ناسا در سالگرد فتح ماه، ویدئوی کوتاهی منتشر کرد که روی محل فرود نیل آرمسترانگ و باز آلدرین زوم می‌کند

0

حالا دیگر ۵۳ سال از روزی که نیل آرمسترانگ و باز آلدرین بر سطح ماه فرود آمدند گذشته و دیروز مصادف با سالگرد ماموریت آپولو ۱۱ بود.

پس از این همه سال، هنوز محل فرود این دو فضانورد دست‌نخورده مانده، چرا که بر روی ماه روندهای فرسایش آنگونه که در روی زمین داریم، وجود ندارند.

ویدئوی ناسا نخست ماه را از ارتفاع بالا نشان می‌دهد و بعد به آرامی روی محل فرود آنها زوم می‌کند.

ناسا در توییتر اشاره کرده که این ویدئو با استفاده از تصاویر مدارگرد ماه درست شده است.

مدارگرد شناسایی ماه، از سال ۲۰۰۹ مشغول رصد ماه است. مدارگرد شناسایی ماه تا حالا ۱.۴ پتابایت اطلاعات از ماه به زمین فرستاده است.

ناسا در حال حاضر برای بازگشت به ماه آماده می‌شود و ماموریت‌هایی مانند Artemis I و CAPSTONE مقدمه‌ای بر این امر هستند.

ناسا روز چهارشنبه اعلام کرد که سه تاریخ احتمالی را برای مأموریت آرتمیس I انتخاب کرده و در مرحله اول یک زن و یک فرد رنگین پوست را به ماه می‌فرستد.

این ماموریت‌ها درست مانند ماموریت‌ها پیش از آپولو ۱۱ کارایی دارند. همان طور که احتمالا می‌دانید قبل از آپولو ۱۱، ناسا کاوشگرهای روباتیک و همچنین ماموریت‌های سرنشین‌دار مداری آپولو ۸،۹ و ۱۰ را انجام داد بود.

آژانس فضایی آمریکا ۲۹ اوت را برای پرتاب موشک سیستم پرتاب فضایی (SLS) و فضاپیمای اوریون از مرکز فضایی کندی مشخص کرده و اگر به هر دلیل در این تاریخ پرتاب میسر نشد  ۲ و ۵ سپتامبر به عنوان تاریخ‌های جایگزین مشخص شده است.کپسول Orion بدون سرنشین مدتی در مدار ماه خواهد چرخید و در نهایت در اقیانوس اطلس سقوط خواهد کرد.

در سالگردهای قبلی هم ناسا هر بار به شیوه‌ای فتح ماه را گرامی داشته بود. مثلا در سال ۲۰۱۹، ناسا مجموعه‌ای از تصاویر پانورامای خیره‌کننده را به مناسبت پنجاهمین سالگرد به اشتراک گذاشت.

آن تصاویر باورنکردنی از محل فرود آپولو با کنار هم چیدن عکس‌های از قبل موجود ایجاد شده بودند.

می‌توانید همه آنها را با وضوح بالا در فیلکر مرور کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.