نوسان‌ سهام آمازون باعث شد جف بزوس عنوان ثروتمندترین مرد دنیا را از دست بدهد

0

پس از پایان کار بازار بورس و معاملات در روز پنج‌شنبه، جف بزوس بنیان‌گذار و مدیرعامل آمازون دیگر ثروتمندترین مرد دنیا نبود. نوسان سهام شرکت آمازون در پی انتشار گزارش مالی سه ماهه سوم این شرکت باعث افت ارزش دارایی‌های جف بزوس شد.

کاهش ۷ درصدی ارزش سهام آمازون در طی یک ساعت، باعث شد ارزش دارایی‌های جف بزوس به ۱۰۳.۹ میلیارد دلار کاهش پیدا کند تا به رتبه دوم ثروتمندترین مرد دنیا پس از بیل گیتس، موسس مایکروسافت تبدیل شود. در حال حاضر، ثروت بیل گیتس حدود ۱۰۵.۷ میلیارد دلار است.

موسس شرکت آمازون در سال ۲۰۱۸ ثروتمندترین مرد جهان شد و با ثروتی ۱۶۰ میلیارد دلاری خود در بالای جدول ثورتمندان نشریه فوربس نشست. بزوس به این ثروت به سلطه ۲۴ ساله بیل گیتس در این عنوان خاتمه داد و بالاتر از او قرار گرفت.

اما چرا جف بزوس مقداری از ثروت خود را از دست داد؟ دلیل نخست آن، از دست دادن یک چهارم سهام آمازون و دادن آن‌ها به همسرش مکنزی بزوس در اوایل سال جاری بود. مکنزی بزوس درخواست طلاق داد و دادگاه یک چهارم سهام شرکت آمازون را به عنوان بخشی از تسویه‌حساب طلاق آن‌ها از چنگ جف بزوس خارج کرد.

ارزش این سهام نزدیک به ۳۲.۷ میلیارد دلار بوده است. مکنزی بزوس یک شبه با دریافت این سهام، در فهرست ۲۰ ثروتمند برتر دنیا قرار گرفت.

کاهش سود خالص آمازون

دلیل دوم کاهش ثروت موسس آمازون، انتشار گزارش مالی سه ماهه سوم این شرکت بود که نشان داد سود خالص آمازون ۲۶ درصد کاهش پیدا کرده است. سهام آمازون یک ساعت پس از انتشار این گزارش ۹ درصد افت کرده و به اندازه ۱۶۲۴ دلار برای هر سهم رسید. البته، در ۲۰ دقیقه پایانی بازار معاملات ایالات متحده، ارزش سهام آمازون به ۱۶۵۷ رسید ولی باز هم تاثیر خود را روی ثروت بنیان‌گذارش گذاشت.

شرکت آمازون می‌گوید سرمایه‌گذاری ۸۰۰ میلیون دلاری روی زیرساخت‌های این شرکت برای ارتقای حمل و نقل یک روزه کاربران Amazon Prime باعث کاهش سود خالص این شرکت در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ شده است. این شرکت می‌خواهد در کل حدود ۱.۵ میلیارد دلار روی این موضوع سرمایه‌گذاری کند.

جف بزوس در سال ۱۹۹۸ و پس از عرضه عمومی سهام آمازون وارد فهرست ثروتمندترین مردان دنیا شد. در آن زمان ثروت موسس آمازون ۱.۶ میلیارد دلار بود. برای سال‌های طولانی، موسس مایکروسافت در صدر ثروتمندترین مردان دنیا قرار داشت و اکنون دوباره پولدارترین فرد در هستی است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.