فیسبوک با ذهن‌خوانی قبل از اینکه حرف بزنید؛ جملات شما را پیش‌بینی می‌کند

0

یک دستگاه جدید ذهن‌خوانی می‌تواند فعالیت‌های مغزی شما را تحلیل و تفسیر کند تا آنچه که می‌خواهید بگویید را حتی پیش از گفتن یک کلمه، پیش‌بینی کند. این سیستم ذهن‌خوانی می‌تواند بی‌درنگ کار کند.

این پروژه را «ادوارد چانگ» و همکاران در دانشگاه کالیفرنیا پیش می‌برند ولی فیس‌بوک حامی مالی آن شده است. آن‌ها با اسکن فعالیت‌های مغزی افرادی که ابتدا به یک پرسش گوش داده و بعد جواب می‌دهند؛ در پی آموزش سیستم ذهن‌خوانی هستند که بتواند از الگوریتم فعالیت‌های مغز هنگام گفتار رمزگشایی کند.

دوبله کردن این رمزگشایی عصبی می‌تواند برای افرادی استفاده شود که به دلیل بیماری یا معلولیت نمی‌توانند صحبت یا نظر و عقیده خودشان را ابراز کنند.

«ادوارد چانگ» به همراه تیم خود فعالیت‌های قشر مغزی سه بیمار صرعی را که تحت درمان هستند؛ ثبت و ضبط کردند. هریک از این بیماران به سوالی گوش داده و با یکی از پاسخ‌هایی که قبلا تعیین شده‌اند؛ پاسخ می‌دهند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

به این ترتیب، محققان قادر به جمع‌آوری اطلاعاتی از فعالیت‌ مغز هستند که به درک گفتار و فرآیند تولید آن کمک می‌کند.

سپس، از این اطلاعات جمع‌آوری شده برای آموزشی سیستم ذهن‌خواهی استفاده می‌شود تا توانایی تشخیص و رمزگشایی گفتار از اسکن‌های مغزی را داشته باشد.

در آزمون بعدی، از شرکت‌کننده‌ها خواسته شده به سوالی گوش کنند و بعد با پاسخی از خودشان با صداب بلند جواب دهند. محققان در حین این پرسش و پاسخ، مشغول اسکن فعالیت‌های مغزی هستند. البته، بخش‌های دیگری از مغز اسکن می‌شوند.

در این مرحله، محققان علاوه بر اینکه با استفاده از الگوی رمزگشای مغزی که قبلا توسعه داده‌اند، می‌توانند مکانیزم شنیدن و پاسخ دادن یک شرکت‌کننده را تشخیص دهند؛ بلکه قادر به پیش‌بینی چیزی که شنیده می‌شود یا گفتاری که گفته خواهد شد؛ می‌شوند.

ترجمه همزمان شنیدن و صحبت کردن

در نهایت، «ادوارد چانگ» و همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا موفق شدند با دقت ۶۱ و ۷۶ درصد گفتار و شنیداری هر بیمار را پیش‌بینی کنند. آن‌ها با بهبود این سیستم ذهن‌خوانی می‌خواهند هر دو عملیات گوش دادن و صحبت کردن را به طور همزمان پیش‌بینی کنند.

محققان امیدوار هستند با توسعه این سیستم ذهن‌خوانی در آینده بتوانند به ارتباط برقرار کردن افرادی که قادر به صحبت کردن نیستند یا از بیماری و معلولیتی رنج می‌برند؛ کمک کنند تا بتوانند صحبت کنند.

شرکت فیسبوک به طور کامل هزینه‌های این تحقیق و ساخت سیستم ذهن‌خوانی را برعهده گرفته است. نتایج این تحقیق در نشریه Nature Communications منتشر شده و قرار است در آینده هم ادامه پیدا کند. یکی از موضوع‌های مهم آتی، اثبات اصل رمزگشایی پاسخ‌های تصور شده به جای تولید شده است.

منبع

   

پستهای اخیر

فروش بالای مک با پردازنده M1 حسادت رقبا را برانگیخته است؛ بازار پی‌سی آتش زیر خاکستر است

مک در سالی به سر می‌برد که هر سازنده پی‌سی به آن حسادت می‌کند. به گزارش موسسه International Data Corp، محصول M1 اپل نسبت به مدت مشابه گذشته، با دو برابر ظرفیت فروش خود را آغاز کرده است. تیم کوک، مدیرعامل اپل در ماه آوریل گفت بیش از نیمی…

تصاویر جدیدی از سدان مفهومی جدید جتکو و ایران خودرو که «سمند جدید» نامیده می‌شود

مدت‌ها است شرکت جتکو با همکاری ایران خودرو مشغول طراحی و ساخت یک سدان جدید مفهومی است که «سمند جدید» نامیده می‌شود. ابتدا، یک سال پیش و در بازدید برخی نمایندگان مجلس از گروه صنعتی ایران خودرو، ماکت اولیه خودروی مفهومی جتکو به نمایش در…

یک نشانه دیگر ارائه ویندوز جدید: مایکروسافت ۱۴ اکتبر ۲۰۲۵ به پشتیبانی از ویندوز ۱۰ خاتمه می‌دهد

مایکروسافت تاریخ اتمام پشتیبانی از سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ را مشخص کرد. بیش از ۱۰ سال از معرفی ویندوز ۱۰ می‌گذرد و اکنون مایکروسافت می‌گوید به طور رسمی ۱۴ اکتبر سال ۲۰۲۵ پشتیبانی از این سیستم‌عامل خاتمه پیدا می‌کند. مایکروسافت این تاریخ…

دار و دسته اپلیکیشن‌های «جکیل» و کلاهی که گاهی با نیت خوب یا بد سر اپل می‌گذارند!

ما در ایران به سبب تحریم‌ها به صورت ضمنی با اپلیکیشن‌های موسوم به «جکیل» آشنا هستیم! منظورم از «جکیل» دیگر چیست؟! توضیح خواهم داد. بگذارید از اینجا شروع کنم. به تازگی خیلی‌ها متوجه شدند که یک اپلیکیشن به نام Zoshy+ در اپ استور در بخش…

بالا آمدن سطح دریاها در دهه‌های آینده چه شهرهایی را از بین خواهد برد؟ شمال ایران دچار چه مشکلاتی…

بسیاری از شرایط تا زمانی که واقعا رخ ندهند، توسط ما جدی گرفته نمی‌شوند. تغییراتی اقلیمی از چیزی که ما تصور می‌کنیم، به ما نزدیک‌تر هستند و حتی در زمان زندگی خود ما، ممکن است مستقیما زندگی ما را تغییر بدهند. مثلا بر اساس تخمین‌هایی که در…

حالا دیگر مخاطب شما در فیس‌تایم می‌تواند هر آدمی باشد که یک مرورگر دارد، خواه در ویندوز و خواه در…

اپلیکیشن چت FaceTime اپل به لطف قابلیت‌های جدید سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey، از ویژگی‌های جدیدی مانند اشتراک صفحه با دوستان، مود پرتره لایو، نویز کنسلینگ بهتر و حتی نسخه وب برخوردار شده است. نسخه تحت وب فیس‌تایم مورد توجه…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.