تحقیقات هاروارد می‌گوید یک گفت‌وگو را باید زودتر از آنچه فکر می‌کنید به پایان برسانید؛ سه ترفند برای پایان دادن به یک مکالمه

بیش از ۶۷ درصد مردم می‌خواهند مکالمه را پایان دهند ولی طرف مقابل هنوز صحبت می‌کند

0

آیا می‌خواهید مردم از صحبت با شما لذت ببرند؟ احتمالا باید سریع‌تر مکالمه خود را پایان دهید.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد بیشتر افراد از ترس آسیب دیدن احساسات طرف مقابل، بیشتر از آنچه که می‌خواهند در مکالمه باقی می‌مانند. در واقع، در حدود دوم سوم مکالمات، چه با افراد غریبه و چه با عزیزان، حداقل یک نفر می‌خواهد به مکالمه پایان دهد و این اتفاق به شکل خوبی انجام شود. گاهی اوقات هر دو نفر می‌خواهند مکالمه متوقف شود؛ اما به هر حال به صحبت خود ادامه می‌دهند؛ زیرا هیچ‌یک از آن‌ها نخواهد مقصر پایان دادن مکالمه شناخته شود.

این‌ها نتایج دو آزمایش اخیر یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی «آدام مسترویانی» دانشجوی دکتری روان‌شناسی در دانشگاه هاروارد است.

در یک آزمایش تحقیقاتی، ۲۵۲ فرد غریبه با یکدیگر مکالمه می‌کنند ولی این مکالمه‌ها می‌تواند زود تمام شده یا حداکثر ۴۵ دقیقه باشد. در آزمایش دیگر، از ۸۰۶ داوطلب آنلاین خواسته می‌شود تا درباره مکالمه اخیر خود با شخصی که از نزدیکان او است؛ فکر کنند و به سوالات پاسخ دهند.

در هر دو آزمایش ، شرکت‌کنندگان گزارش دادند بیش از آنچه که می‌خواستند؛ مکالمه طول کشیده است. اندکی از شرکت‌کنندگان فکر می‌کردند مکالمه خیلی کوتاه بوده و آرزو می‌کردند ای کاش می‌توانستند بیشتر به صحبت بپردازند. چند درصد مکالمات، هر دو فرد راضی بودند؟ فقط ۲ درصد!

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

دو چیز در این تحقیق وجود دارد که آموختنی است. نخست، اکثر ما این رفتار که یک فرد در مکالمه بخواهد ادامه دهد یا قطع کند را خیلی خیلی بد می‌دانیم؛ احتمالا به این خاطر که آن فرد سعی می‌کند فرد خوبی باشد. دوم اینکه در اکثر مکالمات، حداقل برای یک شرکت‌کننده بیش از حد طولانی است و گاهی اوقات برای هر دو طرف.

اگر شما یک کارآفرین یا مدیر و رهبر کسب‌وکار هستید؛ این اطلاعات برایتان بسیار مفید است؛ چون باید کاری کنید که دیگران از صحبت با شما لذت ببرند. این یک دارایی تجاری است. آخرین چیزی که شما می‌خواهید این است که در یک گفت‌وگوی کاری با مشتری، همکاران، سرمایه‌گذاران، شریک تجاری، کارمندان و غیره، مکالمه را طولانی کند و شما آرزوی فرار از آن داشته باشید. خوش‌بختانه، چند راه‌کار برای جلوگیری از بروز این اتفاق وجود دارد:

۱- انتظار برای مشاهده یک علامت را متوقف کنید

حتی اگر شخصی که با او صحبت می‌کنید؛ بخواهد مکالمه را پایان دهد؛ احتمالا به شما اطلاع نمی‌دهد و شما به تنهایی در تشخیص آن موفق نخواهید بود. بنابراین بهتر است دست از تلاش بردارید. اگر از مکالمه لذت می‌برید و آرامش‌بخش است؛ پس آن را ادامه دهید و اگر از آن لذت نمی‌برید؛ خود را ملزم به ماندن در آن نکنید.

۲- پیش از آنکه دیر شود؛ مکالمه را تمام کنید

از آنجا که به احتمال زیاد نمی‌دانید در ذهن فرد طرف مقابل مکالمه چه می‌گذرد؛ نمی‌دانید او ترجیح می‌دهد مکالمه ادامه پیدا کند یا قطع شود. بنابراین، بهترین راه‌حل این است که در اولین فرصتی که مناسب است؛ مکالمه را ترک کنید چون بهتر از این است که مکالمه طولانی شود و بعد رها کنید.

مطمئنا شما نمی‌خواهید بی‌ادب باشید و نباید وسط صحبت‌های مهم یک فرد یا وسط داستان‌گویی او؛ مکالمه را ترک کنید. اما راه‌های مودبانه و مفید بسیار زیادی برای پایان دادن به یک مکالمه وجود دارد. باید این روش‌ها را بیاموزید و مهارت‌های خود را برای ترک یک مکان مکالمه افزایش دهید.

۳- مکالمات با محدودیت زمانی طبیعی را انتخاب کنید

منظور ما چیست؟ مثلا جلسات پیاده‌روی استیو جابز را در نظر بگیرید که برای مکالمات و صحبت‌های کاری پیشنهاد شدند. نه تنها یک جلسه پیاده‌روی راهی عالی برای داشتن یک مکالمه متفکرانه است؛ بلکه یک ورزش و استفاده از هوای تازه است. مهم‌تر اینکه یک جلسه گفت‌وگوی محدود است و نمی‌تواند طولانی بشود. یک قرار در اطراف دریاچه یا پارک بگذارید و مسافتی تعیین شده را پیاده‌روی کنید. هنگامی که به مقصد برسید؛ به طور طبیعی مکالمه شما پایان یافته است.

وقتی با افراد در مکان‌های عمومی قرار ملاقات می‌گذارید؛ طبیعتا نمی‌توانید زمان طولانی در آن‌جا بمانید و باید در یک زمان مشخص خارج شوید. وقتی یک فرد را برای صرف یک شام یا فنجان قهوه دعوت می‌کنید؛ به محض اینکه شام تمام شود یا اینکه قهوه خود را بنوشید؛ مکالمه هم پایان پیدا می‌کند؛ جز این دو طرف راغب باشید هنوز به صحبت‌ها در مکان دیگری ادامه دهید.

به هر حال، بهتر است یک گفت‌وگو را زودتر از آنچه که تصور می‌شود؛ به پایان برسانید. این احتمال را در نظر بگیرید که طرف مقابل هم بدش نیاید زودتر به خانه برود. می‌توانید ادامه کار را برای یک جلسه گفت‌وگوی دیگر تنظیم کنید.

منبع اینک
   

پستهای اخیر

نکات جالبی در مورد استیو جابز در کتاب تازه «ناز بهشتی»- یکی از بخش‌های جالب کتاب: استیو جابز هیچ وقت…

دو سه هفته‌ای که خبر انتشار یک کتاب جدید در مورد استیو جابز، داغ شده. اسم این کتاب Pause. Breathe. Choose.: Become the CEO of Your Well-Being است. این کتاب را ناز بهشتی نوشته که فعلا بیشتر به عنوان مربی مدیریت ذهن و خودیاری برای کسب…

کارشناسان خرید و استفاده این ۸ چیز را برای کاهش استرس و اضطراب در دوران کرونا توصیه می‌کنند

اگر اخیرا به خاطر شیوع ویروس کرونا گرفتار استرس و اضطراب شدید؛ شما تنها نیستید. به‌ویژه، اگر در خانه نشسته‌اید و کارهای خود را انجام می‌دهید و منتظر کاهش شیب منحنی مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا هستید. قطعا ساعت‌ها پای کامپیوتر و لپ‌تاپ…

۷ کاری که خیلی‌ها نمی‌دانند با اپل واچ می‌شود انجام داد

اپل واچ بهترین ساعت هوشمند موجود در بازار است. دلایل خوبی هم برای آن وجود دارد. یک ردیاب تناسب اندام عالی و یک ساعت با طراحی شیک و زیبا است که کاملا در اکوسیستم اپل ادغام می‌شود. با وجود ویژگی‌های بسیار عالی که اپل واچ دارد و همه از…

مریخ‌نشین اینسایت ناسا در بحران – ناسا مجبور شد که اینسایت را به صورت اورژانسی به حالت خواب یا…

ظاهرا ناسا باید فناوری جدیدی برای صفحات خورشیدی سیاره‌نشین‌های خود پیدا کند. مطابق خبری که به تازگی منتشر شده، مریخ‌نشین 800 میلیون دلاری اینسایت دچار مشکل جدی شده است. اینسایت در سال 2018 در بخشی از مریخ به نام بخش بهشت یا Elysium…

بعد از چند سال هویت کسی که به درخواست اف بی آی ، آیفون تروریست‌های سن برناردینو را رمزگشایی و باز…

اگر یادتان باشد در سال 2015 در آمریکا یک حادثه تروریستی رخ داده بود که در آن سید رضوان فاروق و همسرش -تشفین مالک- به مردم در کالیفرنیای جنوبی در سن برناردینو تیراندازی کردند و 14 نفر را کشتند. این دو در پی درگیری با پلیس کشته شدند. اما…

هزینه یک ماه آمریکایی‌ها برای ویدئو گیم: مبلغ شگفت‌آور ۵.۶ میلیارد دلار

گاهی ما با دیدن جزئیات ویدئوگیم‌ها و آن همه وقت و انرژی و فناوری پشت سر هر یک از آنها ناخودآگاه از خودمان می‌پرسیم که جدا شرکت‌های سازنده‌شان با آن همه عوامل و هزینه تحقیق و توسعه، منتفع هم می‌شوند؟ ما به سبب دور بودن و بهتر است بگویم…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.