اگر قصد خرید یک گجت جدید دارید؛ تابستان بدترین فصل سال است

0

برخی فصول برای خرید مناسب‌تر هستند. البته، این موضوع وابستگی زیادی به بازار و موقعیت کشورهای مختلف دارد.

معمولا در امریکای شمالی و اروپا، تابستان فصل مناسبی برای خرید گجت‌های جدید مانند تلویزیون، گوشی تلفن همراه، لپ‌تاپ و تبلت نیست.

عادت شرکت‌های بزرگ تولیدکننده محصولات مصرفی این‌طور است که جدیدترین محصولات خود را در دو فصل پاییز و زمستان معرفی می‌کنند.

اواخر شهریورماه و اوایل مهرماه، ترافیک برگزاری کنفرانس‌های شرکت‌های معروفی مانند مایکروسافت، گوگل، اپل، سامسونگ، ال‌جی و غیره است.

سامسونگ در ۱۸ مردادماه از گلکسی نوت ۹ رونمایی می‌کند. این محصول در شهریورماه وارد بازارهای جهانی می‌شود ولی اواخر شهریور و مهرماه در بازار ایران خواهد بود.

کنفرانس معرفی سخت‌افزارهای جدید اپل هم در اواسط شهریورماه برگزار می‌شود. مایکروسافت و گوگل هم محصولات سخت‌افزاری خود را اوایل مهرماه معرفی می‌کنند. همین‌طور، شرکت‌های ال‌جی، سونی، هواوی و غیره در این دوره زمانی گجت‌های جدید خود را رونمایی خواهند کرد.

بنابراین، اگر می‌خواهد یک محصول و گجت کاملا جدید و به‌روز خریداری کنید؛ بهتر است تا پاییزماه دست نگه دارید.

دور دوم معرفی محصولات سخت‌افزاری و مصرفی الکترونیکی در دنیا؛ هفته اول سال جدید میلادی یا همان هفته دوم دی ماه به تاریخ شمسی است. همه شرکت‌ها در نمایشگاه CES لاس‌وگاس شرکت کرده و تلویزیون، دوربین، گجت‌های خانگی و هر چیزی که تصور کنید را رونمایی کرده و طی ماه‌های بعد وارد بازار می‌کنند.

حتی محصولاتی که قرار است دیرتر وارد بازار شوند؛ در نیمه دوم سال وارد بازارهای جهانی می‌شوند که باز هم مدت زمانی طول خواهد کشید تا وارد بازار ایران شوند. بنابراین؛ همیشه تابستان گجت‌هایی در دسترس هستند که چندین ماه از معرفی‌شان گذشته است و به‌زودی با گجت‌های جدید جایگزین خواهند شد.

ماه مارس (فروردین ماه) هم برای شرکت‌های فناوری ماه بسیار مهمی است. برخی از کنفرانس‌های معرفی محصول در این ماه برگزار می‌شود و البته کنفرانس جهانی موبایل بارسلونا است.

کمی بیشتر صبر کنید

البته، در ایران از قدیم این‌طور جا افتاده که تابستان فصل خوبی برای خرید است و مردم سعی می‌کنند در این فصل، سیستم‌های سرگرمی یا دستگاه‌های همراه خود را به‌روزرسانی کنند. شاید در ایران فصل تابستان برای خرید گجت‌های قدیمی با قیمت‌هایی پایین‌تر مناسب باشد ولی شک نکنید زمان مناسبی برای خرید گجت‌های جدید نیست.

اگر آیفون X یا آیفون سری ۸ بخرید؛ ممکن است آیفون‌های جدید اپل که ماه بعد معرفی می‌شوند؛ بیشتر خاطرخواه باشند. همین‌طور، اگر قصد خرید گلسی اس ۹ یا گلسی نوت ۸ را دارید؛ شاید گلکسی نوت ۹ سامسونگ را ترجیح بدهید.

خرید در فصل‌های پاییز و زمستان یک مزیت دیگر هم دارد. انواع جشنواره‌ها، تخفیف‌ها و هفته‌های حراج با بهانه‌های مختلف در داخل و خارج از ایران برگزار می‌شود. به‌خصوص در پاییزماه می‌توانید انواع گجت‌های جدید را با تخفیف از خرده‌فروشی‌های آنلاین خریداری کنید.

معمولا فروشگاه‌ها می‌دانند مردم در فصل تابستان دست به جیب می‌شوند. بنابراین؛ تخفیف‌های کمتری می‌دهند و اگرچه جشنواره‌هایی برگزار کرده و با تبلیغات رنگارنگ و داغ سعی می‌کنند مردم را به خرید ترغیب کنند ولی سعی می‌کنند پیشنهادهایی به مشتری بدهند که فروش بیشتر آن‌ها را در پی دارد.

اگر بخواهیم درباره بازار این روزهای ایران هم صحبت کنیم؛ جنسی برای خرید نیست یا قیمت‌ها حباب دارند و واقعی نیستند. همه مردم سعی می‌کنند پول‌شان را از بانک خارج کرده و یک جنس بخرند چون تصور می‌شود گران‌تر خواهد شد ولی منطق همیشه می‌گوید در این بازار باید هوشمندانه خرید کرد و صبر داشت.

به هر حال، اگر قصد خرید یک گجت کاملا جدید را دارید؛ بهتر است کمی دست نگه دارید و ماه‌های بعدی تصمیم‌گیری کنید.

و البته این روزها چنان که افتد و دانی فاکتورهای اقتصادی، سوای زمان رونمایی نوبرانه گجت‌ها و قیمت جهانی آنها بر ما تحمیل شده و خیلی‌ها این روزها از منطق اگر الان نخری، شاید هیچ وقت نتوانی بخری، در حال پیروی کردن هستند!

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.