اولگا الکساندرونا ریاضیدانی که یکی از بزرگ‌ترین متفکران زمان خودش بود

0

روز پنج‌شنبه گوگل به مناسبت تولد ۹۷ سالکی «اولگا الکساندرونا» ریاضیدان روسی؛ در Google Doodle از زندگی، خدمات و دستاوردهای او یاد کرد.

اولگا الکساندرونا دانشمندی بود که با وجود موانع زیاد در زندگی شخصی و سیاسی دوره و زمانه خود، توانست یکی از پیشگامان و متفکرین نسل خودش باشد و آثار ماندگاری در بسیاری از علوم از جمله پیش‌بینی آب‌وهوا، عروق‌شناسی و اقیانوس‌شناسی خلق کرد.

اولگا در ۷ مارس ۱۹۲۲ در شهر کولوگریف اتحادیه جماهیر شوروی به دنیا آمد. دختر یک معلم ریاضی بود و عشق و الهام‌گیری از ریاضی را از پدرش ارث گرفت.

شهر محل زادگاه او ۴۰۰ کیلومتر با مسکو فاصله داشت. در ۱۵ سالگی، حزب خلق پدرش را دستگیر و به قتل می‌ٰسانند. چون پدرش «دشمن خلق» نامیده شد؛ اولگا نتوانست بیشتر از دبیرستان تحصیل کند و از ورودش به دانشگاه لنینگراد جلوگیری شد.

مادر و خواهر او برای گذران زندگی ناچار شدند دستفروشی کنند و با فروش لباس، کفش، صابون و غیره در خیابان‌های شهر کولوگریف زندگی سخت خود را بگذرانند.

اولگا پس از سال‌ها تحصیل و آموزش ریاضی در یتیم‌خانه‌ها و دبیرستان‌ها، توانست سال ۱۹۴۳ وارد دانشگاه دولتی مسکو شود و سال ۱۹۵۳، پس از مرگ ژوزف استالین، دکترای خود در رشته ریاضی اخذ دفاع کند. رساله‌ای که سال‌ها آماده بود ولی به خاطر شرایط سیاسی جامعه اجازه دفاع نداشت.

این زن ریاضیدان جوان وارد مؤسسه استکولو در لنینگراد شد تا تدریس در دانشگاه را به طور رسمی آغاز کند. اولگای دانشمند حتی پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی و کاهش شدید حقوق‌ها و دستمزدها، در روسیه ماند و حاضر به ترک کشورش نشد.

مخالف دولت مرکزی؛ عاشق ادبیات

از این ریاضیدان بیش از ۲۵۰ مقاله در حوزه‌ها و علوم مختلف چاپ شده است. در سال ۱۹۹۰ به عضویت انجمن ریاضی سنت پترزبورگ درآمد و در سال ۲۰۰۲ به خاصر قدردانی از خدمات و نقش قابل توجه‌اش در ریاضیان، مدال طلای آکادمی علوم روسیه را دریافت کرد.

اولگا الکساندرونا همانند پدرش با حکومت مرکزی، حزب خلق و سیاست‌های دولت مخالف بود و این مخالفت خود را هم پنهان نمی‌کرد. به طور آشکارا از سیاست‌های دولت انتقاد کرده و برای خودش دشمنی‌های زیادی ایجاد می‌کرد.

اولگا عاشق ادبیات بود و از جمله دوستان ادبی او می‌توان به «آلکساندر سولژنیتسین» و «آنا آخماتووا» اشاره کرد.

این ریاضیدان که بیشتر به خاطر نوآوری‌ها و ابداع‌هایش در حل معادلات دیفرانسل با مشتقات جزیی شناخته می‌شود؛ یکی از متفکران بزرگ زمان خودش بود و خدمات بزرگی به حل دقیق معادلات برای کاربردهای مختلف داشت.

این زن دانشمند روسی در تاریخ ۱۲ ژانویه سال ۲۰۰۴ در سن ۸۱ سالگی در شهر سنت پترزبورگ از دنیا رفت.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.