پس از کروم، فایرفاکس هم از تکنیک لیزی لودینگ تصاویر برای افزایش سرعت سایت‌ها استفاده می‌کند

0

مهندسان موزیلا تصمیم دارند تکنیک «lazy loading» را به مرورگر فایرفاکس اضافه کنند.

لیزی لودینگ مکانیزمی است که یک تصویر در صفحه وب سایتی بارگذاری نمی‌شود تا زمانی که کاربر صفحه را اسکرول کرده و برای اولین بار آن را مشاهده کند. لیزی لودینگ به طور موثری موجب افزایش سرعت سایت‌ها می‌شود.

بدون استفاده از لیزی لودینگ، صفحات وب در همان ابتدای بارگذاری در مرورگر وب، تمام تصاویر مرتبط را هم بارگذاری می‌کنند بدون اینکه نیازی به آن‌ها باشد یا اصلا کاربر بخواهد این تصاویر را مشاهده کند. لیزی لودینگ در حقیقت نمایش یک تصویر در صورت نیاز است.

کار پشتیبانی از تکنیک لیزی لودینگ در فایرفاکس از ماه گذشته آغاز شده است. گوگل در ژانویه ۲۰۱۸، حدود یک سال و اندی پیش، مکانیزم لیزی لودینگ را در کروم آزمایش کرد.

لیزی لودینگ چگونه کار می‌کند؟

مفهوم یا تکنیک تازه‌ای نیست و بیش از یک دهه است که در حوزه توسعه وب مطرح و استفاده می‌شود. اولین بار به صورت یک مفهوم برای کتابخانه‌های جاوا اسکریپت مطرح شد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

توسعه‌دهنده‌های وب متوجه شدند با ایجاد تاخیر در بارگذاری تصاویر وبی که قابل مشاهده نیستند؛ به طور قابل توجهی زمان بارگذاری یک وب‌سایت یا صفحه وب بهبود پیدا می‌کند. در نتیجه، جست‌وجوگرها امتیاز بالاتری برای وب‌سایت در نظر می‌گیرند و در نتایج گوگل بهتر ظاهر می‌شوند.

این مفهوم به سرعت گسترش یافت تا جایی‌که در اوایل سال ۲۰۱۰، صدها کتابخانه و پلاگین برای اجرای ساده مکانیزم لیزی لودینگ در وب‌سایت‌ها، صرف‌نظر از زبان برنامه‌نویسی، پلتفرم و سیستم مدیریت محتوا (CMS) ساخته شد.

استفاده از لیزی لودینگ در مرورگرها

اولین گام برای استفاده از تکنیک لیزی لودینگ در سطح مرورگرها، به ژانویه ۲۰۱۸ برمی‌گردد. گوگل در این زمان اسنادی منتشر کرد که نحوه پشتیبانی کروم از lazy loading را نشان می‌داد.

این تکنیک در نسخه‌های آزمایشی بعدی کروم اعمال و اکنون در نسخه پایدار منتشر شده این مرورگر قابل استفاده است. کاربران می‌توانند این تکنیک را فعال کرده تا وب‌سایت‌ها سریع‌تر بارگذاری شوند.

پشتیبانی کروم از لیزی لودینگ محرکی شد تا دیگر مرورگرهای وب هم به سوی این تکنیک حرکت کنند و توسعه‌دهنده‌های آن‌ها سعی در پشتیبانی از آن برای افزایش سرعت لود سایت‌ها داشته باشند.

در یک سال گذشته، مهندسان سافاری نیز به این تکنیک علاقه‌مند شده و در پی افزودن آن به مرورگرشان بودند. اکنون، نوبت به فایرفاکس و مهندسان موزیلا رسیده است تا این ویژگی را پیاده‌سازی کنند.

به زبان دیگر، به‌زودی تمام موتورهای رندر مرورگرهای وب در دنیا مانند WebKit(سافاری)، Blink (تمام مرورگرهای مبتنی بر کرومونیوم) و Gecko (فایرفاکس) از تکنیک لیزی لودینگ پشتیبانی خواهند کرد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.