هفته گذشته شاهد گرم‌ترین دمای ثبت شده در نقاط مختلف کره زمین بودیم

0

ایران در هفته‌ای که سپری شد؛ گرم‌ترین روزهای امسال و احتمالا سال‌های اخیر را در شهرهای مختلف تجربه کرد.

از شمال ایران تا جنوب و از شرق تا غرب و حتی نقاط مرکزی ایران و تهران گرم بودند و دمای بالایی را تجربه کردند. افزایش بی‌سابقه دما در ایران باعث واکنش دولت شد و دستورالعمل‌هایی برای کاهش ساعات کاری، تغییر ساعت‌های کاری و خاموش کردن سیستم‌های سرمایشی پس از ساعت ۱۳:۳۰ در کلیه ادارات ابلاغ گردید.

افزایش دما به بالای ۵۰ درجه باعث تعطیلی کلیه ادارات، مدارس، دانشگاه‌ها و بانک‌ها در روز چهارشنبه استان خوزستان شد. افزایش دما، مصرف برق را هم تحت تاثیر قرار داده است و شاهد برق‌رفتگی در تهران و غالب شهرهای ایران از جمله شهرهای با گرمای بسیار بالا بودیم.

اما آیا ایران تنها نقطه داغ روی کره زمین در هفته گذشته بود؟ این گرمای بی‌سابقه مختص ایران است؟ حداقل نقشه‌های جغرافیایی و گزارش‌های رسمی نشان می‌دهند کل سیاره زمین در این هفته رکورد زده و داغ بوده است.

دما در نیم کره شمالی زمین، از ایرلند و اسکاتلند تا کانادا و خاورمیانه بالا بوده است. نقشه‌ها نشان می‌دهند اغلب نقاط نیم کره شمالی قرمزرنگ و در وضعیت بحرانی قرار دارند.

شرکت کانادایی Canadian Broadcasting Corporation گزارش می‌دهد حداقل ۳۳ نفر در استان کبک، از جنوب‌ترین بخش آن تا شهر مونترال به خاطر دمای بالای دما فوت کرده‌اند.

در شمال سیبری، در امتداد اقیانوس منجمد شمالی که اغلب اوقات سرد و دمای پایینی دارد؛ هفته گذشته شاهد افزایش دمای ۵۰ درجه فارنهایت بوده و از دمای عادی ۴۰ درجه در ۵ جولای به ۹۰ درجه رسیده است.

این دما در این منطقه بی‌سابقه و باورنکردنی است؛ به طوری‌که کارشناسان هواشناسی می‌گویند تا کنون چنین گرمایی در کناره این اقیانوس شاهد نبودند.

نقطه جوش در همه نقاط دنیا

در امریکای شمالی، شهرهایی مانند دنور با دمای ۴۰.۵ درجه سانتی‌گراد، روزهای گرمی را پشت‌سر گذاشته است. مونترال با دمای ۳۶.۶ درجه سانتی‌گراد در ۱۴۷ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. حتا در این بخش کره زمین شهرهایی مانند نیوهمپشایر با دمای ۱۵ درجه و برلینگتون با دمای ۲۷ درجه گرم‌تر از سال‌های گذشته بودند.

در اروپا، شهرهای مختلف اسکاتلند شاهد دماهای ۳۲ و ۳۳ درجه بودند. در ایرلند دما به ۳۲ درجه رسیده است و ایرلند شمالی شاهد ثبت دمایی ۳۰.۱ درجه بودیم که بی‌سابقه و نگران‌کننده است.

تفلیس در ۴ جولای دمایی ۴۰.۵ درجه داشته و شهر ایروان ارمنستان در ۴ جولای دمایی ۴۲ درجه را شاهد بوده است.

در خاورمیانه که خودمان هم حضور داریم، شهرهای زیادی در کشورهای عربی و ایران طی هفته گذشته، دمایی بالای ۵۰ درجه را تجربه کردند. دمای اغلب شهرها هم بالای ۴۰ درجه گزارش شده است.

همان‌طور که می‌بینیم، همه نیم کره شمالی گرم است و به مرز داغی رسیده است. نمی‌توان یک دلیل خاص و مشخص برای این گرمای بی‌سابقه نام برد ولی مطمئنا نشانه‌هایی از گرم شدن کل کره زمین است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.