ابردوربین ۵۰۰ مگاپیکسلی چین می‌تواند جزئیات صورت یک نفر را در انبوه جمعیت ده هزار نفری، شناسایی و ثبت کند

0

دانشمندان چینی ابردوربینی طراحی کردند که با قدرت رزولوشن ۵۰۰ مگاپیکسلی خود می‌تواند کوچک‌ترین جزئیات صورت یک فرد در میان جمعیتی انبوه و چند هزار نفری را رکورد و ثبت کند.

این دوربین سطح فناوری‌های نظارت تصویری و تشخیص چهره در امکان عمومی را افزایش داده و نگرانی‌های جدیدی بابت حریم خصوصی شهروندان و مردم عادی به وجود می‌آورد.

این دوربین که حاصل همکاری چندین موسسه تحقیقاتی و دانشگاه در کشور چین است؛ رزولوشنی ۵ برابر چشم انسان دارد (۱۲۰ میلیون پیکسل) و از فناوری‌ها و تکنیک‌های هوش مصنوعی، تشخیص چهره، مانیتورینگ آنی، پردازش‌های ابری و قابلیت‌های دیگر بهره می‌برد.

همه این فناوری‌ها و تکنیک‌ها در کنار هم سیستمی ساختند که می‌تواند فورا چهره یک شخص یا ظاهر یک شی را شناسایی کرده و اهداف مشخصی در یک فضای شلوغ و عمومی مانند فرودگاه، استادیوم و نظایر این‌ها را سریعا پیدا کند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در حال حاضر، دوربین‌هایی ساخته شده است که به طور همزمان می‌توانند از چهره هزاران نفر عکس و فیلم بگیرند ولی چهره افراد در این تصاویر فقط چند پیکسل و بدون هیچ‌گونه جزئیات دقیق‌تر است. اما با داشتن عکسی که ۵۰۰ مگاپیکسلی است؛ نقریبا تشخیص چهره هر فردی در این عکس میسر شده و فناوری هوش مصنوعی در چند ثانیه می‌توان آن را شناسایی و تعیین هویت کند.

این دوربین برای اولین بار در نمایشگاه بین‌المللی صنایع چین رونمایی شده و مورد بازدید عموم قرار گرفت. فعلا رسانه‌های محلی به آن لقب «super camera» را داده‌اند؛ قابلیت عکاسی و فیلم‌برداری دارد و می‌تواند به دستگاه‌های دیگر متصل شود.

تشخیص چهره ده هزار نفر در چند ثانیه

کارشناسان می‌گویند ساخت چنین دوربینی از نظر فنی امکان‌پذیر است ولی با چالش‌ها و مشکلات احتمالی روبرو است.

هنگامی که شما نیاز به دوربینی برای کار در محیط‌های ابری هوش مصنوعی دارید؛ همان‌طور که باید رزولوشن تصاویر را بسیار بالا ببرید تا کوچک‌ترین جزئیات چهره یک فرد مشخص باشد؛ به همین اندازه باید حجم فیلم‌ها را افزایش دهید تا کیفیت لازم برای اهداف شما را تامین کنند. این چالشی بزرگ برای پردازش اطلاعات تصویری در وضعیت‌های بی‌درنگ است.

چالش بزرگ‌تر، مباحث حریم خصوصی و حقوقی این دوربین است. یک عکس یا یک ثانیه فیلم‌برداری از یک محیط پر ترافیک عمومی مانند فرودگاه‌ها، مکان‌های شلوغ شهری یا استادیوم‌ها می‌تواند چهره ده‌ها هزار نفر را در اختیار شما قرار دهد.

در واقع، عملا این دوربین می‌تواند به گسترش پایگاه داده‌های افراد و مکان حضور آن‌ها منجر شود. اگرچه به نظر می‌رسد هنوز این ابردوربین ۵۰۰ مگاپیکسلی به طور کامل آماده نباشد و در آینده‌ای نزدیک شاهد رونمایی و قابلیت‌های دقیق آن باشیم ولی خود چینی‌ها ساختن چنین دوربینی را تحسین می‌کنند. چون می‌تواند در حوزه‌های نظامی استفاده شود یا امنیت شهروندان و مردم عادی را بیشتر کند.

یکی از اهداف چین در توسعه چنین دوربینی، استفاده برای رتبه‌بندی شهروندان و سیستم‌های اعتباردهی اجتماعی است. چین مدت‌ها است می‌خواهد طرحی را پیاده‌سازی کند تا همه جمعیت ۱.۴ میلیارد نفری او رتبه‌بندی و از نظر اجتماعی سطح‌بندی شوند. قطعا برای کنترل و مدیریت این جمعیت نیاز به ابردوربین‌هایی هست که در آنی بتوانند ده هزار نفر را شناسایی کنند.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.