاید هم دستور کارفرمایی بوده که…

عکس‌های تاریخی که با دیدن آنها درمی‌مانیم که آنها واقعا در گذشته گرفته شده‌اند یا در یک آینده بهتر و…

گذشته بهتر بود یا آینده. این یک سوال باستانی است. معمولا ما تصور می‌کنیم که ترجیح دادن گذشته، تنها یک حس نوستالژیک خام است. چیزی که بن‌مایه فیلم نیمه‌شب در پاریس هم بود.اما گاهی ما پیش خودمان فکر می‌کنیم که این ترجیح و دوست داشتن، شاید…

یادآوری داستان تصویر تولیدشده زنی که در اینترنت وحشت آفرید و تفسیر کنونی آن ماجرا در عصر انفجار…

او در جایی بیرون است و در جهان موازی احتمالا به کمین شما نشسته. تنها کاری که باید انجام دهید تا او را به وجود بیاورید این است که دستور درست را در یک تولید‌کننده تصویر هوش مصنوعی تایپ کنید!مانند یک طلسم دیجیتالی، کلمات شما مانند یک «ورد…

خانه‌های با مبلمان‌هایی از غذاهای خوشمزه

هانسل و گرتل، نام داستانی شاه‌پریانی با منشأ آلمانی است که برادران گریم آن را ثبت کرده‌اند. این داستان ماجرای یک برادر و خواهر کوچک به نام‌های هانسل و گرتل را روایت می‌کند که پس از رها شدن در جنگل به خانه‌ای که از کیک و آب‌نبات ساخته شده…

سلاح‌های مخفی و شگفت‌انگیز آلمان نازی در طی جنگ جهانی دوم

در طول جنگ جهانی دوم، آلمان نازی سرمایه گذاری زیادی در تحقیق و توسعه تسلیحات مخفی انجام داد تا بتواند بر دشمنان خود برتری یابد. برخی از برجسته ترین سلاح های مخفی که توسط آلمانی ها ساخته شده اند عبارتند از:موشک V-2: V-2 اولین موشک…

۱۰ واقعیت جذاب درباره جی رابرت اوپنهایمر -پدر بمب اتمی و سوژه فیلم جدید کریستوفر نولان

جولیوس رابرت اوپنهایمر بیشتر به عنوان فیزیکدانی شناخته می‌شود که به ساخت اولین بمب اتمی کمک کرد. اما سنگ‌ها و کانی‌ها عشق اول او بودند و او همچنین شاعرمسلک بود.اوپنهایمر آزمایشگاهی را رهبری کرد که اولین بمب اتمی را ساخت و با موفقیت…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
16 نظرات
 1. آرین می گوید

  جالب هست!
  هم مطلب
  هم قالب
  با تشکر

 2. احمد ک می گوید

  سلام.خسته نباشی اقای مجیدی. پوست انداختی بازم . و اما دکتر من هیچوقت نفهمیدم این نویسنده ها مخصوصا” اون شاهکارنویس ها چطور با تق تق ماشین تحریر تونستن کار کنند….خداحافظ

 3. احمد ک می گوید

  سلام مجدد.قربانت برم نصف تیتر مطالب زیر این هدر ؟؟ چی بهش میگن غیب میشه .تا عیبجوها نیامدن خون منو کثیف کنن ترتیبش رو بده.

 4. علی می گوید

  با سلام خدمت شما دکتر مجیدی عزیز

  یه موردی بود که خیلی وقته ذهنم رو مشغول کرده و با دیدن این مطلب و ارجاع کوتاهی که در اینجا به اون داشتید خواستم با شما در میون بگذارم.
  توی دنیای مدرن, که بیشتر اطلاعات رو از طریق اینترنت و گجتهامون کسب میکنیم, خیلی کمتر از قبل برای یادآوری چیزهای جزئی به حافظه خودمون رجوع میکنیم. ممکنه پیش اومده باشه که مثلن اسم یه بازیگر یا فیلم رو یادمون رفته باشه و به جای تمرکز و یادآوری سریعن به دنبال سایت آی ام دی بی یا سایتهای مشابه میریم و شروع میکنیم به جستجو کردن تو نت.
  به نظرم این خود یکی از عواملیه که باعث شده کمتر به حافظه مون رجوع کرده و بطور غیر مستقیم باعث تضعیف اون نسبت به قبل شدیم.
  (حتی در مورد خودم این مسئله تا حدی شدت پیدا کرده که مثلن بعد از خوندن زیرنویسهای خبری کانالی مثل بی بی سی بعد از چند دقیقه به دشواری میتونم کوچکترین چیزی رو در مورد مطلبی که خوندم به یاد بیارم و این امر واقعن به مرور زمان باعث استرس و مشکلات دیگه ای برام شده)
  خواستم با در میون گذاشتن این موضوع, در صورت امکان مطلبی راجع به اون بنویسید و راه کار هایی عملی رو برای افزایش حافظه کوتاه مدت در اختیار بنده و دیگر مخاطبانتون قرار بدید. و در صورت امکان, اگر اپلیکیشن مناسبی برای پلتفرم آندروید یا IOS برای اینکار وجود داره معرفی کنید. بنده خودم خیلی به دنبال چنین اپلیکیشن هایی گشتم, ولی در اکثر موارد اپلیکیشنها بیشتر متمرکز بر سرگرمی صرف بوده و در ژانر بازی بودند.

  با تشکر از شما و مطالب مفیدتان.

  1. Rimerin می گوید

   از این اپلیکیشن استفاده کن Lumosity، ولی پولیه البته ارزشش رو داره. بازی هایی که داری خودش اهدافشون رو توضیح داده مثلا یه مستطیل هست که از خونه های مربعی ساخته شده در هر مرحله میاد یه سری مربع ها رو رنگی می کنه و میگه اینا رو به یاد بسپار بعد همه مربع ها سفید میشه و تو بای جای مربع رنگی ها رو نشون بدی
   بازی های مثل این داره که بعد از چند تا بازی مختلف مثلا حافظه و سرعت کارایی مغز و سرعت تطابق و … رو بهت میگه و می تونه تو رو با بقیه کاربراش مقایسه کنه

 5. ahmadalli می گوید

  سلام جناب مجیدی
  دوتا «نوشته‌های مرتبط دارید»!
  موفق باشید

 6. testdl.ir می گوید

  ممنون نوشته جالبی بود مخصوصا در مورد طرح ها و برنامه های شغلی نوشتن اون می تونه خیلی مفید تر از ذخیره کردن اون روی کامپیوتر باشه…

  در ضمن پوسته جدید سایت رو هم تبریک میگم خیلی قشنگ شده و حرفه ایی

 7. nam می گوید

  سلام. ممنون از مطلبتون

  راستش ندیدم که جایی راجع به قالب جدیدتون نوشته باشید. خواستم نکته ای که به نظرم رسیده رو بگم شاید. در زیباتر شدنش کمک کنه.

  و اون اینه که متون justify نیستن. اول فکر کردم فقط توی صفحه اصلی اینجوری ولی بعد دیدم توی پست هم align از دو طرف نیست

  ولی در کل قالب خوبی شده.

 8. hiva می گوید

  سلام,
  واقعن که از مطلبتون استفاده کردم,
  کلن بهتون تبریک میگم خیلی سایتتون معرکس ,
  جدن لذت می برم از سایت خوبتون و مطالب زیباتون
  هیوا آرامش از نیاوران تهران

 9. elnaz می گوید

  خیلی اتفاقی این صفحه رو پیدا کردم یعنی دنبال یه مطلب می گشتم که این صفحه باز شد. اول اینکه اسم وبلاگتون ببخشید ها مضحکه! چرا ؟ چون ” یک پزشک ” یعنی یه پزشک و خوده شما خودتون هستید منفک از بعد پزشکی . اگر اینطور نیست این صفحه باید پر باشه از سخنرانی های کسل کننده پزشکی و توصیه های بی پایان درباره سلامت ( مثل برنامه های تلویزیونی از قبیل به خانه برمی گردیم!)
  پس حالا که اینطور نیست نتیجه می گیریم هدفتون اینه به خلق الله بگید ” آی جماعت من دکترم ” که خب تو پروفایلتون هم میشد بگید . تو خونه و خونواده و محله و دوست و آشنا هم که همه میدونن ” دکتر” هستید!

  حالا بگذریم ! جناب دکتر عزیز شما که به اصطلاح تحصیلکرده هستید و لابد روشنفکر باید بدونید که ما در دنیای امروز ناچاریم به نوشتار الکترونیکی پناه بیاریم چرا؟ بخاطر اینکه زیست گاه های طبیعی رو تخریب و از بین رفتم هستن و استفاده ی بی مورد از کاغذ یک گناه نابخشودی تلقی میشه تو این شرایط
  احتمال داره بگید ” ای بابا اینهمه کاغذ” بله حق با شماست اما اگر استفاده صحیح از اینترنت ، کتاب های الکترونیکی و ایمیل آموزش داده بشه تا ده سال آینده در دنیا حجم بسیار کمتری از کاغذ حروم میشه و درخت ها بیشتری زنده میمونن و در نتیجه زیست گاه های بیشتری حفظ میشن که هم برای انسان مفید هست و هم حیوانات بی نوا.
  در سطح دنیا به بچه ها آموزش میدن کتب رو به شکل الکترونیکی خریداری و تو لپ تاپ و تبلت بخونن که هم حجم بسیار کمتری میگره و هم نیاز به استفاده از کاغذ نداره اونوقت ” دکتر ” مملکت ما راهکار علمی میده که جماعت کاغذ مصرف کنید خوفه!

  1. سعید شعبانی می گوید

   من با شما موافقم باید استفاده از کاغذ رو کم کنیم ولی نه حذف کنیم زیرا همونطور که آقای مجیدی هم اشاره کرده اند استفاده بیش از حد از تکنولوژی و دور شدن از دنیای مادی ضررهای جبران ناپذیری را به ما وارد می کنه.

 10. سعید شعبانی می گوید

  دکتر اگر ممکن هست دلیل تغییر لوگو 1 پزشک را مفصل توضیح بدید

  متشکرم

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   بله، به زودی

 11. مهر می گوید

  مطلب خوبی بود.

 12. فراهانی می گوید

  مطلب شما خیلی بدرد من خورد . شاید استفاده از قلم دیجیتال روی برنامه های مخصوص نت برداری که الان هم در بازار موجود است چاره ساز باشد. دست کم نت هایمان همیشه همراهمان هست و امیدوارم تهیه این وسایل برای همه بسیار راحت بشه اینجوری نه درخت میسوزه نه حافظه ما و باز امیدوارم برنامه های OCR قوی تولید بشه که نت ها را براحتی آرشیو و قابل جستجو کرد

 13. ترولر می گوید

  تازه این ترم تصمیم گرفته بودم لپ تاپم رو ببرم داخل کلاس، چون فهمیدم که سریع تر از نوشتن، تایپ می کنم.

  دکتر یه نکته ای که همیشه برام سوال بوده اینه که چرا هر وقت توی اینترنت و مخصوصاً گوگل در جستجوی یک مطلب جذاب هستم، سایت شما سر و کله اش پیدا میشه ؟ این موضوع واقعا زیاد پیش اومده.

  صفحه رو بوکمارک کردما. منتظر جوابتونم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.