پیغام‌های هشدار ریاست‌ جمهوری از گوشی موبایل ترامپ ارسال نمی‌شوند

0

آژانس مدیریت بحران ایالات متحده (FEMA) روز چهارشنبه ویژگی «presidential alert» را به طور سراسری آزمایش کرد.

در این ویژگی رییس جمهور دولت امریکا می‌تواند یک پیام هشدار اضطراری را به طور بی‌سیم برای تمام تلفن‌های همراه و سیستم‌های مخابراتی فعال در این کشور ارسال کند.

این ویژگی برای مواقعی است که تمام شهرهای امریکا مورد حمله قرار می‌گیرند یا در معرض خطر عمومی و طبیعی هستند. این ویژگی سعی دارد یک پیام مهم را به طور سراسری برای تمام مردم ارسال کند.

FEMA روز سه‌شنبه طی یک نشست خبری به سوالات کاربران درباره این سیستم پاسخ داد که مهم‌ترین بخش آن مربوط به ارسال این پیام از گوشی رییس جمهور و توسط دونالد ترامپ است.

FEMA می‌گوید پیام‌های «presidential alert» توسط رییس جمهور و مثلا از گوشی تلفن همراه او ارسال نمی‌شوند. نباید انتظار داشت دونالد ترامپ یک روز صبح از خواب بیدار شود و یک پیام را با موبایل‌اش برای صدها میلیون گوشی تلفن همراه دیگر بفرستد.

FEMA هنوز نگفته است دقیقا چه مقام رسمی در کاخ سفید مسئول ارسال این پیام‌ها است و چه زمان‌ها و تحت چه شرایطی ارسال می‌شوند. FEMA می‌گوید این پیام از سیستمی شبیه به یک لپ‌تاپ ارسال می‌شود.

یک پیام هشدار و ده‌ها ابهام

مسئول این موضوع اطلاعاتی از نهادها و دستگاه‌های مختلف ایالات متحده دریافت کرده و با نظر مدیران کاخ سفید، یکی از چندین پیام از قبل نوشته و آماده شده را ویرایش و ارسال می‌کند.

برای دسترسی به این سیستم نیاز به گذرواژه است و متن پیام پیش از ارسال باید توسط دو مسئول بررسی و تایید شود.

این سیستم برای اولین بار در روز چهارشنبه مورد آزمایش قرار گرفته و دو پیام سراسری با کمک تمام اپراتورهای موبایل برای تمام گوشی‌ها ارسال شد. هر گوشی تلفن همراه فعالی در سراسر کشور امریکا این پیام را دریافت کرده و نمی‌تواند آن را غیرفعال کند.

گزارش‌های رسیده نشان می‌دهد حدود ۷۵ درصد گوشی‌ها این پیام‌ها را دریافت کردند و فقط گوشی‌هایی که خاموش بودند یا به طور همزمان در حال تماس بودند؛ موفق نشدند این پیام را مشاهده کنند.

در متن پیام صریحا گفته شده این یک آزمایش سراسری است و نیازی به انجام کار خاصی نیست. طبق قانون FEMA، این سیستم هر سه سالی یک بار باید به‌روزرسانی و آزمایش شود.

برخی رسانه‌ها پیشنهاد دادند نام این پیام هشدار سراسری و اضطراری تغییر کند و نام «presidential alert» گمراه‌کننده است. برخی رسانه‌ها هم دارند آموزش‌هایی برای عدم دریافت این پیام به کاربران‌شان می‌دهند.

به هر حال، هنوز ابهام‌ها و سوالات زیادی درباره این سیستم و پیام «presidential alert» مطرح است و رسانه‌های امریکایی در روزهای اخیر به شدت مشغول بحث و تبادل‌نظر پیرامون آن هستند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.