زودتر از آنچه فکر می‌کنید یک دوقلوی دیجیتال برای شما ساخته خواهد شد! فرصت‌ها و تهدیدها

0

دوقلو دیجیتالی که کپی اطلاعات و اندیشه‌های یک شخص باشد به نظر محصولی علمی تخیلی به نظر می‌رسد. اما برخی ادعا کرده‌اند که احتمالاً همه ما در دهه آینده یک نسخه دیجیتالی خواهیم داشت.

به عنوان یک کپی از یک شخص، یک دوقلو دیجیتال – در حالت‌ایده‌آل – همان تصمیماتی را می‌گیرد که خود فیزیکی، می‌گرفتید.

ممکن است این ادعای گمانه‌زنی دیگری از سوی آینده‌پژوهان به نظر برسد. ما ممکن است تصور کنیم که خاص و منحصر به فرد هستیم و چیزی نمی‌تواند جانشین ما بشود، اما با داشتن مقدار کافی اطلاعات، هوش مصنوعی (AI) می‌تواند استنباط‌های زیادی در مورد شخصیت، رفتار اجتماعی و تصمیم‌های ما مثلا در حوزه خرید ما انجام دهد.

عصر داده‌های بزرگ big data به این معنی است که مقادیر زیادی اطلاعات درباره نگرش‌ها و ترجیحات آشکار شما و همچنین آثار رفتاری که از خود به جا می‌گذارید، جمع‌آوری می‌شود. تصور کنید که همه اشتراک‌ها و لایک‌ها و نوشته‌های شما در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی تجزیه و تحلیل شوند، شاید حاصل این بررسی از تلقی کسی که سال‌های سال با شما بوده و بزرگ شده هم بیشتر باشد!

اما اینکه سازمان‌ها تا چه حد داده‌های ما را جمع‌آوری می‌کنند، به همان اندازه نگران‌کننده است. در سال ۲۰۱۹، شرکت والت دیزنی Hulu را خریداری کرد، شرکتی که روزنامه‌نگاران و مدافعان مشکوک بودند که در جمع‌آوری داده‌ها سابقه خوبی ندارد.

حتی اپلیکیشن‌های به ظاهر خوش خیم – مانند برنامه‌هایی که برای سفارش قهوه استفاده می‌شوند – می‌توانند اطلاعات زیادی از شما داشته باشند. مثلا تصور کنید که سابقه خرید کتاب‌های الکترونیک و لباس‌ها و گجت‌های شما از کلیه اپلیکیشن‌های خرید جمع‌آوری شود. در این صورت در مورد منش و ترجیح‌های شما اطلاعات زیادی گردآوری خواهد شد. رسوایی کمبریج آنالیتیکا این نگرانی‌ها را چند سال پیش بارز کرد.

اما چقدر باید نگران باشیم و این نمونه دیجیتال چقدر به خود واقعی ما وفادار است؟

در مطالعات شبیه‌سازی، وفاداری fidelity یعنی اینکه یک نسخه یا مدل چقدر با الگوی خود مطابقت دارد. وفاداری در شبیه سازی به میزان واقع گرایی یک شبیه‌سازی نسبت به ارجاعات دنیای واقعی اشاره دارد.

به عنوان مثال، یک بازی ویدیویی مسابقه‌ای تصویری را ارائه می‌دهد که با فشردن کلید‌های صفحه کلید یا کنترل، سرعت آن افزایش و کاهش می‌یابد. در حالی که یک شبیه‌ساز رانندگی ممکن است دارای شیشه جلو، شاسی، دنده و پدال‌های گاز و ترمز باشد، یک بازی ویدیویی نسبت به شبیه‌ساز رانندگی درجه پایین‌تری از وفاداری دارد.

یک دوقلو دیجیتال به درجه بالایی از وفاداری نیاز دارد تا بتواند اطلاعات دنیای واقعی و زمان واقعی را در خود جای دهد.

در صنعت، دوقلو‌های دیجیتال می‌توانند پیامد‌های اساسی داشته باشند. اگر بتوانیم یک سیستم تعاملی انسان و ماشین را مدل کنیم، توانایی تخصیص منابع، پیش‌بینی کمبود‌ها و خرابی‌ها را خواهیم داشت.

یک دوقلو دیجیتالی انسان، مقدار زیادی از داده‌ها را در مورد ترجیحات، سوگیری‌ها و رفتار‌های یک فرد خواهد داشت و می‌تواند با صحت خوبی رفتار او را در برابر متغیرهای مختلف پیشبینی کند.

این الزامات به این معنی است که دستیابی به یک دوقلو دیجیتال واقعی در آینده نزدیک بعید است دشوار است که میسر شود.اما در صورت رضایت به سطح وفاداری پایین‌ترِ، حتی در آینده نزدیک هم می‌شود مدل‌های ساخت.

مسائل اخلاقی

تولید یک دوقلوی دیجیتال مسائل اجتماعی و اخلاقی مربوط به یکپارچگی داده‌ها، دقت پیش‌بینی یک مدل، ظرفیت‌های نظارتی مورد نیاز برای ایجاد و به روز‌رسانی یک دوقلوی دیجیتال، و مالکیت و دسترسی به یک دوقلو دیجیتال را مطرح می‌کند.

بنیامین دیزرائیلی، نخست‌وزیر بریتانیا زمانی گفته بود: «سه نوع دروغ وجود دارد: دروغ، دروغ‌های نفرین‌شده، و آمار »

به این معنی که که نمی‌توان به اعداد و ارقام اعتماد کرد.

داده‌های جمع‌آوری‌شده در مورد ما به جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل آمار در مورد رفتار‌ها و عادت‌های ما برای پیش‌بینی نحوه رفتار ما در موقعیت‌های خاص متکی است.

پس ممکن است در روند جمع‌آوری و تفسیر آمار خطاهایی ایجاد شود.

یکی از مهم‌ترین مسائل اخلاقی در مورد یک دوقلو دیجیتال به مغالطه کمی مربوط می‌شود، که فرض می‌کند اعداد معنایی عینی دارند که از بافت آن‌ها جدا شده است.

وقتی به اعداد نگاه می‌کنیم، اغلب فراموش می‌کنیم که آن‌ها معانی خاصی دارند که از ابزار اندازه‌گیری استفاده شده برای جمع‌آوری آن‌ها می‌آید و یک ابزار اندازه‌گیری ممکن است در یک زمینه کار کند اما در زمینه دیگر خیر.

ما باید نسبت به ادعا‌های مبتنی بر داده‌ها و هوش مصنوعی منقد باشیم. ما باید درک کنیم که داده‌ها چگونه جمع‌آوری، پردازش، استفاده و ارائه شده‌اند.

عدم تعادل قدرت

عدم تعادل قدرت یک بحث جدی در حوزه داده‌ها، حریم خصوصی و نظارت است.

در مقیاس‌های کوچک‌تر، این می‌تواند شکاف‌های دیجیتال را ایجاد یا افزایش دهد. تصور کنید که در جامعه و کشور و شرکتی همه چیز به روال سنتی انجام شود و در جای دیگر با استفاده از کلون‌های دیجیتال افراد و هوش مصنوعی همه چیز با صدها و هزاران بار سرعت انجام شود.

به علاوه تلاش برای ساخت دوقلو‌های دیجیتالی با وفاداری پایین هم ممکن است راه سوء استفاه‌هایی مانند نظارت بر کاربران، استنتاج درباره رفتار آن‌ها، تلاش برای تأثیرگذاری بر آن‌ها را سبب شود.

برای اطمینان از حفظ حقوق دیجیتالی ما، نیاز به نظارت مستمر و مستقل وجود دارد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.