زودتر از آنچه فکر می‌کنید یک دوقلوی دیجیتال برای شما ساخته خواهد شد! فرصت‌ها و تهدیدها

0

دوقلو دیجیتالی که کپی اطلاعات و اندیشه‌های یک شخص باشد به نظر محصولی علمی تخیلی به نظر می‌رسد. اما برخی ادعا کرده‌اند که احتمالاً همه ما در دهه آینده یک نسخه دیجیتالی خواهیم داشت.

به عنوان یک کپی از یک شخص، یک دوقلو دیجیتال – در حالت‌ایده‌آل – همان تصمیماتی را می‌گیرد که خود فیزیکی، می‌گرفتید.

ممکن است این ادعای گمانه‌زنی دیگری از سوی آینده‌پژوهان به نظر برسد. ما ممکن است تصور کنیم که خاص و منحصر به فرد هستیم و چیزی نمی‌تواند جانشین ما بشود، اما با داشتن مقدار کافی اطلاعات، هوش مصنوعی (AI) می‌تواند استنباط‌های زیادی در مورد شخصیت، رفتار اجتماعی و تصمیم‌های ما مثلا در حوزه خرید ما انجام دهد.

عصر داده‌های بزرگ big data به این معنی است که مقادیر زیادی اطلاعات درباره نگرش‌ها و ترجیحات آشکار شما و همچنین آثار رفتاری که از خود به جا می‌گذارید، جمع‌آوری می‌شود. تصور کنید که همه اشتراک‌ها و لایک‌ها و نوشته‌های شما در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی تجزیه و تحلیل شوند، شاید حاصل این بررسی از تلقی کسی که سال‌های سال با شما بوده و بزرگ شده هم بیشتر باشد!

اما اینکه سازمان‌ها تا چه حد داده‌های ما را جمع‌آوری می‌کنند، به همان اندازه نگران‌کننده است. در سال ۲۰۱۹، شرکت والت دیزنی Hulu را خریداری کرد، شرکتی که روزنامه‌نگاران و مدافعان مشکوک بودند که در جمع‌آوری داده‌ها سابقه خوبی ندارد.

حتی اپلیکیشن‌های به ظاهر خوش خیم – مانند برنامه‌هایی که برای سفارش قهوه استفاده می‌شوند – می‌توانند اطلاعات زیادی از شما داشته باشند. مثلا تصور کنید که سابقه خرید کتاب‌های الکترونیک و لباس‌ها و گجت‌های شما از کلیه اپلیکیشن‌های خرید جمع‌آوری شود. در این صورت در مورد منش و ترجیح‌های شما اطلاعات زیادی گردآوری خواهد شد. رسوایی کمبریج آنالیتیکا این نگرانی‌ها را چند سال پیش بارز کرد.

اما چقدر باید نگران باشیم و این نمونه دیجیتال چقدر به خود واقعی ما وفادار است؟

در مطالعات شبیه‌سازی، وفاداری fidelity یعنی اینکه یک نسخه یا مدل چقدر با الگوی خود مطابقت دارد. وفاداری در شبیه سازی به میزان واقع گرایی یک شبیه‌سازی نسبت به ارجاعات دنیای واقعی اشاره دارد.

به عنوان مثال، یک بازی ویدیویی مسابقه‌ای تصویری را ارائه می‌دهد که با فشردن کلید‌های صفحه کلید یا کنترل، سرعت آن افزایش و کاهش می‌یابد. در حالی که یک شبیه‌ساز رانندگی ممکن است دارای شیشه جلو، شاسی، دنده و پدال‌های گاز و ترمز باشد، یک بازی ویدیویی نسبت به شبیه‌ساز رانندگی درجه پایین‌تری از وفاداری دارد.

یک دوقلو دیجیتال به درجه بالایی از وفاداری نیاز دارد تا بتواند اطلاعات دنیای واقعی و زمان واقعی را در خود جای دهد.

در صنعت، دوقلو‌های دیجیتال می‌توانند پیامد‌های اساسی داشته باشند. اگر بتوانیم یک سیستم تعاملی انسان و ماشین را مدل کنیم، توانایی تخصیص منابع، پیش‌بینی کمبود‌ها و خرابی‌ها را خواهیم داشت.

یک دوقلو دیجیتالی انسان، مقدار زیادی از داده‌ها را در مورد ترجیحات، سوگیری‌ها و رفتار‌های یک فرد خواهد داشت و می‌تواند با صحت خوبی رفتار او را در برابر متغیرهای مختلف پیشبینی کند.

این الزامات به این معنی است که دستیابی به یک دوقلو دیجیتال واقعی در آینده نزدیک بعید است دشوار است که میسر شود.اما در صورت رضایت به سطح وفاداری پایین‌ترِ، حتی در آینده نزدیک هم می‌شود مدل‌های ساخت.

مسائل اخلاقی

تولید یک دوقلوی دیجیتال مسائل اجتماعی و اخلاقی مربوط به یکپارچگی داده‌ها، دقت پیش‌بینی یک مدل، ظرفیت‌های نظارتی مورد نیاز برای ایجاد و به روز‌رسانی یک دوقلوی دیجیتال، و مالکیت و دسترسی به یک دوقلو دیجیتال را مطرح می‌کند.

بنیامین دیزرائیلی، نخست‌وزیر بریتانیا زمانی گفته بود: «سه نوع دروغ وجود دارد: دروغ، دروغ‌های نفرین‌شده، و آمار »

به این معنی که که نمی‌توان به اعداد و ارقام اعتماد کرد.

داده‌های جمع‌آوری‌شده در مورد ما به جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل آمار در مورد رفتار‌ها و عادت‌های ما برای پیش‌بینی نحوه رفتار ما در موقعیت‌های خاص متکی است.

پس ممکن است در روند جمع‌آوری و تفسیر آمار خطاهایی ایجاد شود.

یکی از مهم‌ترین مسائل اخلاقی در مورد یک دوقلو دیجیتال به مغالطه کمی مربوط می‌شود، که فرض می‌کند اعداد معنایی عینی دارند که از بافت آن‌ها جدا شده است.

وقتی به اعداد نگاه می‌کنیم، اغلب فراموش می‌کنیم که آن‌ها معانی خاصی دارند که از ابزار اندازه‌گیری استفاده شده برای جمع‌آوری آن‌ها می‌آید و یک ابزار اندازه‌گیری ممکن است در یک زمینه کار کند اما در زمینه دیگر خیر.

ما باید نسبت به ادعا‌های مبتنی بر داده‌ها و هوش مصنوعی منقد باشیم. ما باید درک کنیم که داده‌ها چگونه جمع‌آوری، پردازش، استفاده و ارائه شده‌اند.

عدم تعادل قدرت

عدم تعادل قدرت یک بحث جدی در حوزه داده‌ها، حریم خصوصی و نظارت است.

در مقیاس‌های کوچک‌تر، این می‌تواند شکاف‌های دیجیتال را ایجاد یا افزایش دهد. تصور کنید که در جامعه و کشور و شرکتی همه چیز به روال سنتی انجام شود و در جای دیگر با استفاده از کلون‌های دیجیتال افراد و هوش مصنوعی همه چیز با صدها و هزاران بار سرعت انجام شود.

به علاوه تلاش برای ساخت دوقلو‌های دیجیتالی با وفاداری پایین هم ممکن است راه سوء استفاه‌هایی مانند نظارت بر کاربران، استنتاج درباره رفتار آن‌ها، تلاش برای تأثیرگذاری بر آن‌ها را سبب شود.

برای اطمینان از حفظ حقوق دیجیتالی ما، نیاز به نظارت مستمر و مستقل وجود دارد.

منبع

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

آینه‌ها در فیلم‌ها: فیلمسازها چگونه دوربین‌ها را موقع فیلمبرداری از آینه‌ها ناپدید می‌کنند؟!

هنگام تماشای فیلم، برخی از بینندگان دوست دارند به دنبال خطا‌هایی باشند، مانند یافتن شواهدی از دوربین‌ها و پرسنل ضبط فیلم یا بوم صدابرداری مشخص در یک صحنه و امثال آن. یکی از موقعیت‌های دشوار برای فیلمسازهای، زمانی است که یک صحنه شامل آینه‌ها…

این هنرمند با استفاده از هوش مصنوعی جمعی از ثروتمندترین آدم‌های جهان را در قالب آدم‌های فقیر تصور…

هنرمند هندی از هوش مصنوعی برای تولید تصاویری از ثروتمندترین و شناخته شده‌ترین افراد جهان - از بیل گیتس گرفته تا دونالد ترامپ - استفاده می‌کند تا تصور کند که اگر فقیر بودند چه شکلی می‌شدند. اگر آنها لباس‌های ژنده پوش پوشیده و در یک محله…

عکس‌های بسیار جالبی از روز‌های اولیه هوانوردی، دهه‌های ۱۸۹۰-۱۹۳۰

در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰، جهان شاهد تغییر ژرفی در فناوری شد. رویاپردازانی مانند برادران رایت، اتو لیلینتال و آلبرتو سانتوس-دومونت که با میل سیری ناپذیر برای تسخیر قلمرو‌های ناشناخته پرواز می‌کوشیدند، با جسارت و عزم تزلزل ناپذیر داستان…

هلند کشور لاله‌ها – توضیحات + گالری عکس زیبا

هلند به خاطر مزارع خیره‌کننده لاله‌ که گردشگران را از سرتاسر جهان جذب می‌کند، مشهور است. این مزارع به ویژه در فصل بهار، معمولاً از اواخر مارس تا اوایل اردیبهشت، سرزنده و زیبا هستند. مزارع لاله عمدتاً در منطقه‌ای به نام "Bollenstreek"…

وقتی با اشعه ایکس از اشیای عادی عکس بگیرید؛ شگفت‌زده می‌شوید! کاری که آندری دومان کرد

مجموعه عکس‌های اشعه ایکس می‌توانند اشیاء روزمره را به روشی باورنکردنی و منحصر به فرد نشان دهند. آندری دومان، عکاس تجاری، حدود یک سال است که این کار را می‌کند. زمانی که دومان کاری را برای مشتریان انجام نمی‌دهد، دوست دارد پروژه‌های شخصی را…

عکس‌های پراکنده جالب که دقایقی شما را سرگرم خواهند کرد

این ساعت آفتابی زمان را به صورت دیجیتالی نشان می‌دهد کریم عبدالجبار و مربی جان وودن : هرگز فراموش نکنید که چه کسی به شما کمک کرده و باعث پیشرفت شما شده. فقط به دقت نگاه کنید آتش نشانان آمریکایی در حال خاموش کردن آتش در…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5