موج نشت‌‌های اطلاعاتی بر ضد گوگل دارد این شرکت را وادار به پایان دادن فرهنگ باز می‌کند

1

گوگل در هفته‌های اخیر با چالش بزرگی روبرو شده است که ممکن است مدیران این شرکت را وادار به تصمیم‌گیری‌هایی مخالف فرهنگ و منش چند ده ساله‌شان کند.

موجی از نشت‌های اطلاعاتی بر ضد گوگل به راه افتاده است که دارد پایه‌های این شرکت را می‌لرزاند.

مثلا فیلمی از جلسه TGIF 2016 پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌ جمهوری امریکا منتشر شده است که نشان می‌دهد مدیران و موسسان گوگل به شدت از این انتخاب انتقاد می‌کنند.

به علاوه، برخی از اخبار و فیلم‌های نشست‌های هفتگی و ماهیانه این شرکت با تیم‌های فنی درباره محصولات آینده یا برخی سیاست‌های کلی و چشم‌اندازها لو رفته است.

این اطلاعات نشت شده از درون گوگل نشان می‌دهند این شرکت با ارتش ایالات متحده روی برخی پروژه‌های هوش مصنوعی همکاری دارد یا در تلاش برای توسعه موتور جست‌وجوی چینی مطابق با سیاست‌های دولت این کشور است.

گوگل جلساتی را به طور هفتگی و ماهیانه با کارمندان خود برگزار می‌کند و ازشان می‌خواهد درباره موضوع‌های مختلف صحبت کنند و سوال بپرسند یا به سوالات جواب دهند. این جلسات به طور ویدیوکنفرانس برای بسیاری از کارمندان چه در خانه یا بخش‌‌ها و دفاتر گوگل پخش می‌شود تا همه کارمندان در جریان گفت‌وگوها و چشم‌اندازهای این شرکت باشند.

محدودسازی فرهنگ گفت‌وگو و تبادل‌نظر

حالا این فرهنگ باز و شفاف گوگل برایش دردسرساز شده است و این شرکت را به سوی اتخاذ سیاست‌های انقباظی و محدودکننده هدایت می‌کند.

در اولین اقدام، گوگل می‌خواهد پخش ویدیوکنفرانس این جلسات را محدود کند و مثلا کاربران دیگر نمی‌توانند روی لپ‌تاپ این جلسات را زنده تماشا کنند.

گوگل طی یک ایمیل به کارمندان‌اش اعلام کرده دیگر امکان مشاهده جلسات TGIF روی لپ‌تاپ وجود ندارد و کارمندانی که در محل اصلی این جلسات حضور ندارند؛ باید در محل‌های ویژه‌ای حاضر شده و جلسات را به طور زنده دنبال کنند.

البته، هنوز افرادی که برای گوگل دورکاری می‌کنند و در خانه هستند؛ می‌توانید این جلسات را دنبال کنند ولی پیش‌بینی می‌شود این افراد هم به‌زودی به محتوای جلسات TGIF دسترسی نداشته باشند.

همین‌طور، گوگل اعلام کرده است مجازات‌های سنگینی برای نشت‌دهنده اطلاعات این شرکت در نظر گرفته می‌شود.

نشت اطلاعات یک اتفاق معمولی در میان شرکت‌های سیلیکون‌ولی است و هر شرکتی یک مجموعه سیاست‌ها برای مقابله با آن دارد و غالبا مجازات سنگینی در نظر می‌گیرند.

اما تفاوت بزرگ نشت اطلاعات هفته‌های اخیر گوگل با شرکت‌ها و نمونه‌های گذشته در این موضوع است که نشت اطلاعات درباره یک محصول یا مشخصات یک پروژه نیست بلکه درباره برخی از محرمانه‌ترین اظهارنظرات مدیران گوگل یا چشم‌اندازهای چند سال آینده این شرکت است.

این نشت اطلاعات موسسان گوگل، سرگی برین و لری پیج را بسیار خشمگین کرده و حتی در جلسات خود از این موضوع به شدت انتقاد کردند.

همین‌طور، ساندار پیچایی مدیرعامل گوگل اظهار کرده افرادی که این عمل خلاف را انجام دادند؛ بذر نفرت کاشتند و باعث می‌شوند فرهنگ باز این شرکت در گفت‌وگو و تبادل نظر با کارمندان آسیب ببیند و محدود شود.

منبع

   
1 نظر
 1. نوشین می گوید

  “مثلا فیلمی از جلسه TGIF 2016 پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌ جمهوری امریکا منتشر شده است که نشان می‌دهد مدیران و موسسان گوگل به شدت از این انتخاب انتقاد می‌کنند.”
  واو! حق دارن بترسن!!
  جک میگی یک پزشک؟ اینکه مهم نیست برنامه‌های تلویزیونی هیچ رحمی به ترامپ ندارن و کاملا توهین میکنن. اون که فقط یه اظهار نظر شخصی حساب میشه. نه عزیز من داستان این نیست.
  داستان این هست که چه برادران عاشق خدمت اون بالا چه روسای گوگل و چه حتی یک پزشک، از اینکه یه چیزی که باب میلشون نیست بشنون ناراحت میشن و دوست دارن فیلتر کنن.
  طی چند ماه اخیر، به خاطر درگیر شدن زیاد گوگل با دولت و ارتش آمریکا خیلی از کارکنان گوگل فهمیدن که سرویس‌ها و زحمتشون ممکن هست آدمهای بیگناهی رو در سراسر جهان بکشه. ناراحتند. برخی استعفا دادند و برخی گروه‌هایی مخفی ایجاد کردند و در شبکه‌های مختلفی اظهار نظر میکنند. هنوز اون داستان تموم نشده بود که داستان دیگه‌ای داغ شد که گوگل برنامه‌های خاصی برای همکاری با دولت چین داره که دوباره گوگل اونجا کار کنه و درآمدش رو ببره بالاتر. نوشتن ابزارهای جاسوسی و فیلترینگ هوشمند کار خیلی سختیه و به جز چند شرکت ابرقدرت کار هر کسی نیست. این جور که مشخصه گوگل آماده اس که این نقش رو قبول کنه و پولدارتر بشه. مردم ضعیف میشن و مورد آزار اذیت قرار خواهند گرفت. به جهنم! سهامدارا راضی باشن. یک پزشک هم یه دستمالی میکشه. نگران نباش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.