این ربات شیرماهی با استفاده از یک سیستم گردش خون مصنوعی حرکت می‌کند

0

این شیرماهی در مقابل دیدگان شما در آب حرکت می‌کند و دم خود را تکان می‌دهد. حرکتی آهسته و خودمختار بدون نیاز به هیچ‌گونه کنترل بیرونی یا اتصال به یک منبع انرژی!

شاید ماهی‌های ربات زیادی تا کنون ساخته شده باشند ولی این شیرماهی تفاوت اساسی با آن‌ها دارد. از یک سیستم گردش خون درونی و خودگران سود می‌برد که یک خون مصنوعی را در رنگ‌های این ماهی به جریان می‌اندازد.

این مایع متراکم می‌تواند انرژی را از باتری‌ها به باله‌ها و دم ماهی برساند تا آن‌ها تکان بخورند و به حرکت درآیند که در نتیجه ماهی در آب به جلو شنا کند.

این ربات در نشریه شماره جدید Nature معرفی شده و اولین گام برای مقابله با دو مانع بزرگ «انرژی» و «کنترل» در حوزه رباتیک باشد.

راه‌کار مهندسان در این ماهی، پمپاژ مایع به کانال‌هایی شبیه به رگ برای انتقال انرژی به بخش‌های دیگر ربات است. سیستم گردش خون یا انرژی این ماهی ربات به سیستم عروفی موجودات زنده و از جمله انسان بسیار نزدیک است.

این ربات توسط مهندس مکانیکی به نام «رابرت شپرد» از دانشگاه کورنل طراخی و ایده‌پردازی شده است. ربات‌های معمولی از قطعات مختلفی ساخته شده‌اند که از طریق کابل و سیم انرژی گرفته و به حرکت درمی‌آیند.

سیستم گردش خون چند منظوره

شپرد، سازنده این ماهی ربات می‌گوید ربات‌های معمولی از منبع قدرت خارجی انرژی گرفته و گاها در حوزه کنترل بسیار تمیز عمل نمی‌کنند و کارآمدی لازم را ندارند. اما سیستم گردش خون انسان و موجودات زنده می‌تواند انرژی را به سراسر بدن برساند و همچنین دمای بدن یا موادی دیگر برای مبارزه با عفونت و سلول‌های بیمار را کنترل کند. در حقیقت، این سیستم چندمنظوره است.

ایده اولیه ساخت این ماهی ربات از یک شیرماهی واقعی در دریا گرفته نشده است؛ بلکه شپرد از پرنده‌ای به نا «super athlete» الهام گرفته است که یک پرنده شکاری است و می‌تواند به مدت یک هفته بدون وقفه در هوا پرواز کند.

سیستم گردش خون این پرنده، علاوه بر اینکه انرژی لازم برای پرواز و بال‌ها را تامین می‌کند؛ می‌تواند یک عایق حرارتی برای بدن بسازد و انرژی را به طور بسیار کارآمدی در تمام بدن توزیع کند. باتری‌ها در ربات‌ها علاوه بر اینکه موجب افزایش وزن می‌شوند؛ نمی‌توانند انرژی را به طور کارآمد برای بخش‌های مختلف تامین و مدیریت کنند.

فعلا در شیرماهی ربات از مایع هیدرولیکی مانند آب در سیستم گردش خون استفاده شده ولی می‌توان از مایع‌هایی برای انتقال انرژی هم استفاده کرد. یک مزیت بزرگ دیگر این سیستم، صرفه‌جویی در مصرف انرژی برای بلندمدت است و نیازی به شارژ سریع باتری‌ها یا افزودن باتری‌های بیشتر نیست.

شپدر و دوستان‌اش می‌خواهند این سیستم گردش خون مصنوعی در ربات‌ها را ثبت‌اختراع کنند و هنوز توسعه دهند تا به یک سیستم کاملا کاربردی برای ربات‌های امروزی تبدیل شود.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.