ویدئوی اصلی ضبط شده از فرود انسان روی ماه که یک کارآموز ناسا به بهای ۲۱۸ دلار خریده بود، در حراج به قیمت میلیون‌ها دلار فروخته خواهد شد!

0

پیش از این هم به صورت پراکنده نوشته بودم که برخی از چیزهای ظاهرا بی‌ارزش و کم‌اهمیت به مرور زمان، ارزش زیادی پیدا می‌کنند. مثلا مجله و روزنامه‌های قدیمی یا برنامه‌های رادیویی که روی نوار کاست ضبط کرده بودید یا برنامه‌های تلویزیون که روی VHS ذخیره می‌کردید، الان اگر سالم مانده باشند، ارزش زیادی پیدا کرده‌اند.

یادمان باشد که ما در همین یکی دو سال اخیر، با جنجال آرشیو برنامه‌های قدیمی صدا و سیما روبرو بودیم. خروج این آرشیو و استفاده از قطعات ویدئویی آن در مستندهای پخش شده از شبکه‌های خارجی، حاشیه‌های زیادی را رقم زد.

اما حتی فرنگی‌ها هم که ما تصور می‌کنیم در نگهداری از آرشیوهای اسناد خود باید خیلی دقیق باشند، گاهی کارهای عجیبی می‌کنند.

یک مورد بامزه آن این است:

۴۳ سال پیش ناسا مقدار زیادی از نوارهای ویدئویی دو اینچی از نوع Quadruplex را در به حراج ذاشت تا از شر حجم انبوه خلاص شود.

در آن زمان، یعنی سال ۱۹۷۳، گری جورج یک کارآموز ناسا بود. آن زمان قیمت هر حلقه نوار ویدئویی نو ۲۶۰ دلار بود و گری که هر حلقه را ۲۱۷ دلار خریده بود، تصور می‌کرد که با فروش نوارهای ویدئویی به ایستگاه‌های تلویزیونی محلی، سود خوبی خوهد کرد.

اما در این میان پدر گری متوجه شد که روی جعبه یکی از نوارهای ویدئویی عبارت «آپولو ۱۱ – ۲۰ جولای سال ۱۹۶۹» نوشته شده است.

معلوم شد که این نوار حاوی ۲ ساعت و ۲۴ دقیقه از ویدئوی اوریجینال فرود انسان روی ماه، شامل ادای آن جمله معروف «یک گام کوچک برای یک انسان، اما یک گام بزرگ برای بشریت» نیل آرمسترانگ، ماه‌نوردی با ماه‌نشین توسط باز آلدرین، نصب پرچم آمریکا روی سطح ماه و گفتگوی فضانوردان با ریچارد نیکسون است.

سال ۲۰۰۶ ناسا متوجه شد که چه اشتباه بزرگی کرده، آن زمان ناسا در پی بزرگداشت چهلمین سالگرد فرود انسان روی ماه بود و در به درد دنبال ویدئوی اصلی ضبط شده می‌گشت.

دسامبر سال ۲۰۰۸، ویدئو برای دومین بار از زمان خرید گری جورج، پخش شد و همزمان بدون هیچگونه فشرده‌سازی دیجیتال شد. حجم این فایل به یک ترابایت رسید.

ماه میلادی آینده قرار است این نوار ویدئویی اصلی در حراجی در نیویورک به فروش برسد و احتمال داده می‌شود که قیمت نهایی خرید به میلیون‌ها دلار برسد.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.