گوگل دقیقا می‌داند که هر کاربر چه چیزهایی را آنلاین می‌خرد! باور نمی‌کنید خودتان ببینید

1

سایت CNBC در گزارش جدیدی مدعی شده است گوگل به طور مخفیانه و بی‌سروصدا خریدهای آنلاین کاربران را ردگیری می‌کند و تا کنون، تقریبا هر خریدی انجام دادند را می‌داند. گوگل این اطلاعات را از روی رسیدهای خرید ارسال شده برای ایمیل‌های کاربران در جی‌میل به دست می‌آورد.

جالب است این اطلاعات جمع‌آوری شده توسط یک ابزار وب خصوصی قابل مشاهده هستند. مشخص نیست این ابزار از چه زمانی به سرویس‌های گوگل افزوده شده است و از چه مدت زمان نامعلومی فعال است.

می‌توانید فهرستی از خریدهای خود را در اینجا مشاهده کنید. هرچه‌قدر حساب جی‌میل شما قدیمی‌تر باشند؛ خریدهای آنلاین بیشتری ردگیری و فهرست‌بندی شده‌اند. در این فهرست حتی خرید اپلیکیشن از اپ‌استور اپل، خرید هاست یا دامنه هم ردگیری شده است.

البته ما اطلاعاتی در مورد خریدهای آنلاینمان از فروشگاه‌های ایرانی پیدا نکردیم ولی جالب بود که خریدهایی مثل خریدهای اپلیکیشن در این صفحه یافت می‌شدند، حتی آنهایی که مربوط به گوگل پلی نبودند.

اگر یک کارت اعتباری خود را به حساب کاربری گوگل و جی‌میل وصل کرده باشید؛ خریدهای فیزیکی و واقعی شما در دنیای بیرون از اینترنت هم توسط گوگل ردگیری و ثبت شده‌اند. اگر به فروشگاهی آدرس ایمیل جی‌میل را دادید تا رسید خرید را برایتان ارسال کند و احیانا از جوایز و پاداش‌ها یا تخفیف‌های آتی این فروشگاه هم مطلع شوید؛ گوگل از خریدتان اطلاع دارد.

گوگل به سایت ورج گفته است این ابزار خصوصی را برای مشاهده راحت کاربران و ردگیری/پیگری خریدهایشان، مکان‌هایی که خود را رجیستر کردند و داشتن تاریخچه خریدها راه‌اندازی کرده است.

گوگل می‌گوید کاربران می‌توانند در هر زمانی که اراده کنند؛ این اطلاعات خرید را پاک کنند. از این اطلاعات برای تبلیغات یا ردگیری علاقه‌مندی‌های کاربران استفاده نمی‌شود و فقط برای مشاهده خود کاربر است. گوگل هنوز نگفته است این ابزار از چه تاریخی فعال شده است.

حریم خصوصی برای گوگل از حرف تا عمل متفاوات است

در حالی گوگل مدعی است از این اطلاعات خرید کاربران برای مقاصد تبلیغاتی استفاده نمی‌کند که در سال ۲۰۱۷ اعلام کرده بود هیچ‌گاه از استفاده داده‌های جمع‌آوری شده جی‌میل دست برنمی‌دارد چون می‌خواهد تبلیغات سفارشی‌تری برای کاربران نمایش دهد.

کاربران می‌توانند اطلاعات خرید خود را پاک کنند ولی برای هر تراکنش و خرید باید به طور جداگانه عملیات حذف از روی ابزار Purchases را انجام دهند.

گوگل هم مانند فیسبوک اطلاعات زیادی درباره عادات و علاقه‌مندی‌های کاربران، خریدها و جست‌وجوهای آن‌ها در اینترنت می‌داند و از این اطلاعات در صنعت تبلیغات آنلاین سود می‌برد.

گوگل عمدتا این اطلاعات را از طریق ابزارهای پس‌زمینه و روش‌هایی که کاربران به طور کامل ازشان آگاهی ندارند؛ جمع‌آوری می‌کند. برای مثال، جی‌میل و دستیار صوتی گوگل اسیستنت ابزارهایی برای جمع‌آوری اطلاعات کاربران هستند.

البته، این شرکت تلاش دارد خودش را یک شرکت بزرگ فناوری وفادار به حریم خصوصی کاربران نشان دهد و شفاف‌سازی‌هایی در زمینه سیاست‌های حریم خصوصی و روش‌های تبلیغاتی خود انجام داده است ولی هنوز همه کاربران می‌دانند که گوگل در حال ردگیری آن‌ها است.

منبع

 
1 نظر
  1. آترین می گوید

    برای گوگل و فیسبوک حریم خصوصی جکی بیش نیست. مردم تا میتونن نباید از سرویس های اینها استفاده بکنن و اونها رو بزرگتر از چیزی که الان هستن نکنن. من به شخصه سالهاست دارم از موتور جستجوی بینگ استفاده میکنم و به نظرم تفاوت چندانی با هم ندارن. ولی متاسفانه هنوز جانشین خوبی برای یوتیوب و اینستگرام وجود نداره که بخوایم جایگزین کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.