پروپابلیکا مدعی است واتساپ درباره رمزنگاری سراسری پیام‌ها دروغ می‌گوید؛ فیسبوک قویا تکذیب می‌کند

فیسبوک می‌تواند پیام‌های رمزشده انتها به انتها را مشاهده کند

0

سایت پروپابلیکا با انتشار گزارشی جنجالی و مستند، ادعای فیسبوک برای محرمانه و رمزنگاری بودن پیام‌ها در واتساپ را رد می‌کند و مدعی است یک چشم سوم می‌تواند پیام‌های کاربران را مشاهده کند.

پروپابلیکا (Propublica) در گزارش تازه خود با ۲۹ ناظر محتوای فعلی و سابق واتساپ گفت‌وگو کرده تا تصویری روشن از فعالیت‌های فیسبوک ارائه دهد. در این گزارش آمده است که اگر گیرنده پیام شما، به واتساپ گزارش بدهد و شما را ریپورت کند؛ واتساپ می‌تواند پیام شما را بخواند.

پروپابلیکا می‌گوید شرکت «اسنچر» قراردادری با فیسبوک بسته و طی آن نزدیک به هزار بازرس محتوایی از طریق سیستم‌های یادگیری ماشینی مشغول رصد پیام‌های کاربران در واتساپ هستند. این بازرسان محتوایی، موضوعاتی از جمله اسپم، شایعات، محتواهای مرتبط با خودکشی و نفرت و خشونت، تهدیدهای تروریستی، سوءاستفاده‌های جنسی از کودکان (CSAM)، کسب‌وکارهای جنسی یا تهدیدات بر ضد کسب‌وکارها را بررسی و ردیابی می‌کنند.

این بازرسان محتوایی، براساس محتوا و پیام ریپورت شده می‌توانند یک حساب کاربری را متوقف یا «زیرنظر» بگیرند و اگر در آینده مشکلی نداشت؛ آزاد بگذارند.

پیش‌تر، ویل کتکارت، رئیس واتساپ، در نوشته‌ای برای وب‌سایت وایرد (Wired) گفته بود که این شرکت «سال گذشته ۴۰۰ هزار گزارش را به مسئولان حفظ امنیت کودکان ارائه کرده است و کسانی درنتیجه این گزارش محاکمه شده‌اند.»

گزارش پروپابلیکا به وضوح باعث تردید و سردرگمی کاربران واتساپ و تشکیک آن‌ها درباره رمزنگاری سراسری و انتها به انتهای پیام‌ها در این پیام‌رسان شده است. یکی از بزرگ‌ترین دلایل استقبال از واتساپ طی سال‌های اخیر، همین ادعای فیسبوک درباره رمزنگاری سراسری پیام‌ها بوده است.

تعریف رمزنگاری انتها به انتها (end-to-end encryption) این است که جز کاربر و دستگاه فرستنده و گیرنده، هیچ شخص دیگری نمی‌تواند پیام را بخواند.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک در سال ۲۰۱۸ به نمایندگان مجلس سنای امریکا گفته بود که امکان جاسوسی از واتساپ به دلیل استفاده از رمزنگاری انتها به انتها وجود ندارد. او صراحتا اعلام کرده بود که هیچ محتوایی از واتساپ را نمی‌توانند مشاهده کنند؛ چون تماما رمزنگاری شده است. هم‌اکنون هم واتساپ در بخش سیاست‌ها و حفظ حریم خصوصی خود نوشته است: «ما نمی‌توانیم مکالمات شما را نگاه کنیم یا به آن گوش کنیم، آنها رمزنگاری سرتاسری شده‌اند. این شرایط هیچوقت تغییر نمی‌کند.»

غالب کاربران واتساپ به نظارت بر پیام‌های تهدیدآمیز و خشونت‌بار یا گزارش‌های مربوط به آزارهای جنسی کودکان موافق هستند اما مسئله اینجا است که سرانجام واتساپ فناوری مشاهده عین پیام‌های رد و بدل شده میان کاربران را دارد یا خیر؟

برخی از بازرسان محتوایی واتساپ در گزارش پروپابلیکا می‌گویند هوش مصنوعی این شرکت تعداد زیادی پیام بدون اشکال هم برایشان می‌فرستد. وقتی یک پیام به دست آن‌ها می‌رسد؛ می‌توانند پیام مورد نظر و پنج پیام اطراف آن را نیز مشاهده کنند.

واتس‌اپ مشخص نمی‌کند که آیا ناظران می‌توانند شماره تلفن، تصویر پروفایل، حساب متصل فیس‌بوک و اینستاگرام، IP آدرس و ID گوشی موبایل کاربر را هم مشاهده کنند. همچنین در گزارش پروپابلیکا می‌گوید که واتساپ بدون توجه به تنظیمات حریم خصوصی، فراداده تمام کاربران را جمع‌آوری کند.

فیسبوک اتهام مطرح شده در گزارش سایت پروپابلیکا را رد می‌کند و می‌گوید فرآیند طراحی شده به گونه‌ای است که وقتی یک بازرس می‌خواهد پیام کاربر را بخواند؛ همانند این است که خود کاربر این پیام را برای بازرس فرستاده است و این در تضاد با رمزنگاری سراسری نیست.

سخنگوی واتساپ می‌گوید: «واتس‌اپ شرایطی را برای کاربران خود فراهم کرده تا بتوانند پیام‌های حاوی محتوای هرزنامه یا پیام‌های حاوی سوءاستفاده از افراد را به این پلتفرم اطلاع‌رسانی کنند. این ویژگی برای مبارزه با سوءاستفاده از کاربران در فضای مجازی طراحی شده است. دریافت چنین پیام‌هایی از سوی کاربران به معنی زیر سوال بردن رمزگذاری سرتاسری نیست و با طرح چنین اتهامی مخالفیم.»

هنگامی که کاربران دکمه گزارش کردن یا report را در برنامه مورد استفاده قرار می‌دهند، کارمندان واتس‌اپ می‌توانند به محتوای چت خصوصی دسترسی پیدا کنند و آن پیام را در قالب نقض شرایط استفاده از خدمات پلتفرم در اختیار داشته باشند.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های تصادفی که از شانس خوب عکاس مانند یک تابلو یا یک عکس خیلی حرفه‌ای شده‌اند

عکاس‌های حرفه‌ای گاهی ماه‌ها وقت صرف می‌کنند تا در زمان و مکان مشخصی حاضر باشند و تجهیزاتشان متناسب با نور و سرعت گذر سوژه و فاصله‌شان مناسب باشد تا یک عکس خوب بگیرند. اما گاهی شانس یا فرصت‌طلبی یا آمادگی ذهنی یک عکاس برای کادربندی مناسب…

این معماری‌های بسیار عجیب و در مواردی هراس‌انگیز دوران سوسیالیسم در روسیه و کشورهای اقماری آن

شوروی و سوسیالیست‌ها هم برای خود سبک معماری خاصی داشتند. در مواردی باشکوه، در مواردی خشن و در معدودی موارد مفهومی و زیبا. چیز جالب در آنها هدف ساخت آنها بود: بزرگداشت مبارزات میهنی و پیشرفت‌هایی که در سایه دولت‌های چپ به دست آمده بودند.…

منتخبی از تصاویر تاریخی کمتر دیده شده

با اینکه دسترسی به مستندهای خوب این روزها خیلی زیاد شده و به سبب وجود اینترنت (یا شبحی از اینترنت!) ما عکس تاریخی بسیار زیاد می‌بینیم (و می‌توانیم حدس بزنیم که که کئام عکس‌های معاصر روزی تبدیل به عکس تاریخی خواهند شد)، اما باز هم حجم…

پرتره‌های بیماران از بیمارستان روان‌پزشکی بدنامی در بریتانیا در قرن نوزدهم

‌ این عکس‌ها چهره بیمارانی را نشان میدهد که در بیمارستان سلطنتی بیتلم در لندن - که یکی از بدنام‌ترین بیمارستان روانپزشکی بریتانیا در قرن نوزدهم به شمار می‌رفت- تحت درمان قرار گرفتند. عکاسی به نام هنری هیرینگ از تعداد زیادی از بیماران…

عکس‌های پراکنده جالب که دقایقی شما را سرگرم خواهند کرد

این ساعت آفتابی زمان را به صورت دیجیتالی نشان می‌دهد کریم عبدالجبار و مربی جان وودن : هرگز فراموش نکنید که چه کسی به شما کمک کرده و باعث پیشرفت شما شده. فقط به دقت نگاه کنید آتش نشانان آمریکایی در حال خاموش کردن آتش در…

آخرین «نمونه» مقاوم – هر یک از اینها، آخرین چیزهای سالم به جا مانده در طول تاریخ هستند

از برخی جنبه‌های تاریخی چیزهای قالب توجهی به جا مانده، مثلا هزاران سکه از یک دوره تاریخ یا ده‌ها زره یا شمشیر یا کتاب‌های پوستی فراوان. اما برخی چیزها هم آنقدر نادر از بلایایی طبیعی و فساد و آتش‌سوزی‌های در امان مانده‌اند که تبدیل به آخرین…
منبع cultofmac

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5