افزایش تعرفه واردات گوشی مسافربری بازار موبایل را شوکه کرد؛ احتمال افزایش قیمت گوشی‌ها و هرج و مرج در بازار

2

تصمیم‌های جدید دولت برای تعرفه‌های گوشی‌های وارداتی مسافری، بازار موبایل را شوکه و در آستانه یک هرج و مرج قیمتی قرار داده است. اولین شنیده‌ها از این بازار، افزایش قیمت گوشی‌های موبایل و به ویژه گوشی‌ها رده بالا و پرچم‌دار است.

اولین نشانه‌های آن هم حذف گوشی‌های پرچم‌دار از فروشگاه‌های آنلاین موبایل تا تعیین تکلیف نهایی قیمت‌های جدید است. از سوی دیگر، عملا موبایل‌های مسافری به‌صرفه نیست و مردم باید سراغ فروشنده‌ها و واردکننده‌ها بیایند. یعنی بازار موبایل دارد باز هم به سود واردکننده‌های بزرگ و با نفوذ می‌چرخد.

از چند روز پیش، دولت تصمیم‌های جدیدی برای تعرفه‌های واردات گوشی‌های موبایل گرفت و ابلاغیه‌های آن‌ صادر و اجرایی شد؛ به‌طوری‌که در یکی دو روز اخیر کاربران و بازار موبایل را شوکه کرد.

اولین تصمیم دولت، برداشته شدن معافیت ۸۰ دلاری واردات گوشی مسافری بود. طبق این قانون، هر مسافر می‌توانست تا ۸۰ دلار معافیت وارداتی کالا داشته باشد. برخی از مسافران از این ۸۰ دلار برای وارد کردن گوشی شخصی استفاده می‌کردند.

تصمیم دوم، اعمال نرخ ارز سامانه سنا برای محاسبه حقوق و عوارض گمرکی به جای نرخ رسمی ۴۲۰۰ تومانی بود. یعنی قیمت ارز مبنای تعرفه گمرکی گوشی وارداتی مسافری نزدیک به قیمت ارز در بازار (امروز ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان) است. همین تصمیم به تنهایی باعث افزایش نزدیک به سه برابر تعرفه رجیستری گوشی‌های مسافری شده است.

به این دو تصمیم، افزایش تعرفه واردات موبایل مسافری به ۲۶ درصد را هم اضافه کنید. نتیجه سه تصمیم فوق، افزایش وحشتناک هزینه گمرکی و رجیستری گوشی مسافری است. موضوعی که کاربران را در این یکی دو روز حسابی غافل‌گیر کرده است و اعدا و ارقام نجومی پیش روی خود می‌بینند.

۳۰۰ دلار تعرفه واردات آیفون برای مسافران

مثلا، برای رجیستری یک گوشی اپل آیفون ۱۰ اس مکس باید طبق قوانین جدید چیزی در حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه گمرکی پرداخت کنند (در گذشته ۷۰۰ هزار تومان بود). گوشی پرچم‌دار وان پلاس سال ۲۰۱۹ نیز با مبلغی معادل ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رجیستر می‌شود (در گذشته ۳۵۰ هزار تومان بود). مدل‌های جدید آیفون پرو مکس هم با قیمتی بالاتر از ۳ میلیون تومان رجیستر می‌شوند. یعنی برای یک آیفون ۱۰۰۰ دلاری باید نزدیک به ۳۰۰ دلار هزینه گمرکی پرداخت شود.

برخی از کاربران با انتشار تصاویری از هزینه‌های نجومی رجیستری گوشی‌های مسافری، به این وضعیت اعتراض کردند و پرداخت چنین رقم‌هایی را عملا غیرممکن و به صرفه ندانستند.

اگرچه «مهدی محبی» رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی اعتقاد دارد رویه جدید دولت به نفع بازار موبایل است و باعث سامان‌دهی بیشتر آن می‌شود و جلوی قاچاق گوشی به داخل ایران را می‌گیرد ولی نشانه‌هایی از افزایش شدید قیمت‌های گوشی‌ها در بازار دیده می‌شود.

برخی تحقیقات میدانی از بازار موبایل نشان می‌دهد بسیاری از فروشندگان، گوشی‌های خود را برداشتند تا قیمت‌های جدید آن‌ها مشخص شود چون اعتقاد دارند مردم برای خرید اسمارت‌فون‌های پرچم‌دار به بازار هجوم خواهند آورد.

این تصمیم‌های دولت در آستانه پایان یافتن ایام اربعین و بازگشت نزدیک به ۳ میلیون زائر اربعین به داخل کشور اتخاذ شده است. دولت تصور می‌کند بازار موبایل از گذرنامه‌های این افراد برای رجیستری گوشی‌های قاچاق استفاده خواهد کرد و پدیده فروش گذرنامه اوج می‌گیرد ولی اکنون مسافران واقعی هم متضرر می‌شوند و حقوق آن‌ها نادیده گرفته خواهد شد.

در روزهای آینده مشخص می‌شود بازار موبایل چه واکنشی به مسدود شدن مسیر واردات گوشی‌های مسافری خواهد داشت و چه گروهی بیشتر از همه سود می‌برند!

 
2 نظرات
 1. وحید می گوید

  سلام
  ممنون بابت مطلب مختصر و مفید
  بازار موبایل هیچ تکونی نمیده به خودش. این بخشنامه ها اجرا میشه هزینه گمرکی هم بسته به مدل ۶-۷ برابر میشه
  پشت این ها هم شرکت ها و روسای اونا هستند افراد متصل و از ما بهترون. که بازار انحصاری دست خودشون باشه. هر مدلی رو با هر قیمتی خواستند بدن بازار بدون رقیب.
  قشنگ میشه مثل بازار خودرو
  همه با این قضیه کنار میان
  خلاص!
  همزمان با این حرکت وزیر میاد رپوتاژ و تبلیغ برای گوشیGLX میذاره به اسم تولید ایرانی! خیلی این همزمانی عجیبه!
  مضحک قضیه هم اظهار تولید ایرانی هست! شرکتی که میره از برندهای درجه ۳-۴ چین مدل برمیداره لوگو پشت رو برمیداره به اسم تولید داخلی میده بیرون. همینقدر مضحک و همینقدر رانت خوار

 2. وحید می گوید

  ? دو نرخی کردن تعرفه های گوشی های وارداتی، فاجعه ای درست شبیه دلار ۴۲۰۰ تومان | #شهرام_شریف

  ?دولت برای حذف تخلفات رجیستری دچار یک خطای بزرگ شده و آن دو نرخی کردن تعرفه واردات موبایل است. الان عوارضی که دولت از مسافر بابت وارد کردن یک آیفون می‌گیرد از میزان سود خود اپل هم بیشتر شده است. با این کار درآمد دولت قطعا افزایش می‌یابد اما به قیمت ایجاد رانت بزرگ برای واردکنندگان

  ۱️⃣ مطمئنم واردکنندگان گوشی الان جشن گرفته‌اند چون بعد از این می‌توانند گوشی را با تعرفه ۱۰ درصد وارد کنند و با قیمت نزدیک به تعرفه ۲۶ درصد به فروش برسانند. ماجرا شبیه دلار ۴۵۰۰ تومانی است کسانی که با این نرخ گوشی وارد کردند ‌ با قیمت بازار آزاد می‌فروختند. کی مقصر است؟

  ۲️⃣ بازار گوشی در بخش عرضه به هم ریخته است. حذف واردکنندگان رسمی و معتبر هنوز اثراتش در بازار باقی است. به اسم گارانتی گوشی که با هزینه ۷ میلیون وارد شده را با قیمت ۹ و نیم تا ۱۰ میلیون می‌فروشند بدون گارانتی هم ندارند. هیچ نهادی هم نظارت نمی‌کند

  ۳️⃣ چرا من به عنوان یک شهروند حق ندارم گوشی مورد نیاز خودم را بر اساس تعرفه اصلی کشور وارد کنم و حتما مجبور به خرید از شرکتهایی هستم که هیچ اطمینانی نه از نظر وضعیت کالا و نه گارانتی به آنها ندارم؟

  ۴️⃣ اینکه برخی سواستفاده‌ها از مسیر رجیستری باعث این وضعیت شده نافی حق شهروندان نیست به خصوص وقتی شرکت اصلی در بازار حضور ندارد. طرح رجیستری درآمد دولت را تضمین کرده اما بازار موبایل همچنان نابسامان است و مزیت قیمت هم از آن گرفته شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.