دو خبر جالب از TikTok که همه را غافلگیر کرد !

1

رپورتاژ

آیا میدانید که محبوب ترین اپلیکیشن در دنیا طی ماه های اخیر تیک تاک بوده است؟

خبر اول اینکه : مدیرعامل اینستاگرام تایید کرده است که TikTok قدرتمندترین رقیب اینستاگرام در طول تاریخ محسوب می‌شود!

خبر دوم : TikTok در تعداد دانلود از فیسبوک پیشی گرفت!

بر اساس گزارش  App Annieدر مورد TikTok Vs Instagram تیک تاک موفق شده است در فهرست پردانلودترین اپلیکیشن‌های ۲۰۲۰، از فیسبوک و اینستاگرام پیشی بگیرد.

اکنون ما در بازه‌ای از زمان قرار داریم که شبکه‌های اجتماعی برای جذب مخاطبان بیشتر با یکدیگر رقابت می‌کنند. تاکنون شرکت‌های مختلفی سعی کرده‌اند عضوی از این مسابقه‌ی بزرگ باشند؛ اما تنها تعداد کمی از آن‌ها توانسته‌اند خود را به مراحل بالاتر برسانند. شبکه اجتماعی چینی TikTok از نمونه‌هایی است که با سرعت بالایی به موفقیت رسید و اکنون کمتر کسی در جهان وجود دارد که نام این اپلیکیشن را نشنیده باشند. توسعه‌ دهندگان این شبکه اجتماعی با یک برنامه‌ریزی دقیق پله‌های پیشرفت را سریع‌تر از رقبای خود طی کردند؛ به همین دلیل با وجود محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی بعضی کشورها، TikTok یکی از معروف‌ترین شبکه‌های اجتماعی سراسر جهان است. به‌تازگی گزارشی در فضای مجازی منتشر شده است که اطلاعات جالبی درباره‌ی این شبکه اجتماعی چینی در اختیار ما قرار می‌دهد.

گزارش App Annie بعضی از اپلیکیشن‌های ترندشده در سال ۲۰۲۰ را برجسته کرده است. طبق این گزارش، TikTok موفق شده است سرانجام فیسبوک را از رتبه‌ی اول پرمخاطب‌ترین اپلیکیشن‌ به زیر بکشد. این شبکه اجتماعی در iOS و اندروید بیشتر از فیسبوک دانلود شده است و این مسئله نشان از محبوبیت بسیار بالای آن دارد.

وضعیت TikTok طی چند سال گذشته و خصوصا سال ۲۰۲۰ به‌طور قابل توجهی رشد کرده است. اکنون این اپلیکیشن به قدری معروف است که حتی قدیمی‌ترین شبکه‌ اجتماعی دنیا از آن عقب افتاده. در گزارش منتشرشده، از روند پیشی گرفتن TikTok از فیسبوک به‌عنوان پربارترین اتفاق سال گذشته در دنیای شبکه‌های اجتماعی یاد می‌شود. بر اساس آمار به‌دست‌آمده، این شبکه اجتماعی چینی در چند ماه گذشته با موفقیت سه پله در رتبه‌بندی محبوب‌ترین برنامه‌های گوشی‌های هوشمند صعود کرده و فیسبوک را پشت سر گذاشته است.

توسعه‌دهندگان این شبکه اجتماعی نشان داده‌اند که حتی با وجود محدودیت‌های اعمال‌شده می‌توان پیشرفت کرد و دولت آمریکا نمی‌تواند با سد کردن راه TikTok، این شبکه اجتماعی را نابود کند و دولت ترامپ تلاش برای فروش TikTok را متوقف کرده‌ است. همچنین این اپلیکیشن موفق شده است از جایگاه ۱۵ به دوم جهش کند و به دومین برنامه درآمدزا تبدیل شود. ۲۰۲۰ سال موفقیت و درخشش این شبکه اجتماعی بود و احتمالا  در ۲۰۲۱ این پیشرفت ادامه خواهد داشت.

با وجود همه موفقیت‌های این شبکه اجتماعی، باید به این مسئله اشاره کرد که فیسبوک اکنون دارای پلتفرم‌های دیگری مانند اینستاگرام و واتساپ است که هنوز جزو پرکاربرترین‌ها هستند؛ در نتیجه موفقیت کلی هنوز در دستان مدیران این شرکت است. شبکه‌های اجتماعی رقابت‌ زیادی با یکدیگر دارند و هدف اصلی همه‌ی آن‌‌ها تبدیل شدن به محبوب‌ترین گزینه‌ی ممکن است. البته مردم نقاط مختلف مانند یکدیگر فکر نمی‌کنند و به همین دلیل شبکه‌های اجتماعی نمی‌توانند نیاز همه‌ی انسان‌های دنیا را برطرف کنند. کاربران بنا به شیوه‌ی تفکر خود، شبکه‌ اجتماعی مورد نیازشان را انتخاب می‌کنند.

تیک‌تاک قدرتمندترین رقیب اینستاگرام!

آدام ماسری؛ مدیرعامل اینستاگرام اخیرا اعلام کرد که اپلیکیشن چینی ساخت ویدیوهای کوتاه موسوم به تیک‌تاک قدرتمندترین رقیب آن‌ها تا به امروز محسوب می‌شود. اینستاگرام در واکنش به رشد سریع تیک‌تاک طی روز پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد که این سرویس ۲ اولویت بسیار مهم خود شامل خرید آنلاین و مشخصه‌ تولید ویدیو‌های کوتاه موسوم به Reels را با یکدیگر ترکیب خواهد کرد. اکنون بازرگانان و تولیدکنندگان محتوا هنگام ساخت ویدیوهای Reels می‌توانند محصولات خود را برچسب‌گذاری نمایند. همچنین مصرف‌کنندگان نیز به منظور خریداری سریع محصولات یا ذخیره‌سازی آن‌ها برای خرید در آینده می‌توانند بر روی عبارت “View Products” کلیک نمایند.

هدف از گنجاندن قابلیت‌های جدید در ویدیوها این است که Reels به مشخصه‌ای جذاب‌تر برای مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان محتوا تبدیل شود. همچنین این پدیده به اثربخشی بیش‌تر تبلیغات کمک کرده و امکان خریداری سریع محصولات تبلیغ شده توسط مصرف‌کنندگان را فراهم می‌کند. چنین وضعیتی به فیس‌بوک امکان خواهد داد تا بابت فروش این محصولات کارمزد بالاتری را دریافت نماید. این پدیده در بلندمدت احتمالا منابع درآمدی جدیدی از محل تجارت الکترونیکی را در اختیار فیس‌بوک قرار خواهد داد. البته فیس‌بوک نهایتا بابت هر تراکنش نیز مبلغی را به‌عنوان پورسانت دریافت خواهد کرد.

آقای ماسری قاطعانه معتقد است که اینستاگرام در بلندمدت فرصت بزرگی را برای خرید در اختیار خواهد داشت. بر اساس هدفگذاری ترسیم شده توسط وی چنین دستاوردی ظرف مدت ۵ الی ۱۰ سال آینده قابل تحقق خواهد بود. اگرچه این فرآیند در مقایسه با کسب‌وکار تبلیغات سنتی اینستاگرام بسیار پیچیده‌تر است.

با وجود دادخواست ضدانحصاری که توسط کمیسیون تجارت فدرال (FTC) و اتحادیه وکلای دادگستری ۴۸ ایالت آمریکا علیه فیس‌بوک تنظیم شده است؛ آقای ماسری معتقد است که تیک‌تاک می‌تواند به‌عنوان یک عامل استدلال علیه “نظریه سرکوب نظرات رقبا توسط فیس‌بوک” مورد استناد قرار گیرد.

وی گفت: “تیک‌تاک یک رقیب فوق‌العاده قدرتمند و حتی قوی‌ترین رقیب در تاریخ فعالیت اینستاگرام به‌شمار می‌رود. آن‌ها همواره مصمم، هدفمند و فوق‌العاده عمل می‌کنند. ما با هدف خلق تجربه‌ای کامل جهت ایجاد انگیزه در کاربران برای استفاده از پلتفرم خود در بسیاری از جهات با تیک‌تاک رقابت می‌کنیم؛ چرا که در صورت عدم وجود محتوای جذاب کاربران برای اعطاء اولویت بالاتر به Reels هیچ توجیهی نخواهد داشت.”

شرکت فیس‌بوک احتمالا ناچار به فروش سرویس‌های اینستاگرام و واتس‌آپ خواهد شد.

How to Make Money on TikTok

فیس‌بوک احتمالا ناچار به فروش پلتفرم‌های اینستاگرام و واتس‌آپ خواهد شد. کمیسیون تجارت فدرال در ایالات‌متحده از این شرکت شکایت کرده و تقریبا کلیه ایالت‌ها نیز علیه این غول شبکه‌های اجتماعی موضع‌گیری کرده‌اند. به گفته شاکیان خریدهای راهبردی و هدفمند فیس‌بوک ناقض قوانین ضدرقابتی هستند.

لتیا جیمز؛ دادستان کل نیویورک به نمایندگی از ائتلاف ۴۶ ایالت اعلام کرد: “فیس‌بوک برای مدت نزدیک به ۱ دهه از سلطه و قدرت انحصاری خود جهت شکست دادن رقبای کوچکتر و از بین بردن فضای رقابتی بهره گرفته است. هزینه چنین اقدامی تماما بر دوش کاربران عادی خواهد بود.”

جهت یادآوری بایستی خاطرنشان کرد که شرکت فیس‌بوک در سال ۲۰۱۲ در ازای پرداخت مبلغ ۱ میلیارد دلار اقدام به خریداری اینستاگرام نمود. همچنین کمپانی در سال ۲۰۱۴ با انعقاد یک قرارداد ۱۹ میلیارد دلاری سرویس واتس‌آپ را خریداری کرد. با توجه به اینکه شکایت کمیته تجارت فدرال به‌صورت همزمان به هر ۲ معامله اشاره نموده است؛ لذا روند دادرسی احتمالا برای سال‌ها ادامه خواهد یافت.

جنیفر نیوستد؛ مشاور عمومی فیس‌بوک پیش‌تر این دعاوی حقوقی را “تاریخ تجدیدنظرطلبانه” نامیده است. وی گفت که برای مجازات شرکت‌های موفق هیچ‌گونه قوانین ضدانحصاری تعریف نشده است. بر اساس اعلام وی واتس‌آپ و اینستاگرام کسب‌‌وکارهای موفقی بوده‌اند؛ اما این موفقیت تنها پس از سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری فیس‌بوک در زمینه توسعه اپلیکیشن‌های مربوطه به‌دست آمده است.

 
1 نظر
  1. ناشناس تنها می گوید

    هعی ایران که همش تو کار فیلتر کردن تمام نرم افزار های اجتماعی جهان هست ???فقط از توشون یه اینستاگرام فیلتر نیست.اخه چرا فیلتر می‌کند؟الان جواب این سوال چیه چرا تیک تاک در ایران فیلتر شده ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.