کدام اپراتور زودتر از دیگران قرعه‌کشی سرویس‌های ارزش‌ افزوده را متوقف کرد؟

0

دعوا سر توقف قرعی‌کشی و اهدای جایزه در سرویس‌های ارزش افزوده میان اپراتورها بالا گرفته است و هریک می‌خواهند نشان بدهند زودتر از دیگری به فکر حقوق مشترکانشان بودند.

سال‌ها است که در سرویس‌های ارزش افزوده اپراتورها شاهد مواردی مانند نظرسنجی، جایزه و قرعه‌کشی هستیم. آیتم‌هایی که مشترکان را تهییج و تحریک به عضویت در یک سرویس یا مشارکت در یک نظرسنجی و قرعه‌کشی به سودای برنده شدن می‌کنند.

حجم بالای پیامک‌های ارسالی برای کاربران و بعد قرعه‌کشی‌های مختلف که غالبا مشابه هم و بدون داشتن شفافیت و اطلاع‌ٰسانی لازم هستند؛ نارضایتی کاربران را در پی داشت.

هرازچندگاهی هم یکی از این نظرسنجی‌ها یا قرعه‌کشی‌ها و اهدای جایزه‌ها، کلاه‌برداری و شیادی از آب درآمده و سیلی از شکایت را روانه وزارت ارتباطات می‌کرد.

و باز برای سال‌ها است که کارشناسان به اپراتورها پیشنهاد دادند جلوی این قرعه‌کشی‌ها و جایزه‌ها گرفته شود تا ضمن رعایت حقوق مشترکان و مشتری‌مداری، شفافیت لازم در این بازار حاکم شود.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

همراه اول: قرعه‌کشی ممنوع

چند روز پیش، «ابوذر مهرمنش»، مدیر کل سرویس‌های ارزش افزوده همراه اول با انتشار توییتی و بعد تصویر نامه ابلاغیه‌ای به شرکت‌های تجمیع‌کننده خدمات، از ممنوعیت اعطای جوایز در قالب قرعه‌کشی در خدمات ارزش افزوده خبر داد.

در این ابلاغیه، اهدای هرگونه جایزه به مشتری فقط محدود به فعالیت‌های کاربر شده است و دیگر شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات ارزش‌افزوده نمی‌توانند با قرعه‌کشی میان کاربران، جوایزی را به آن‌ها بدهند.

این اقدام همراه اول، راه را برای کلاه‌برداری یا سودجویی‌های عجیب و غریب برخی شرکت‌های VAS می‌بندد.

ایرانسل: ما دی ماه ۹۷ ممنوع کردیم

هنوز چند ساعتی از توییت مدیر کل سرویس‌های ارزش افزوده همراه اول در فضای مجازی نگذشته بود که شرکت ایرانسل طی توییت و اطلاعیه‌ای، مدعی شد این اپراتور «اجرای سرویس‌های جدید ارزش‌افزوده بر پایه قرعه‌کشی و عضویت مشترکان در آن‌ها را از دی ماه ۹۷ متوقف کرده است.»

ایرانسل می‌گوید از هر اقدامی که در راستای حفظ حقوق مشترکان باشد؛ استقبال کرده و ممنوعیت قرعه‌کشی و ارایه خدمات ارزش افزوده مبتنی بر آن نیز در همین راستا است.

این توییت شرکت ایرانسل با بحث‌ها و جنجال‌هایی در فضای مجازی روبرو شد. برخی از کاربران اعتقاد دارند این حرکت ایرانسل فقط برای پاسخ‌گویی به سیاست جدید همراه اول است و صحت ندارد.

برخی رسانه‌ها و سایت‌های خبری هم تصویر پیامک‌هایی را منتشر کردند که نشان می‌دهند هنوز سرویس‌های ارزش افزوده مبتنی بر قرعه‌کشی ایرانسل فعال هستند.

چندین شرکت خدمات ارزش افزوده هم می‌گویند هنوز ابلاغیه‌ای از سوی ایرانسل برای متوقف کردن اهدای جایزه و قرعه‌کشی در سرویس‌های ارزش افزوده دریافت نکردند.

کدام اپراتور زودتر ممنوع کرد؟

به نظر می‌رسد توییت شرکت ایرانسل بیشتر یک مانور تبلیغاتی و جنبه کری‌خوانی برای رقیب دیرینه خود در بازار ایران باشد و واقعا این اپراتور ابلاغیه‌ای به شرکت‌های ارزش افزوده برای متوقف کردن قرعه‌کشی‌ها نداده باشد.

البته، برخی سایت‌ها می‌گویند ممنوعیت ایرانسل با همراه اول متفاوت است چون اصولا سیاست‌گذاری و رویکرد این دو اپراتور در سرویس‌های ارزش افزوده متفاوت از هم است.

حداقل تا به این لحظه، روابط عمومی ایرانسل هیچ واکنشی به شبهات مطرح شده نداشته و سند و تصویری از ابلاغیه دی ماه خود منتشر نکرده است.

از سوی دیگر، فارغ از جنجال و کری‌خوانی دو اپراتور و تقدم و تاخر آن‌ها در این ماجرا، آن‌جه که باید برای کاربران فضای مجازی و رسانه‌ها اهمیت داشته باشد؛ توقف عملی و واقعی قرعه‌کشی‌ها، نظرسنجی‌ها و جایزه‌ها در سرویس‌های ارزش افزوده است تا مردم با خیالی آسوده‌تر از سرویس‌های موبایل مفید و سرگرم‌کننده استفاده کنند.

مشابه همین موضوع برای توقف پیامک‌های تبلیغاتی اتفاق افتاد ولی هنوز شاهدیم که روزانه چندین پیامک تبلیغاتی برای هریک از ما ارسال می‌شود و هر سرشماره را بلوکه می‌کنیم؛ از سرشماره دیگری پیامک‌های آزاردهنده و مزاحم دریافت می‌شوند.

اپراتوری در رتبه اول مشتری‌مداری قرار دارد که در عمل حقوق مشتریان را رعایت کرده و مانع سوءاستفاده و سودجویی برخی افراد و شرکت‌ها از بسترهای ارتباطی موبایل همگانی شود.

فعلا پیامک‌های جنجالی ارزش افزوده و مزاحمت‌های آن‌ها از سوی هر دو اپراتور ادامه دارد و باید دید چه زمانی به معنای واقعی این پیامک‌ها به جای مزاحم افزوده، ارزش افزوده‌‌ای برای کاربران هستند!

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.