زیرساخت پیام‌رسانی واتساپ، اینستاگرام و فیسبوک مسنجر ادغام می‌شوند؛ اجرای رمزنگاری نقطه به نقطه در تمام اپلیکیشن‌های فیسبوک

0

فیسبوک می‌خواهد زیرساختی امن و یکسان برای تمام اپلیکیشن‌های پیام‌رسان خود ایجاد کند.

آن‌طور که روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده و دیگر رسانه‌ها تایید کردند؛ فیسبوک می‌خواهد زیرساخت پیام‌رسانی اپلیکیشن‌های واتساپ، اینستاگرام و فیسبوک مسنجر را با هم ادغام کند.

فیسبوک تنها زیرساخت و پلتفرم بک‌اند این پیام‌رسان‌ها را با هم ادغام خواهد کرد و خود این اپلیکیشن‌ها هنوز به طور مستقل از یکدیگر به کارشان ادامه می‌دهند.

یکی از اهداف اصلی فیسبوک و مارک زاکربرگ از این ادغام، بهره‌گیری از رمزنگاری نقطه به نقطه در تمامی این اپلیکیشن‌ها و همین‌طور تبادل پیام میان یکدیگر است.

رمزنگاری نقطه به نقطه مانع از مشاهده پیام توسط فرد دیگری غیر از کاربران حاضر در یک گفت‌وگو می‌شود.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

به این ترتیب، علاوه بر اینکه کاربران این ۳ اپلیکیشن پیام‌رسان می‌توانند به یکدیگر در یک پیام‌رسان، پیام‌های رمزنگاری نقطه به نقطه ارسال کنند؛ بلکه قادر خواهند بود برای کاربرانی در پیام‌رسان‌های دیگر این مجموعه هم پیام‌های رمزنگاری نقطه به نقطه بفرستند.

مثلا، کاربری در واتساپ می‌تواند برای کاربری در اینستاگرام یا مسنجر فیسبوک پیام رمزشده نقطه به نقطه ارسال کند.

در حالی‌که این ادغام می‌تواند امنیت ۳ پیام‌رسان محبوب و پر کاربر دنیا را افزایش دهد و بحث‌های حریم خصوصی آن‌ها ارتقا پیدا کند؛ فیسبوک اهداف دیگری را هم دنبال خواهد کرد.

کارشناسان می‌گویند ادغام زیرساخت پیام‌رسانی اپلیکیشن‌های فیسبوک مسنجر، واتساپ و اینستاگرام باعث می‌شود دیگر جذایی آن‌ها از شرکت فیسبوک منتفی و عملا غیرممکن شود.

زمزمه‌هایی در امریکا و از سوی مقامات قانون ضد تراست وجود دارد که قرارداد خرید واتساپ و اینستاگرام لغو و این اپ‌ها از فیسبوک مجزا شوند.

مارک زاکربرگ و تیم مدیریتی فیسبوک نمی‌خواهند شاهد جدا شدن بهترین خریدهای خود باشند و ادغام زیرساخت این پیام‌رسان یک راه مطمئن برای مبارزه با قانون ضد تراست است.

دو سر یک ماجرا

البته، ادغام این پیام‌رسان‌ها همراه با مزیت‌ها و معایبی خواهد بود. هنوز به درستی مشخص نیست فیسبوک چگونه می‌خواهد این ادغام را انجام دهد و چه تغییراتی در ساختار و مکانیزم کاری آن‌ها به وجود می‌آید.

یکی از سخنگوهای فیسبوک در مصاحبه با رسانه‌ها تاکید می‌کند باید بحث و مناظره‌های زیادی صورت گیرد تا جزییات بی‌شمار این ادغام و فرآیند یا چگونگی اجرای آن مشخص شود.

برخی کارشناسان امنیتی هم اشاره کردند به‌کارگیری رمزنگاری نقطه به نقطه سراسری در این پیام‌رسان‌ها، نمی‌تواند اطلاعات متادیتاهای کاربران را پنهان‌سازی کند و هنوز از این بابت نگرانی‌هایی وجود خواهد داشت.

از سوی دیگر، این ادغام می‌تواند اطلاعات بیشتری از کاربران مانند شماره تماس و آدرس ایمیل کاربران را در اختیار فیسبوک قرار دهد تا برای کمپین‌های تبلیغاتی یا شرکت‌های مجری تبلیغات هوشمند استفاده کنند.

در حال حاضر، مسنجر فیسبوک به کاربران غریبه اجازه می‌دهد بدون داشتن شماره تلفن افراد، با آن‌ها تماس بگیرند. پس از ادغام زیرساخت پیام‌رسانی اپ‌ها، این تهدید بیشتر از گذشته بروز خواهد کرد و می‌تواند موجب آزار کودکان شود.

به هر حال، فعلا ادغام زیرساخت پیام‌رسان‌های مسنجر، واتساپ و اینستاگرام در حد یک حرف و تصمیم است و باید دید فیسبوک چگونه این هدف را پیاده‌سازی می‌کند.

فراموش نکنیم که فیسبوک شرکتی است که از نظر حریم خصوصی و حفاظت از اطلاعات کاربران کارنامه بسیار بدی دارد و در سال‌های اخیر درگیر چندین پرونده جنجال‌برانگیز نقض حریم خصوصی کاربران بوده است.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.