هک اطلاعات آژانس اطلاعات امنیت مخفی روسیه – ۷.۵ ترابایت اطلاعات پروژه‌های محرمانه سرقت شد

این آخر هفته پیش برای روسیه فاجعه‌بار رقم خورد چون بزرگ‌ترین درز و هک اظلاعات تاریخ اتفاق افتاد.

خبر هک آژانس اطلاعات و امنیت فدرال روسیه موسوم به FSB با درز ۷.۵ ترابایت اطلاعات در صدر اخبار سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی این کشور قرار گرفت و ضمن زیر سوال بردن مرورگر تور، دولت روسیه را در جداسازی اینترنت داخلی این کشور بیشتر مصمم کرد.

سازمان FSB یک آژانس اطلاعاتی در حد FBI و MI5 حتی فراتر از آن‌ها است. اگر FBI و MI5 بیشتر روی جمع‌آوری اطلاعات در خارج از کشورهای خود تمرکز دارند؛ FSB شامل نظارت الکترونیک و نظارت بر شهروندان داخل خود روسیه هم می‌شود. FSB جانشینی برای سازمان مخوف KGB شوروی سابق است.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

هفته پیش، در ۱۳ جولای هکری به نام ۰v1ru$ در شبکه‌های اجتماعی گزارش داد شرکت SyTech را هک کرده و بیش از ۷.۵ ترابایت اطلاعات آن را نقض و دسترسی پیدا کرده است.

SyTech بزرگ‌ترین پیمانکار پروژه‌های FSB است و اطلاعات بسیاری از پروژه‌های فعلی و آینده آن را در اختیار دارد. هکر مذکور این اطلاعات را در اختیار گروه هکری Digital Revolution قرار داده است که با چندین رسانه و شبکه اجتماعی در وب تاریک ارتباط دارند و اطلاعات نقض شده را منتشر می‌کنند.

ممکن است سازمان FSB پس از هک بزرگ و نقض اطلاعات تغییر نام دهد و از این پس با نام «Project Collander» شناخته شود.

هدف اصلی FSB: شناسایی کاربران آنلاین ناشناخته

رسانه‌ها گزارش دادند هکر ۰v1ru$ با نفوذ به درون سرور SyTech موفق شده اطلاعات پروژه‌های سایبری FSB روی شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و لینکدین را به سرقت برده است. حتی گفته می‌شود پروژه مربوط به ردگیری و جمع‌آوری اطلاعات کاربران مرورگر تور در این اطلاعات قرار دارد.

همین‌طور، اطلاعات پروژه‌های مخفی با کدنام‌های Hryvnia و Arion و Relation در این هک به سرقت رفته است. در سرور شرکت SyTech اطلاعات کامل این پروژه‌ها از جمله نام مدیران و اهداف آن‌ها ذکر شده است. رسانه‌ها می‌گویند در این اطلاعات، از اسرار محرمانه دولت هیچ نشانه‌ای نیست.

غالب این پروژه‌ها در راستای جمع‌آوری اطلاعات از کاربران اینترنت و شبکه‌های اجتماعی هستند. کاربرانی که تمایل به شناسایی شدن ندارند ولی سازمان FSB آن‌ها را ردگیری می‌کند.

البته، این پروژه‌ها تازگی ندارند و سال‌ها است که کاربران اینترنتی در روسیه می‌دانند که دولت و سازمان‌هایی مانند FSB با انواع ابزارها و سیستم‌ها سعی در ردگیری آن‌ها دارند.

پروژه جداسازی اینترنت بین‌الملل از اینترنت داخلی در روسیه هم تلاش دیگری برای ردگیری بهتر و قوی‌تر کاربران آنلاین است.

در سال‌های اخیر، ضعف‌های امنیتی شرکت‌های پیمانکار آژانس‌های اطلاعاتی در کشورهای مختلف از جمله امریکا با نقض اطلاعات مواجه شده و اسرار پروژه‌های سری و مخفی آن‌ها به وب راه پیدا کرده است.

منبع

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.