ناشران کتاب بزرگ امریکا از سرویس مبتنی بر هوش مصنوعی Audible آمازون شکایت کردند؛ آیا AI در دادگاه محکوم می‌شود؟

0

تعدادی از ناشران بزرگ امکریا پرونده حقوقی جدید بر ضد سرویس Audible آمازون به جریان انداختند. این ناشران مدعی هستند این سرویس حق چاپ آن‌ها را نقض کرده است.

پیشروان این شکایت، گروهی موسوم به «Big Five» هستند که از ۵ ناشر بزرگ و معروف Hachette ،HarperCollins ،Macmillan ،Penguin Random House و Simon & Schuster تشکیل شده است.

محوریت این شکایت و دعوی حقوقی، ویژگی Captions قرار دارد که ماه گذشته شرکت آمازون معرفی کرد. این ویژگی از یادگیری ماشینی برای کمک به رونویسی کتاب‌ها توسط کاربران Audible استفاده می‌کند.

سرویس Audible در هنگام معرفی ویژگی Captions، آن را یک ابزار کمک دانشجویی معرفی کرد ولی قرار است در دسترس تمامی کاربران Audible قرار گیرد. از منظر ناشران، کتاب‌های الکترونیکی مجوزی جداگانه از ebook داشته ولی آمازون این موضوع را تضمین نکرده است.

به اعتقاد ناشران امریکایی، ویژگی Captions مشخصات یک کتاب صوتی را دارد که می‌تواند روایت‌ها و فایل صوتی کتاب را به یک متن تبدیل کند و یک کتاب دیجیتالی جدید در اختیار مشترکان Audible قرار دهد.

به اعتقاد آن‌ها این کار نقض حقوق کپی‌رایت و نشر کتاب است و می‌تواند ابزاری برای چاپ یک کتاب صوتی یا توزیع متنی یک کتاب چاپ شده رسمی توسط ناشران باشد. در واقع، نوعی کپی‌کاری یک کتاب منتشر شده است.

قدرت آمازون بالاتر از هر کپی‌رایتی است

احتمالا شرکت آمازون در پاسخ این ادعا می‌گوید رونویسی که توسط هوش مصنوعی تولید شده است؛ یک اثر اصلی است حتی اگر آن چیزی که ایجاد شده متنی کاملا یکسان با کتاب اصلی داشته باشد.

این شکایت و دعوای حقوقی از این منظر بسیار اهمیت دارد که احتمال رای دادن قاضی بر ضد هوش مصنوعی وجود دارد. تا کنون، در هیچ دادگاهی هوش مصنوعی برای کپی‌برداری یا رونویسی یک اثر محکوم نشده است.

به گزارش سایت ورج، اولین باری نیست که شرکت آمازون با عرضه یک ویژگی، عصبانیت ناشران امریکایی را برانگیخته است.

یک دهه پیش، آمازون روی محصول کیندل ۲ ویژگی تبدیل متن به گفتار را رونمایی کرد که اجازه می‌داد سریعا یک کتاب چاپی به کتاب صوتی تبدیل شود. در آن پرونده هم آمازون نپذیرفت برای تبدیل هر کتاب متنی به یک کتاب الکترونیکی، هزینه خرید مجوز کتاب را بپردازد چون کتاب الکترونیکی را یک اثر جدید می‌دانست.

در آن زمان، تنها برخی از ناشران بزرگ امریکا این حق را یافتند که این ویژگی را روی کتاب‌های خود غیرفعال کنند.

واقعیت این است که آمازون از هر ناشری در دنیا قوی‌تر است و این قدرت به او اجازه می‌دهد برخی تفسیرهای جانبدارانه از قوانین نشر داشته باشد ولی باید دید هوش مصنوعی در دادگاه برای نقض کپی‌رایت ناشران محکوم می‌شود یا خیر!

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.