نشت از سایوز، آژانس فضایی روسیه را وادار کرده تا یک ماموریت نجات در نظر بگیرد

0

روز پنجشنبه اعلام شد که روسیه در حال بررسی امکان پرواز یک کپسول  سایوز متصل به ایستگاه فضایی بین‌المللی است که هفته گذشته نشت پیدا کرده. حتی ممکن است نیاز به ارسال یک کشتی نجات برای خدمه این کپسول باشد.

این کپسول که با نام MS-22 شناخته می‌شود، در ۱۴ دسامبر مشکل خروح مایع خنک‌کننده خود به فضا را پیدا کرد. تصاویر تلویزیون ناسا ذرات سفیدی شبیه دانه‌های برف را نشان می‌داد که از عقب سایوز، بیرون می‌آیند.

در یک کنفرانس مطبوعاتی که توسط آژانس فضایی ایالات متحده سازماندهی شده بود، سرگئی کریکالف، که برنامه‌های پروازهای فضایی انسانی را در Roscosmos روسیه رهبری می‌کند، به خبرنگاران گفت که آسیب در حال ارزیابی است.

اگر یک تجزیه و تحلیل حرارتی که میزان گرم شدن داخل کابین را ارزیابی می کند این نتیجه را در بر داشته باشد که MS-22 برای پرواز خدمه مناسب نیست، آنگاه پرتاب برنامه ریزی شده یک کپسول بی خدمه دیگر سایوز در اواسط ماه مارس از بایکونور باید برنامه‌ریزی شود تا خدمه را نجات بدهد. احتمالا در اواخر فوریه این کار انجام می‌شود. سفینه فضایی آسیب دیده هم بدون خدمه به زمین باز خواهد گشت.

MS-22 فضانوردان روسی دیمیتری پتلین و سرگئی پروکوپیف و همچنین فرانک روبیو فضانورد ناسا را ​​در ماه سپتامبر به ایستگاه فضایی بین المللی برد.

در حال حاضر هفت نفر در این پایگاه مداری هستند، اما اگر MS-22 نامناسب تشخیص داده شود، به این معنی است که ایستگاه فضایی بین‌المللی فقط یک «قایق نجات» دارد که می‌تواند چهار نفر را حمل کند.

جاش کاسادا و نیکول مان آمریکایی، کویچی واکاتا از ژاپن و آنا کیکینا از روسیه در ماه اکتبر با یک دراگون اسپیس ایکس وارد شدند.

مونتالبانو گفت که علت این خسارت هنوز نامشخص است. اما به نظر نمی رسد که بارش شهابی Geminid، یک پدیده سالانه، مقصر بوده باشد، زیرا بدنه از جهت دیگری آسیب دیده است.

هم تیم هوستون و هم تیم مسکو تایید کردند که این آسیب از بارش شهابی نبوده است.

هنوز به کار بیشتری نیاز است تا مشخص شود که آیا این مشکل ناشی از ریزشهاب‌سنگ‌های طبیعی، زباله‌های مصنوعی در مدار یا نقص سخت‌افزار بوده است.

از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین و تحریم‌های غرب علیه روسیه، فضا تبدیل به یکی از همکاری‌های نادری بین مسکو و واشنگتن شده است.

ISS در سال ۱۹۹۸ در زمان افزایش همکاری ایالات متحده و روسیه پس از رقابت فضایی آنها در طول جنگ سرد به فضا پرتاب شد.

© خبرگزاری فرانسه

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.