جف بزوس با مدیرعاملی شرکت آمازون خداحافظی می‌کند

۱۴ تیرماه «اندی جاسی» جانشین جف بزوس می‌شود

0

جف بزوس، بنیان‌گذار آمازون که تا کنون مدیرعامل این شرکت نیز بود؛ روز ۵ جولای به طور رسمی با این سمت خداحافظی می‌کند و رئیس هیئت مدیره و البته رئیس اجرایی آمازون می‌شود.

بزوس نزدیک به ۲۷ سال پیش، شرکت آمازون را در پارکینگ خانه‌اش تاسیس کرد و تا کنون سکان هدایت آن را در اختیار داشت. آمازون در تاریخ ۱۴ تیرماه (۵ جولای) به ثبت رسیده است و اکنون جف بزوس تصمیم دارد در همان تاریخ خداحافظی کند.

وی این خبر را در آخرین جلسه سهام‌داران این شرکت اعلام کرد و گفت ۱۴ تیرماه آخرین حضور او در سمت مدیرعاملی آمازون است. «اندی جاسی»، مدیرعامل بخش سرویس‌های وب آمازون (AWS) جایگزین جف بزوس و مدیرعامل آمازون می‌شود.

«اندی جاسی» مدیرعامل بخش AWS آمازون جانشین جف بزوس می‌شود

او در این جلسه اظهار کرد ۵ جولای برایش یک تاریخ احساسی است؛ چون دقیقا ۲۷ سال پیش در چنین روزی شرکت آمازون به ثبت رسیده است. او گفت تصمیم دارد برای رسیدن به وقت و انرژی بیشتر؛ با سمت مدیرعاملی خداحافظی کند و به عنوان رئیس اجرایی دنبال محصولات و ابتکارات جدید برود. همچنین بزوس می‌خواهد بیشتر روی شرکت حوزه هوا فضای «بلو اوریجین» تمرکز کند.

انرژی و تمرکز بیشتر روی خلاقیت

اواخر سال گذشته بود که مشخص شد بنیان‌گذار آمازون می‌خواهد از سمت خود کناره‌گیری کند و در سه ماهه سوم مدیرعاملی به آقای «اندی جاسی» می‌رسد. «اندی جاسی» در سال ۲۰۰۳ به عضویت تیم بنیان‌گذار AWS رسید و در سال ۲۰۱۶ مدیرعامل این بخش شد. او در این مدت توانسته موفقیت‌های زیادی کسب کند که می‌توان به درآمد حدود ۱۳.۵ میلیارد دلاری از بخش AWS و ۱۲ درصد کل درآمد آمازون از این بخش را اشاره کرد.

سال گذشته، سهام آمازون بیش از ۷۳ درصد رشد کرد و پاندمی کرونا، قرنطینه‌ها و خانه‌نشینی مردم که استقبال از خریدهای آنلاین را به دنبال داشت؛ باعث سیر صعودی سهام شرکت آمازون شد. خود جف بزوس هم در سال‌های اخیر، همیشه جزو سه مرد نخست ثروتمند دنیا بوده است و سعی کرده در حوزه‌های مختلفی سرمایه‌گذاری و ایده‌هایش را پیاده‌سازی کند که شرکت حوزه هوافضای «بلو اوریجین» از این دست کارها است.

البته، مدیرعامل جدید آمازون ابدا کار راحتی پیش‌رو ندارد. اگرچه از نظر مالی و موفقیت‌های بازار، آمازون در وضعیت بسیار خوبی است ولی چالش‌های بزرگی هم روبرو خود خواهد دید. از جمله، نهادهای نظارتی اروپا و ایالات متحده آمازون را برای قوانین ضد انحصار تحت فشار قرار دادند و به شدت روی عملکرد این شرکت نظارت می‌کنند.

این شرکت متهم است با قدرت انحصاری خود سعی می‌کند کنترل قیمت‌ها در بازارهای خرده‌فروشی آنلاین را به دست داشته و از این طریق قوانین را نقض کند.

منبع Cnbc
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.