روبات انسان‌نمای Jia Jia حسابی با حاضرین در کنفرانس اقتصادی شانگهای خوش و بش کرد

0

چشم‌های Jia Jia آزادانه حاضرین در کنفرانس اقتصادی UBS شانگهای را اسکن می‌کرد. او می‌تواند چهره‌ها را ببیند و تشخیص بدهد.

او می‌تواند با مردم صحبت کند و چیزهای تازه‌ای یاد بگیرد. با حاضرین در کنفرانس UBS درباره آب‌وهوا و مسایل عمومی دیگری صحبت می‌کرد ولی زیرکانه سعی داشت سوالات شخصی نپرسد.

چهره او نشان می‌دهد یک روبات است ولی اگر صدایش را کسی بشنود؛ گمان نخواهد برد یک روبات این صحبت‌ها را بیان کرده است.

Jia Jia یکی از معروف‌ترین روبات‌های انسان‌نما در سراسر جهان است. هر روز بر محبوبیت او افزوده می‌شود و البته این به خاطر زیبایی او نیست. محبوبیت Jia Jia به دلیل هوش مصنوعی است که در درون این روبات استفاده شده است.

هوش مصنوعی این روبات چندان پیشرفته نیست ولی مهارت‌های او در صحبت کردن با مردم، پاسخ به سوال‌های آن‌ها و مطرح کردن سوال‌های ساده برای همه تعجب‌آور است و از قدرت مهندسین دانشگاه علم و فناوری چین خبر می‌دهد.

این مهندسان اعتقاد دارند Jia Jia قدرت آینده کشور چین خواهد بود. در آینده؛ به طور گسترده‌ای، روبات‌ها وظایف انسانی را برعهده خواهند گرفت. آن‌ها در خانه‌های سالمندان، بیمارستان‌ها، رستوران‌ها و حتی درون خانواده‌ها مشغول مکالمه با انسان‌ها هستند.

کشور چین برنامه‌های زیادی برای توسعه روبات‌ها در بازه‌های زمانی ۵ تا ۱۰ سال آینده پیش‌بینی کرده است و قصد دارد به رتبه اول این حوزه در کل جهان دست پیدا کند.

آینده و روبات‌ها

خنده‌دار است اگر بخواهیم درباره تغییر زندگی انسان‌ها توسط روبات‌ها در آینده صحبت کنیم. تقریبا دیگر فردی یافت نمی‌شود که درباره این موضوع شک داشته باشد.

اما مسئله مهم این است که تعامل انسان با روبات‌ها در آینده چگونه تغییر خواهد کرد؟

در آینده، روبات‌های انسان‌نما به وفور وارد صنایع و خدمات مختلف انسانی می‌شوند و جای انسان‌ها را می‌گیرند. اشتباه است تصور کنیم قرار است روبات‌ها فقط در صنایع، کارخانه‌ها و محیط‌های کاری به خدمت گرفته شوند.

مراکز تحقیقاتی برنامه‌های کاربردی بسیار وسیعی برای روبات‌های انسان‌نما در آینده پیش‌بینی کردند. روبات انسان‌نمای Robonaut 5 ناسا می‌خواهد فضانوردان را در ماموریت‌های فضایی کمک کند.

روبات‌های بوستون داینامیک می‌توانند درب‌ها را باز کنند؛ روی زمین‌های ناهموار راه بروند و تغییرات محیطی را تشخیص دهند.

روبات DURUS دارپا می‌تواند مانند انسان راه برود. Hanson Robotics روباتی دانشمند و پروفسور است که می‌تواند کارهای تحقیقاتی بکند.

شاید در آینده‌ای نزدیک، روبات‌های فیزیکدان و پزشک داشته باشیم که به راحتی یک انسان قادر به برقراری تعامل با مردم هستند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.