یک ایده خوب برای فیدیبو و ناشران کاغذی کتاب: هدیه نسخه دیجیتال کتاب برای کسانی که کتاب کاغذی را می‌خرند!

8

در اینکه ما در بحران صنعت نشر کتاب هستیم، هیچ شکی وجود ندارد. نزول ارزشی جامعه باعث شده که ارزش دانش و توجه به ادبیات کاهش پیدا کند و در کنار آن یک سری محدودیت‌های بی‌دلیل، افزایش قیمت کاغذ و چاپ و هزینه‌های زندگی باعث شده که حتی کتابخوان‌ها هم خیلی حساب‌شده و کمتر از پیش، کتاب بخرند.

اما همان طور که قبلا هم اشاره کردم، هنوز حتی در این شرایط هم می‌شود کارهایی انجام داد.

بیایید یک سناریو را با هم تصور کنیم:

یک آدم کتابخوان را با صدها کتابی که در طول زندگی‌اش خریده تصور کنید. بسیار دلپذیر است که آدم چنین گنجینه‌ای منتخب از کتاب داشته باشد. این آدم گاه کتابخانه‌اش را می‌کاود، کتاب‌ها را مانند اشیایی قیمتی بیرون می‌آورد، ورقشان می‌زند و خاطره‌هایش را از زمان خرید و مطالعه هر یک، زنده می‌کند.

اما در کنار آن، بایگانی چنین حجم زیادی از کتاب، نیازمند اختصاص حجم زیادی از فضای خانه است. برای برخی که اصولا ناممکن است با هزینه‌های کنونی مرتب خانه‌ای با متراژ بالا تهیه کنند. اما برای بقیه هم طبقه‌بندی و پیدا کردن یک کتاب در میان انبوه کتاب‌ها رفته رفته دشوار می‌شود.

از سوی دیگر یک آدم کتابخوان؛ به سختی می‌تواند از یک کتاب بگذرد و آن را اهدا کند و حتی به صورت موقت در اختیار شخص دیگری قرار بدهد. او همیشه در ذهنش تصور می‌کند که ممکن است زمانی نیاز به کتاب پیدا کند و شوق خواندن برگه‌هایی از آن را پیدا کند.

چه می‌شود کرد؟ آیا می‌توان یک راهکار عملی ارائه داد که شرایط را اندکی بهتر کند؟

در این پست من می‌خواهم پیشنهادی را تقدیم ناشران کاغذی کتاب، فیدیبو و دیگر ناشران و فروشندگان دیجیتال کتاب‌ها بکنم:

نسخه دیجیتال کتاب خود را به خریداران نسخه کاغذی به رایگان هدیه بدهید!

مثل بسیار اوقات دیگر من امید ندارم که یادداشتم با دقت خوانده شود. اما در اینجا ابعاد مختلف آن را توضیح می‌دهم.

چگونه این کار را انجام بشود؟

خیلی ساده. همراه کتاب کاغذی، یک کد هدیه یکتا به هر خریدار هدیه شود که بتواند با وارد کردن آن در اپلیکیشن و نرم‌افزار فیدیبو و یا دیگر نرم‌افزارهای خوانش کتاب دیجیتال، به رایگان به نسخه دیجیتال کتاب دسترسی پیدا کند.

مانع مهم: ناشران مقاومت می‌کنند و می‌گویند که این کار برایشان اصلا سوددهی ندارد!

اصلا چنین نیست. چرا؟

۱- چنین هدیه‌ای باعث می‌شود که من به عنوان یک آدم کتابخوان به محص خرید یک کتاب، دیگر لازم نباشد برای خواندن آن حتما نسخه کاغذی را همراه داشته باشم. من در تبلت و گوشی خودم هم کتاب را خواهم داشت و می‌توانم آن را در اوقات مرده هم بخوانم.

به این ترتیب من به مراتب بیشتر از پیش کتاب خواهم خواند و حس می‌کنم که ناشر برای من ارزش قائل است و بیشتر رغبت پیدا می‌کنم که کتاب بخرم.

۲- یک عامل دیگر که می‌تواند باعث می‌شود در صورت راه‌اندازی این طرح، میزان خرید کتاب بیشتر شود، این است که لزوما نباید نسخه دیجیتال کتاب عین نسخه کاغذی باشد. ناشر می‌تواند بخش‌های ضمیمه و عکس‌های رنگی و حتی فایل صوتی و تصویری را به نسخه دیجیتال اضافه کند.

در صورت باز هم خریدار، بیشتر از پیش به خرید کتاب متمایل می‌شود.

۳- خریداران کتاب تبدیل به تبلیغ‌کنندگان کتاب می‌شوند.

اگر من فقط نسخه کاغذی یک کتاب را داشته باشم، نمی‌توانم در محیط کار، هنگام صحبت با دوستان یا در یک مهمانی خانوادگی، صفحاتی از آن را به دیگران نشان بدهم و توصیه‌اش کنم. اما وقتی نسخه دیجیتال را هم داشته باشم، می‌توانم آن را به راحتی تبلیغ کنم.

به این ترتیب با این گام ساده، میزان خرید کتاب احتمالا تکانی خواهد خورد و بیشتر از پیش می‌شود.

مزیت دیگر این کار: با هدیه نسخه دیجیتال کتاب، میزان استفاده از فدیبو دیگر سامانه‌های فروش کتاب دیجیتال بسیار بیشتر از پیش می‌شود.

خیلی‌ها هنوز هم نمی‌دانند در ایران امکان خرید و مطالعه نسخه دیجیتال کتاب‌ها وجود دارد و کتاب دیجیتال را محدود به PDFهای اسکن‌های کتاب می‌دانند.

مانع دیگر: آیا این کار میزان سوددهی فیدیبو را کم می‌کند؟

تصور نمی‌کنم. اولا که با افزایش کاربران فیدیبو، زیان فرضی ناشی از توزیع رایگان یک سری کتاب‌ها می‌تواند به سرعت جبران شود. این کاربران در فیدیبو می‌چرخد و کتاب‌ها و مجله‌ها و کتاب‌های گویای بیشتری می‌خرند.

دوم اینکه همچنان نظام فروش مستقل کتاب دیجیتال هم در فیدیبو پابرجاست.

مزیت جانبی دیگر: هدیه دادن کتاب و دل کندن از کتاب آسان می‌شود:

خیلی‌ها واقعا علیرغم اینکه حس می‌کنند یک کتاب دیگر به کارشان نمی‌آید، از بیم نیازهای بعدی نمی‌توانند دل از کتاب بکنند و آن را به کتابخانه یا شخصی هدیه بدهند تا هم بار خود را سبک کنند و هم کتاب را به شخص دیگری برسانند. اما با داشتن نسخه کاغذی، دست به دست شدن، کتاب آسان می‌شود.

ساده شدن یافتن و جستجو در متن یک کتاب:

بسیار پیش می‌آید که با اینکه مطمئنیم کتابی را در کتابخانه شخصی داریم؛ نمی توانیم آن را پیدا کنیم. اما با داشتن نسخه دیجیتال پیدا کردن یک کتاب و جستجو در آن ساده می‌شود.


   
8 نظرات
 1. HosseiN می گوید

  نمیدونم اگه بگم همین امروز بهش فکر میکردم باور میکنید یا نه 😄
  داشتم از خونه میومدم بیرون نگاهم خورد به کتاب سیصد صفحه ای و با خودم گفتم کاش الان نسخه دیجیتالشو داشتم و میتونستم بقیه شو بیرون بخونم.
  ایده عالی ای هستش ولی بعید میدونم با توجه به انحصار طلبی بسیار زیاد ایرانی ها حالا حالاها اتفاق بیفته
  بیشتر تلاش ناشران و نویسندگان رو میطلبه تا ارائه دهندگان دیجیتال را راضی کنند!

  من حتی حاضرم در هنگام خریدن نسخه فیزیکی یه مقدار بیشتری هزینه کنم (البته هزینه معقول و بصرفه مثلا در حد پنج تا ده درصد قیمت کتاب کاغذی) که نسخه دیجیتالی هم همراه کتاب بهم ارائه بشه

 2. حسین می گوید

  سلام یک مغازه ای در محل ما هست در ازای دریافت مبلغی در حدود ۱۰ هزار تومان کتاب کاغذی را اسکن و سیمی می کنه… اگر ناشرا فکری برای فروش نسخه دیجیتال نکنند ممکنه این شیوه رواج پیدا کنه…

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   چه قیمت مناسبی. با این قیمت مگه می‌شه کتاب اسکن شده رو تحویل گرفت؟

 3. نوید می گوید

  ایده فوق العاده ای هست، اگر بشود که به نوعی مطالبه گری عمومی از اپلیکیشن ها و ناشران دیجیتال تبدیل بشود چیزی همانند کمپین و یا طوفان توییتری یا تماس های مکرر و ایمیل و …. شاید ترغیب به انجام اینکار بشوند.

 4. فاطمه می گوید

  سلام
  دلیل خاصی داشت که فقط از فیدیبو نام بردین؟ راستش من بیشتر کتابهایی که دوست دارم بخونم رو توی سایت طاقچه پیدا می کنم.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   نه. فرقی نمی‌کنه. فیدیبو فقط به سبب بزرگ‌تر بودن و علاقه خودم به خاطر غنی بودن در بخش ادبیات داستانی.

 5. محمد گیتی زاده می گوید

  دوست عزیز، چرا اینقدر اصرار دارید به سمت کتاب دیجیتال بریم؟
  تمام لذت کتاب خوندن به در دست گرفتنش و بوی کاغذ و لمس ورق آن است.
  نمیدونم چه اصرار عجیبی دارید که همه ی زندگی باید دیجیتال شود!

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   از متن نوشته من چنین چیزی برمی‌آمد؟!
   به اعتقاد من ما هم به کتاب کاغذی نیاز داریم و هم کتاب دیجیتال و هر کدام لطف و موارد مصرف خودشان را دارند و می‌توانیم خیلی به‌جا از هر دو استفاده کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.