زودتر از آنچه فکر می‌کنید یک دوقلوی دیجیتال برای شما ساخته خواهد شد! فرصت‌ها و تهدیدها

0

دوقلو دیجیتالی که کپی اطلاعات و اندیشه‌های یک شخص باشد به نظر محصولی علمی تخیلی به نظر می‌رسد. اما برخی ادعا کرده‌اند که احتمالاً همه ما در دهه آینده یک نسخه دیجیتالی خواهیم داشت.

به عنوان یک کپی از یک شخص، یک دوقلو دیجیتال – در حالت‌ایده‌آل – همان تصمیماتی را می‌گیرد که خود فیزیکی، می‌گرفتید.

ممکن است این ادعای گمانه‌زنی دیگری از سوی آینده‌پژوهان به نظر برسد. ما ممکن است تصور کنیم که خاص و منحصر به فرد هستیم و چیزی نمی‌تواند جانشین ما بشود، اما با داشتن مقدار کافی اطلاعات، هوش مصنوعی (AI) می‌تواند استنباط‌های زیادی در مورد شخصیت، رفتار اجتماعی و تصمیم‌های ما مثلا در حوزه خرید ما انجام دهد.

عصر داده‌های بزرگ big data به این معنی است که مقادیر زیادی اطلاعات درباره نگرش‌ها و ترجیحات آشکار شما و همچنین آثار رفتاری که از خود به جا می‌گذارید، جمع‌آوری می‌شود. تصور کنید که همه اشتراک‌ها و لایک‌ها و نوشته‌های شما در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی تجزیه و تحلیل شوند، شاید حاصل این بررسی از تلقی کسی که سال‌های سال با شما بوده و بزرگ شده هم بیشتر باشد!

اما اینکه سازمان‌ها تا چه حد داده‌های ما را جمع‌آوری می‌کنند، به همان اندازه نگران‌کننده است. در سال ۲۰۱۹، شرکت والت دیزنی Hulu را خریداری کرد، شرکتی که روزنامه‌نگاران و مدافعان مشکوک بودند که در جمع‌آوری داده‌ها سابقه خوبی ندارد.

حتی اپلیکیشن‌های به ظاهر خوش خیم – مانند برنامه‌هایی که برای سفارش قهوه استفاده می‌شوند – می‌توانند اطلاعات زیادی از شما داشته باشند. مثلا تصور کنید که سابقه خرید کتاب‌های الکترونیک و لباس‌ها و گجت‌های شما از کلیه اپلیکیشن‌های خرید جمع‌آوری شود. در این صورت در مورد منش و ترجیح‌های شما اطلاعات زیادی گردآوری خواهد شد. رسوایی کمبریج آنالیتیکا این نگرانی‌ها را چند سال پیش بارز کرد.

اما چقدر باید نگران باشیم و این نمونه دیجیتال چقدر به خود واقعی ما وفادار است؟

در مطالعات شبیه‌سازی، وفاداری fidelity یعنی اینکه یک نسخه یا مدل چقدر با الگوی خود مطابقت دارد. وفاداری در شبیه سازی به میزان واقع گرایی یک شبیه‌سازی نسبت به ارجاعات دنیای واقعی اشاره دارد.

به عنوان مثال، یک بازی ویدیویی مسابقه‌ای تصویری را ارائه می‌دهد که با فشردن کلید‌های صفحه کلید یا کنترل، سرعت آن افزایش و کاهش می‌یابد. در حالی که یک شبیه‌ساز رانندگی ممکن است دارای شیشه جلو، شاسی، دنده و پدال‌های گاز و ترمز باشد، یک بازی ویدیویی نسبت به شبیه‌ساز رانندگی درجه پایین‌تری از وفاداری دارد.

یک دوقلو دیجیتال به درجه بالایی از وفاداری نیاز دارد تا بتواند اطلاعات دنیای واقعی و زمان واقعی را در خود جای دهد.

در صنعت، دوقلو‌های دیجیتال می‌توانند پیامد‌های اساسی داشته باشند. اگر بتوانیم یک سیستم تعاملی انسان و ماشین را مدل کنیم، توانایی تخصیص منابع، پیش‌بینی کمبود‌ها و خرابی‌ها را خواهیم داشت.

یک دوقلو دیجیتالی انسان، مقدار زیادی از داده‌ها را در مورد ترجیحات، سوگیری‌ها و رفتار‌های یک فرد خواهد داشت و می‌تواند با صحت خوبی رفتار او را در برابر متغیرهای مختلف پیشبینی کند.

این الزامات به این معنی است که دستیابی به یک دوقلو دیجیتال واقعی در آینده نزدیک بعید است دشوار است که میسر شود.اما در صورت رضایت به سطح وفاداری پایین‌ترِ، حتی در آینده نزدیک هم می‌شود مدل‌های ساخت.

مسائل اخلاقی

تولید یک دوقلوی دیجیتال مسائل اجتماعی و اخلاقی مربوط به یکپارچگی داده‌ها، دقت پیش‌بینی یک مدل، ظرفیت‌های نظارتی مورد نیاز برای ایجاد و به روز‌رسانی یک دوقلوی دیجیتال، و مالکیت و دسترسی به یک دوقلو دیجیتال را مطرح می‌کند.

بنیامین دیزرائیلی، نخست‌وزیر بریتانیا زمانی گفته بود: «سه نوع دروغ وجود دارد: دروغ، دروغ‌های نفرین‌شده، و آمار »

به این معنی که که نمی‌توان به اعداد و ارقام اعتماد کرد.

داده‌های جمع‌آوری‌شده در مورد ما به جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل آمار در مورد رفتار‌ها و عادت‌های ما برای پیش‌بینی نحوه رفتار ما در موقعیت‌های خاص متکی است.

پس ممکن است در روند جمع‌آوری و تفسیر آمار خطاهایی ایجاد شود.

یکی از مهم‌ترین مسائل اخلاقی در مورد یک دوقلو دیجیتال به مغالطه کمی مربوط می‌شود، که فرض می‌کند اعداد معنایی عینی دارند که از بافت آن‌ها جدا شده است.

وقتی به اعداد نگاه می‌کنیم، اغلب فراموش می‌کنیم که آن‌ها معانی خاصی دارند که از ابزار اندازه‌گیری استفاده شده برای جمع‌آوری آن‌ها می‌آید و یک ابزار اندازه‌گیری ممکن است در یک زمینه کار کند اما در زمینه دیگر خیر.

ما باید نسبت به ادعا‌های مبتنی بر داده‌ها و هوش مصنوعی منقد باشیم. ما باید درک کنیم که داده‌ها چگونه جمع‌آوری، پردازش، استفاده و ارائه شده‌اند.

عدم تعادل قدرت

عدم تعادل قدرت یک بحث جدی در حوزه داده‌ها، حریم خصوصی و نظارت است.

در مقیاس‌های کوچک‌تر، این می‌تواند شکاف‌های دیجیتال را ایجاد یا افزایش دهد. تصور کنید که در جامعه و کشور و شرکتی همه چیز به روال سنتی انجام شود و در جای دیگر با استفاده از کلون‌های دیجیتال افراد و هوش مصنوعی همه چیز با صدها و هزاران بار سرعت انجام شود.

به علاوه تلاش برای ساخت دوقلو‌های دیجیتالی با وفاداری پایین هم ممکن است راه سوء استفاه‌هایی مانند نظارت بر کاربران، استنتاج درباره رفتار آن‌ها، تلاش برای تأثیرگذاری بر آن‌ها را سبب شود.

برای اطمینان از حفظ حقوق دیجیتالی ما، نیاز به نظارت مستمر و مستقل وجود دارد.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

روسای جمهوری آمریکا به صورت تصاویر خیالی شبیه گیم‌های رل پلیینگ ژاپنی!

توجه: تصاویر را میدجرنی ساخته و سازنده ظاهرا فارغ از سمت و سوی سیاسی و فقط یک نوع بیان هنری دست به این کار زده است.جو بایدن:دونالد ترامپ:باراک اوباما:جورج دبلیو بوش:بیل کلینتون:جورج بوش پدر:…

زندگینامه «هرژه» و مروری بر مجموعه کتاب‌های «ماجراهای تن تن»

امروز مصادف است با نخستین بخش از رشته ماجراهای تن‌تن و میلو نوشته هرژه . به همین خاطر این پست را به صورت مشروح اختصاص می‌دهیم به این نوستالژی دوران کودکی‌مان: «نیروهای ویلهلم دوم قیصر آلمان وارد بلژیک شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.» این را زنانی…

واکسن گارداسیل چیست؟ چه وقت و چه کسانی باید آن را تزریق کنند؟

گارداسیل واکسنی است که به محافظت در برابر انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) کمک می‌کند، که یک عفونت شایع مقاربتی است که می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی مختلف از جمله زگیل تناسلی و برخی از انواع سرطان شود. این واکسن برای جلوگیری از…

جورج اسپنسر میلت: مرگ دردناک به خاطر فرار از بوسیده شدن!

جورج اسپنسر میلت یک پسر 15 ساله که در ساختمان متروپولیتن لایف نیویورک در سال 1909 کار دفتری می‌کرد. در پانزدهمین سالگرد تولدش، همکاران زنش او را مسخره کردند و تظاهر کردند که در نظر دارند که برای هر سال زندگییک بار او ببوسند. میلت به شوخی از…

شوخی با درونگراها (نرنجید! خودم یک درونگرا هستم)

در مورد درونگراها بسیار مطلب نوشته‌ام. یک زمانی درونگرایی در جامعه خیلی تابو بود و هنوز هم مقداری است.خود من به عنوان یک درونگرا زمانی از درونگرایی خود شرمنده بودم. اما بعدا متوجه شدم که درونگرایی یک ویژگی شخصی است. درونگراهایی یک طیف…

عمو حاجی -کثیف‌ترین مرد جهان- چند ماه پس از نخستین حمام برای اولین بار در ۶۰ سالگی، سال پیش درگذشت!

عمو حاجی (۱۹۲۸–۲۰۲۲) مردی ایرانی بود که بیش از ۶۰ سال به حمام نکردن شهرت داشت. عمو حاجی نام واقعی او نبود بلکه لقبی بود که به این فرد مسن داده می‌شد. او در روستای دژگاه فارس در آلونک و چاله‌ای در زمین زندگی می‌کرد.از آنجایی که او…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.