یک پژوهش علمی: استشمام کردن ادبیات- کتاب‌های قدیمی بویی به مانند شکلات و قهوه دارند

2

در جامعه گجت‌زده و تلگرام‌زده کنونی، هنوز هم کسانی پیدا می‌شوند که عاشق کتاب باشند و در این میان خیلی‌ها به هنگام در دست گرفتن، ورق زدن و مطالعه کتاب‌های قدیمی، عاشق بوی خاص این کتاب‌های می‌شوند. کتاب‌های تازه بوی کاغذ و جوهر را می‌دهند، اما در نظر عشاق کتاب، کتاب‌های قدیمی بویی به مانند شکلات، از خود می‌پراکنند!

به تازگی نتایج یک تحقیق تازه در مورد بوی کتاب‌های قدیمی در نشریه Heritage Science منتشر شده است که در آن پژوهشگران انستیتوی میراث ماندگار، چیزهایی جالبی ذکر کرده‌اند.

آنها در تحقیقشان حتی بوی کتاب‌ها را تقسیم‌بندی کرده‌اند و به عنوان یک فایده عملی این تحقیق از این بو، برای تشخیص خطر پوسیدگی غیر قابل کنترل کتاب‌های هم استفاده کرده‌اند.

یکی از محققان به نام ماتیجا اشترلیک، تلاش کرده است که از شیوه‌ای دقیق‌تر از بویایی انسان برای ارزیابی بوهای کتاب‌های قدیمی استفاده کند. بوهای این کتاب‌های ناشی از مواد ارگانیک فرار یا اصطلاحا VOCها هستند. این مواد توسط حسگرها هم قابل احساس هستند.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

مقامات دولتی، در فرودگاه‌ها و مراکز حساس از حسگرهای بویایی برای تشخیص مواد مخدر و منفجره استفاده می‌کنند. اما حالا با تغییراتی، حسگرهایی ساخته شده‌اند که بوهای کتاب‌های قدیمی را از هم تمیر می‌دهند. این حسگرها از آمیزه‌ای از شیوه‌های آزمایشگاهی کروماتوگرافی گازی و طیف‌سنجی جرمی استفاده می‌کنند.

محققان در تحقیقی که با استفاده از ۷۹ بازدیدکننده موزه و نمایشگاه بیرمینگهام انجام دادند، متوجه شدند که بیشتر آنها وقتی در معرض بوی کتاب‌های قدیمی قرار می‌گرفتند، این بو را بوی شکلات تشخیص می‌دادند. به عبارتی بوی شکلات و قهوه تا حد زیادی شبیه بوی کتاب‌های قدیمی است.

یک نتیجه جالب که محققان از تحقیقشان گرفتند، این بود که مسئولان موزه‌ها، همانقدر که به نمایش دیداری آثار اهمیت می‌دهند، باید به بوهای متصاعد شده از آنها هم اهمیت بدهند.

نکته جالب دیگری که به آن اشاره شده، این است که بوهای قدیمی به ناگاه و به صورت غیرمنتظره، خاطرات قدیمی را زنده می‌کنند. خاطراتی که شاید به صورت معمول، امکان به خاطر آورده شدن آنها، اندک است.

منبع

   

پستهای اخیر

پرداخت ۵ میلیون دلار ارز مجازی به هکرها برای راه‌اندازی دوباره خطوط انتقال سوخت ایالات متحده

شرکت انتقال سوخت «کولونیال پایپلاین» ایالات متحده گزارش داد برای راه‌اندازی مجدد بزرگ‌ترین خطوط لوله انتقال سوخت خود ناچار به دادن باجی ۵ میلیون دلاری به هکرهای مستقر در اروپای شرقی و روسیه شده است. نشریه بلومبرگ و به نقل از دو نفر مطلع…

اینتل از یادگیری ماشینی برای ساخت بازی GTA V کاملا واقع‌گرایانه استفاده می‌کند

یکی از جنبه‌های چشم‌گیر بازی Grand Theft Auto V در نسخه San Andreas، شباهت به زندگی واقعی در شهرهای لس‌آنجلس و کالیفرنیای جنوبی است. اما اینتل می‌خواهند این شباهت را افزایش داده و بلکه کاملا واقعی کند. جدیدترین پروژه یادگیری ماشینی…

چگونه ادوارد جنر و ماری ورتلی مونتاگ واکسیناسیون آبله را ابداع کردند؟

این روزها که واکسن کرونا و روند واکسیناسیون در مرکز توجه مردم و رسانه‌های قرار گرفته، شاید دانستن تاریخچه واکسیناسیون برای برخی جالب باشد. ایا تا به حال آبله گرفته‌اید؟ آبله مرغان چطور؟ یا تیفوئید؟ احتمالاً نه. این بیماری‌های عفونی مثل…

نقشه جامع اینترنت: این طراح سه هزار سایت را به مانند کشورهایی روی یک نقشه دنیا تصور کرده است!

هنرمند و گرافیست آماتوری به نام مارتین وارگیک، هفت سال پیش کار جالبی کرد. او به این فکر افتاد که به جای دیدن اینترنت به صورت صفر و یک یا به صورت سرورهای عظیم، تصوری از دنیای اینترنت به مانند یک جهان فیزیکی به دست بدهد. او در سال 2014 در…

هزارتویی از درزها و شکاف‌های صخره‌ای در اونتاریو، به مانند یک کوچه تنگ دیدنی در دل طبیعت وحشی!

مناظر دره‌های ژرف و صخره‌هایی با بافت و ارتفاع و بزرگی متفاوت در دنیا فراوان هستند، اما تصور کنید که از طریق ورودی‌ای وارد سرزمینی ناشناخته بشوید که متشکل از درزهایی پیچیده، تو در تو و هزارتو مانند در دل صخره‌ها باشد. اینجا بخش سیدنهام مسیر…

همه افراد نبوغ پنهانی دارند؛ شما هم از این فهرست نبوغ خود را انتخاب کنید!

مردم اغلب وقتی کارم را می‌بینند؛ به من می‌گویند: «تو یک نابغه‌ای» و من پاسخ می‌دهم: «بسیار متشکرم، اما آنچه واقعا شاهد آن هستید؛ استفاده از نبوغ خودم است.» نبوغ من کاوشگر بینش‌ها است. به این معنی که می‌توانم به راحتی و با سرعت الگوهای…
2 نظرات
  1. ٍencieh می گوید

    کاش از بوی کتاب عطر بسازن. عاشق این بو هستم

  2. سین می گوید

    من عاشق بوی کتاب های قدیمی ام هستم .هر کدومشون دوره ای از زندگی ام رو و لحظات خاصی رو به یادم می آرن که هیچ وقت جور دیگه ای این خاطرات یادم نمی افته .مخصوصا کتاب های کودکی و نوجوانی ام .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.