اپل درباره طول عمر باتری آیفون به شما دروغ می‌گوید: Battery Health چیز کاملا دقیق و علمی نیست، فقط یک تخمین است

0

گوشی‌های آیفون اپل دارای ویژگی هستند که میزان سلامت باتری را به شما نشان می‌دهند. شما با رفتن به اپلیکیشن Settings و بعد Battery می‌توانید در بخش Battery Health درصد سلامت باتری آیفون خود را مشاهده کنید.

وقتی یک گوشی آیفون جدید می‌خرید؛ طبیعتا انتظار دارید میزان سلامت باتری ۱۰۰ درصد نشان داده می‌شود و  با بالا رفتن سن آیفون، میزان سلامت باتری آیفون نیز کاهش پیدا کند.

بسیاری از کاربران روی این درصد سلامت باتری حساب ویژه‌ای می‌کشند و آن را دقیق و نشان‌دهنده میزان سلامت واقعی باتری گوشی خود می‌دانند ولی ظاهرا خیلی هم این اعداد دقیق و منطبق بر واقعیت نیستند.

احتمالا اگر کمی بدشانس باشید؛ سریعا پس از دریافت آیفون جدید، درصد سلامت باتری از ۱۰۰ درصد به ۹۹ درصد کاهش پیدا می‌کند؛ بدون اینکه شما کاری انجام داده باشید.

این ناشی از یک واقعیت است که ظرفیت همه باتری‌ها مشابه یکدیگر نیست و اپل فقط تخمینی از این ظرفیت باتری‌ها دارد. برخی باتری‌های نو ظرفیت بیشتری دارند و برخی باتری‌ها در همان روز نخست، ظرفیت کمتری ارائه می‌دهند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

کانال یوتیوب Payette Forward به بررسی دقیق ظرفیت باتری آیفون‌ها در مقاطع مختلف پرداخته است و بعد ثابت کرده اعداد Battery Health آیفون چندان دقیق و علمی نیستند و ممکن است باتری دو آی‌فون هم مدل، اندکی از نظر ظرفیت شارژ با هم تفاوت داشته باشند.

خلاصه اینکه باتری‌ها یک کالای مصرفی هستند و اگر بخواهید برای طولانی‌مدت از آیفون استفاده کنید؛ روزی می‌رسد که برای داشتن شارژ در یک روز طلطولانی انی کاری مجبور بشوید که حتما پاور شارژ همراه داشته باشید و روزی هم می‌رسد که صرفا به خاطر ظرفیت کم شارژ مجبور به تعویض شوید.

اپل در گوشی‌های آیفون ۱۳ از باتری‌های با ظرفیت بیشتری استفاده کرده ولی احتمالا ظرفیت شارژ باتری ارتباطی با سلامت باتری نداشته باشد و روی طول عمر مفید باتری تاثیری نگذارد. یعنی شتاب کاهش ظرفیت باتری با گذشت زمان، نسبت به مدل‌های قبلی بهتر نشده. این چیزی است که ما خیلی علاقه داریم بهتر شود تا بتوانیم مدت زمان طولانی‌تری از یک آی‌فون را نگه داریم و مجبور به خرید مدل جدید نشویم.

اما پرسش این است که چرا اپل ویژگی Battery Health را در گوشی‌های آیفون قرار داده است؟ شاید می‌خواهد با نشان دادن این عدد به شما بگوید گوشی شما در حال پیر و فرسوده شدن است و باید آن را تعویض کنید. اپل دوست دارد هرچه زودتر آیفون خود را عوض کنید!

منبع zdnet
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.