چرا در نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۸ از چندین لپ‌تاپ دو نمایشگره رونمایی شد؟

0

نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۸ پس از یک هفته پر سروصدا به کار خود پایان داد.

بی‌شک، یکی از ترندهای اصلی این نمایشگاه، رونمایی از لپ‌تاپ‌ها یا دستگاه‌های دارای دو نمایشگر بود. چندین شرکت در این نمایشگاه، دستگاه‌های مفهومی با دو صفحه‌نمایش رونمایی کردند.

آیا دستگاه‌های لپ‌تاپ دو نمایشگره را باید نشانی از آینده و حذف صفحه‌کلید فیزیکی بدانیم یا اینکه این مدل‌ها یک تجربه کاربری بیشتر نیستند و با عدم استقبال؛ فراموش خواهند شد؟

در ادامه نگاهی کوتاه به چند مدل لپ‌تاپ مفهومی معرفی شده با دو نمایشگر خواهیم داشت و بعد دلایل ترند شدن این ایده را بررسی می‌کنیم!

ایسوس Project Precog

ایسوس لپ‌تاپ Project Precog را با یک نمایشگر دوگانه معرفی کرد. این لپ‌تاپ به گفته ایسوس مجهز به هوش مصنوعی است و ویژگی‌های منحصربه‌فردی مانند تنظیم کردن مصرف شارژ باتری براساس شب و روز یا پر کردن فیلدهای اکسل به طور خودکار دارد.

لپ‌تاپ Project Precog دو نمایشگر ۱۴ اینچی ۴K دارد. کاربران می‌توانند از صفحه‌نمایش دوم به عنوان صفحه‌کلید مجازی یا میانبرهایی برای کارهای دیگر استفاده کنند. در حقیقت، این لپ‌تاپ قابلیت تبدیل شدن به یک تبلت را دارد.

کاربران این لپ‌تاپ در صورت نیاز می‌توانند Project Precog را عمودی کرده و با اتصال یک صفحه‌کلید فیزیکی بی‌سیم به آن؛ از یک دستگاه نیمه دسکتاپ بهره ببرند. ایسوس می‌گوید لپ‌تاپ Project Precog اصلا یک مدل مفهومی نیست و از سال آینده وارد بازار می‌شود.

اینتل Tiger Rapids

اینتل نیز در کامپیوتکس ۲۰۱۸ از دستگاه مفهومی به نام Tiger Rapids رونمایی کرد که به یک نمایشگر LCD معمولی و یک صفحه‌نمایش کاغذ الکترونیکی مجهز است. صفحه‌نمایش دوم مصرف انرژی پایینی دارد و برای نوشتن روی کاغذ مناسب است.

البته، این لپ‌تاپ دو نمایشگره مفهومی اینتل می‌تواند به تبلت یا لپ‌تاپی با صفحه‌کلید مجازی تبدیل شود. اندازه این صفحه‌نمایش‌ها ۷.۹ اینچ است. صفحه‌نمایش دوم باعث شده اندازه کل دستگاه کاهش پیدا کند و نیازی به لپ‌تاپ ۱۳ و ۱۵ اینچ نباشد. مصرف انرژی باتری هم به نسبت لپ‌تاپ ایسوس Project Precog بسیار کمتر است.

لنوو Yoga Book 2

شرکت بعدی معرفی‌کننده لپ‌تاپ‌های دو نمایشگره، لنوو بود. این شرکت مدل Yoga Book 2 را معرفی کرد. این لپ‌تاپ تا حدود زیادی همانند ایسوس Project Precog است. از دو صفحه‌نمایش کامل ۸ اینچی بهره می‌برد که صفحه‌نمایش دوم می‌تواند صفحه‌کلید مجازی شود. همین‌طور، یوگا بوک ۲ مجهز به واحد پردازشگر هوش مصنوعی است.

همانند اینتل، نمایشگر دوم یوگا بوک ۲ هم می‌تواند به یک صفحه کاغذی مجازی (E Ink panel) هم تبدیل شود و کاربران با قلم نوری روی کاغذ الکترونیکی یادداشت کنند.

روی یوگا بوک ۲ از سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ استفاده شده و پردازنده‌های اینتل کیبی لیک سری Y روی آن سوار می‌شوند.

چرا لپ‌تاپ‌های دو نمایشگره خوب هستند؟

حالا سوال اینجا است که چرا شرکت‌های سازنده لپ‌تاپ به فکر حذف صفحه‌کلید فیزیکی و جایگزینی آن با صفحه‌کلید مجازی هستند؟

آنچه که از مراسم رونمایی این دستگاه‌ها برداشت می‌شود؛ لپ‌تاپ‌های دو نمایشگره فقط در حد یک مدل مفهومی یا آینده‌نگرانه نیستند و به‌زودی وارد بازار می‌شوند. می‌توان تصور کرد این دسته جدید از دستگاه‌های همراه می‌توانند لپ‌تاپ‌های سنتی و حتا تبلت‌ها را به چالش بکشانند.

سایت کامپیوترورلد اعتقاد دارد این دستگاه‌ها می‌توانند بهتر از تبلت کار کنند؛ بهتر از لپ‌تاپ‌های سنتی کارایی داشته باشند و سبک‌تر و کاربردی‌تر و عملیاتی‌تر از کامپیوترهای دسکتاپ باشند.

بهتر از تبلت‌ها هستند چون همان کارکرد تبلت‌های امروزی را دارند ولی از صفحه‌نمایشی دو برابری سود می‌برند.

بهتر از لپ‌تاپ‌های سنتی هستند چون صفحه‌نمایش دوم می‌تواند براساس نیاز کاربر به یک صفحه‌کلید مجازی، صفحه کاغذ الکتریکی برای یادداشت‌برداری با قلم استایلوس و هر دستگاه ورودی دیگر لمسی تبدیل شود. دیگر مانند گذشته، بخش عظیمی از لپ‌تاپ به صفحه‌کلید فیزیکی اختصاص داده نمی‌شود که شاید در بیشتر اوقات به درد کاربر نخورد.

بهتر از سیستم‌های دسکتاپ هستند؛ چون با چرخاندن دستگاه و عمودی قرار دادن صفحه‌نمایش‌ها، با کمک یک ماوس و صفحه‌کلید بی‌سیم سریعا به یک سیستم All-in-One تبدیل می‌شوند و روی میزکار کاربران بهترین جلوه را دارند. همیشه همراه کاربر هستند در حالی‌که سبک بوده  جای کمتری اشغال می‌کنند.

لپ‌تاپ‌های دو نمایشگره می‌توانند به یک کتاب‌خوان الکترونیکی یا دفتر یادداشتی برای نویسنده‌ها تبدیل شود. کاربردهای زیادی می‌توان از هم‌اکنون برای این سری از دستگاه‌های همراه برشمرد که نشان می‌دهند این دستگاه‌ها را باید جدی گرفت و منتظر ورودشان به بازار بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.