بزرگداشت باشکوه زنی که ما را به ماه برد! + ویدئو

0

گرچه نخستین ردپاهایی که بشر توانست روی ماه بردارد؛ متعلق به دو مرد بودند، ولی اگر تلاش و تیزهوشی یک زن نبود، این دو مرد هرگز موفق به چنین کاری نمی‌شدند.

این زن کسی بود که برنامه‌نویسی کامپیوتر ماموریت آپولوی ناسا را برعهده داشت، ماموریت فضایی بزرگی که در سال ۱۹۶۹ سرانجام توانست انسان را به ماه برساند.

در پنجاهمین سالگرد ماموریت آپولو ۱۱، گوگل به شیوه باشکوهی از این زن یعنی مارگارت همیلتون، تجلیل کرد.

در صحرای موهاوی، ۱۰۷ هزار آینه با هنرمندی و تنظیم زاویه درست، نور ماه را بازتاب دادند تا تصویر چهره او را بازآفرینی کنند و صحنه باشکوهی در دل شب ایجاد کنند.

این اثر هنری بزرگ، بیشتر از ۳.۶ کیلومتر مربع مساحت داشت،‌ یعنی چیزی بزرگ‌تر از پارک مرکزی نیویورک.

این صحنه‌آرایی در بزرگ‌ترین نیروگاه حرارتی خورشیدی دنیا، ترتیب داده شده بود.

مارگارت همیلتون جوان، آن زمان که مشغول برنامه‌نویسی سیستم نرم‌افزاری ناوبری پروژه آپولو بود؛ دختر کوچکش، لورن، را در آخر هفته‌های کاری، همراه می‌برد. جالب است بدانید که این کودک گاهی با شبیه‌ساز پرواز بازی می‌کرد و همین بازی‌های کودکانه باعث شد که مادرش حتی راهبرد خود را برای برنامه‌نویسی تغییر بدهد!

یک بار در جریان بازی لورن، شبیه‌سازی کرش کرد، این کرش بعد از فشار یک دکمه رخ می‌داد. مادر متوجه این باگ شد و ترتیبی داد که در جریان ماموریت اصلی رخ ندهد.

مارگارت همیلتون همچنین به موقع متوجه اشکالات دیگر، مثلا احتما «اور لود» شدن کامپیوتر فضاپیما شد و ترتیبی داد که کامپیوتر بتواند خودش، خودش را پاک‌سازی کند.

تصویری از مارگارت همیلتون در کنار انبوه کدهایی که او برای این ماموریت خطیر نوشته بود، یک تصویر نمادین و شاخص از آب درآمد. این تصویری است که به خوبی نقش زنان در جهان مدرن را به رخ می‌کشد و آنها را از حالت سنتی به درمی‌آورد.

هنگامی که چند ماه پیش؛ کنی بومن، زن دانشمندی که با کدنویسی خود امکان تهیه نخستین عکس از یک سیاهچاله را فراهم آورد، مطرح شد. این عکس نمادین خانم مارگارت همیلتون بار دیگر در اینترنت همه‌گیر شد و شبکه‌های اجتماعی را اشغال کرد.

در سال ۲۰۱۶ مارگارت همیلتون مفتخر به دریافت مدال آزادی آمریکا از دست باراک اوباما برای نقشش در پیشبرد دانش و مسافرت فضایی شد.

در پایان به ویدئوی زیبای ایجاد چهره خانم همیلتون با آینه‌های خورشیدی، توجه کنید.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.