فیسبوک با ذهن‌خوانی قبل از اینکه حرف بزنید؛ جملات شما را پیش‌بینی می‌کند

0

یک دستگاه جدید ذهن‌خوانی می‌تواند فعالیت‌های مغزی شما را تحلیل و تفسیر کند تا آنچه که می‌خواهید بگویید را حتی پیش از گفتن یک کلمه، پیش‌بینی کند. این سیستم ذهن‌خوانی می‌تواند بی‌درنگ کار کند.

این پروژه را «ادوارد چانگ» و همکاران در دانشگاه کالیفرنیا پیش می‌برند ولی فیس‌بوک حامی مالی آن شده است. آن‌ها با اسکن فعالیت‌های مغزی افرادی که ابتدا به یک پرسش گوش داده و بعد جواب می‌دهند؛ در پی آموزش سیستم ذهن‌خوانی هستند که بتواند از الگوریتم فعالیت‌های مغز هنگام گفتار رمزگشایی کند.

دوبله کردن این رمزگشایی عصبی می‌تواند برای افرادی استفاده شود که به دلیل بیماری یا معلولیت نمی‌توانند صحبت یا نظر و عقیده خودشان را ابراز کنند.

«ادوارد چانگ» به همراه تیم خود فعالیت‌های قشر مغزی سه بیمار صرعی را که تحت درمان هستند؛ ثبت و ضبط کردند. هریک از این بیماران به سوالی گوش داده و با یکی از پاسخ‌هایی که قبلا تعیین شده‌اند؛ پاسخ می‌دهند.

به این ترتیب، محققان قادر به جمع‌آوری اطلاعاتی از فعالیت‌ مغز هستند که به درک گفتار و فرآیند تولید آن کمک می‌کند.

سپس، از این اطلاعات جمع‌آوری شده برای آموزشی سیستم ذهن‌خواهی استفاده می‌شود تا توانایی تشخیص و رمزگشایی گفتار از اسکن‌های مغزی را داشته باشد.

در آزمون بعدی، از شرکت‌کننده‌ها خواسته شده به سوالی گوش کنند و بعد با پاسخی از خودشان با صداب بلند جواب دهند. محققان در حین این پرسش و پاسخ، مشغول اسکن فعالیت‌های مغزی هستند. البته، بخش‌های دیگری از مغز اسکن می‌شوند.

در این مرحله، محققان علاوه بر اینکه با استفاده از الگوی رمزگشای مغزی که قبلا توسعه داده‌اند، می‌توانند مکانیزم شنیدن و پاسخ دادن یک شرکت‌کننده را تشخیص دهند؛ بلکه قادر به پیش‌بینی چیزی که شنیده می‌شود یا گفتاری که گفته خواهد شد؛ می‌شوند.

ترجمه همزمان شنیدن و صحبت کردن

در نهایت، «ادوارد چانگ» و همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا موفق شدند با دقت ۶۱ و ۷۶ درصد گفتار و شنیداری هر بیمار را پیش‌بینی کنند. آن‌ها با بهبود این سیستم ذهن‌خوانی می‌خواهند هر دو عملیات گوش دادن و صحبت کردن را به طور همزمان پیش‌بینی کنند.

محققان امیدوار هستند با توسعه این سیستم ذهن‌خوانی در آینده بتوانند به ارتباط برقرار کردن افرادی که قادر به صحبت کردن نیستند یا از بیماری و معلولیتی رنج می‌برند؛ کمک کنند تا بتوانند صحبت کنند.

شرکت فیسبوک به طور کامل هزینه‌های این تحقیق و ساخت سیستم ذهن‌خوانی را برعهده گرفته است. نتایج این تحقیق در نشریه Nature Communications منتشر شده و قرار است در آینده هم ادامه پیدا کند. یکی از موضوع‌های مهم آتی، اثبات اصل رمزگشایی پاسخ‌های تصور شده به جای تولید شده است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.