هک اطلاعات آژانس اطلاعات امنیت مخفی روسیه – ۷.۵ ترابایت اطلاعات پروژه‌های محرمانه سرقت شد

0

این آخر هفته پیش برای روسیه فاجعه‌بار رقم خورد چون بزرگ‌ترین درز و هک اظلاعات تاریخ اتفاق افتاد.

خبر هک آژانس اطلاعات و امنیت فدرال روسیه موسوم به FSB با درز ۷.۵ ترابایت اطلاعات در صدر اخبار سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی این کشور قرار گرفت و ضمن زیر سوال بردن مرورگر تور، دولت روسیه را در جداسازی اینترنت داخلی این کشور بیشتر مصمم کرد.

سازمان FSB یک آژانس اطلاعاتی در حد FBI و MI5 حتی فراتر از آن‌ها است. اگر FBI و MI5 بیشتر روی جمع‌آوری اطلاعات در خارج از کشورهای خود تمرکز دارند؛ FSB شامل نظارت الکترونیک و نظارت بر شهروندان داخل خود روسیه هم می‌شود. FSB جانشینی برای سازمان مخوف KGB شوروی سابق است.

هفته پیش، در ۱۳ جولای هکری به نام 0v1ru$ در شبکه‌های اجتماعی گزارش داد شرکت SyTech را هک کرده و بیش از ۷.۵ ترابایت اطلاعات آن را نقض و دسترسی پیدا کرده است.

SyTech بزرگ‌ترین پیمانکار پروژه‌های FSB است و اطلاعات بسیاری از پروژه‌های فعلی و آینده آن را در اختیار دارد. هکر مذکور این اطلاعات را در اختیار گروه هکری Digital Revolution قرار داده است که با چندین رسانه و شبکه اجتماعی در وب تاریک ارتباط دارند و اطلاعات نقض شده را منتشر می‌کنند.

ممکن است سازمان FSB پس از هک بزرگ و نقض اطلاعات تغییر نام دهد و از این پس با نام «Project Collander» شناخته شود.

هدف اصلی FSB: شناسایی کاربران آنلاین ناشناخته

رسانه‌ها گزارش دادند هکر 0v1ru$ با نفوذ به درون سرور SyTech موفق شده اطلاعات پروژه‌های سایبری FSB روی شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و لینکدین را به سرقت برده است. حتی گفته می‌شود پروژه مربوط به ردگیری و جمع‌آوری اطلاعات کاربران مرورگر تور در این اطلاعات قرار دارد.

همین‌طور، اطلاعات پروژه‌های مخفی با کدنام‌های Hryvnia و Arion و Relation در این هک به سرقت رفته است. در سرور شرکت SyTech اطلاعات کامل این پروژه‌ها از جمله نام مدیران و اهداف آن‌ها ذکر شده است. رسانه‌ها می‌گویند در این اطلاعات، از اسرار محرمانه دولت هیچ نشانه‌ای نیست.

غالب این پروژه‌ها در راستای جمع‌آوری اطلاعات از کاربران اینترنت و شبکه‌های اجتماعی هستند. کاربرانی که تمایل به شناسایی شدن ندارند ولی سازمان FSB آن‌ها را ردگیری می‌کند.

البته، این پروژه‌ها تازگی ندارند و سال‌ها است که کاربران اینترنتی در روسیه می‌دانند که دولت و سازمان‌هایی مانند FSB با انواع ابزارها و سیستم‌ها سعی در ردگیری آن‌ها دارند.

پروژه جداسازی اینترنت بین‌الملل از اینترنت داخلی در روسیه هم تلاش دیگری برای ردگیری بهتر و قوی‌تر کاربران آنلاین است.

در سال‌های اخیر، ضعف‌های امنیتی شرکت‌های پیمانکار آژانس‌های اطلاعاتی در کشورهای مختلف از جمله امریکا با نقض اطلاعات مواجه شده و اسرار پروژه‌های سری و مخفی آن‌ها به وب راه پیدا کرده است.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.