جاه‌طلبی و ماجراجویی بزرگ اپل: تیمی مخفیانه در حال کار روی اینترنت ماهواره‌ای است

1

اپل با تشکیل یک تیم مخفی در حال کار روی فناوری‌های ماهواره‌ای است تا با ارسال‌ دیتا از ماهواره‌، به طور مستقیم دستگاه‌ها را به اینترنت متصل کند و شبکه‌های بی‌سیمی مانند وای‌فای را پس بزند.

کوپرتینو ده‌ها مهندس از صنایح مختلفی مانند هوافضا، ماهواره و آنتن‌ها به استخدام خود درآورده تا در یک طرح تحقیقاتی مخفی ۵ ساله بتوانند روی پروژه Beam Data کار کنند.

اگرچه تلاش‌ها به تازگی در این پروژه آغاز شده و هنوز معلوم نیست اولین گزارش‌های رسمی از سوی اپل چه زمانی اعلان می‌شود یا حتی آیا این پروژه به نتیجه می‌رسد یا خیر؛ گزارش‌ها نشان می‌دهد تیم کوک، مدیرعامل اپل به شدت علاقه‌مندی خود را به پروژه نشان داده و آن را جزو اهداف اصلی اپل در آینده می‌داند.

هدف اپل به طور واضح پرتاب اطلاعات از ماهواره‌ها به سوی دستگاه‌های کاربران است تا دیگر وابستگی به اپراتورهای موبایل برای اتصال به اینترنت نباشد. همچنین، اپل می‌خواهد وابستگی به شبکه‌های بی‌سیم سنتی (مانند وای‌فای) برای تبادل اطلاعات میان دستگاه‌ها را از بین ببرد.

البته، تمام چشم‌انداز اپل فقط به اینترنت ماهواره‌ای خلاصه نمی‌شود و این شرکت زیاده‌خواه دنبال اهداف دیگری مانند یافتن دقیق مکان دستگاه‌ها و کاربران یا دستیابی به نقشه‌های پیشرفته و دقیق‌تر از طریق سرویس‌ها و ارتباطات ماهواره‌ای است.

هنوز مشخص نیست اپل در سودای راه‌اندازی یک سیستم ارتباطی ماهواره‌ای گسترده و پهناور برای پوشش داده کل زمین است یا اینکه می‌خواهد اطلاعات را از ماهواره‌ها روی زمین گرفته و بعد برای کاربران ارسال کند.

شرکت‌هایی مانند بوئینگ، لاکهید مارتین و Northrop Grumman جزو سازندگان برتر ماهواره در جهان هستند. اپل هنوز به طور رسمی نگفته آیا قصد دارد با این شرکت‌ها وارد همکاری شود یا خودش ماهواره‌های اطلاعاتی را می‌سازد.

یک جاه‌طلبی و ماجراجویی بزرگ

اینترنت ماهواره‌ای یک پروژه بزرگ و جاده‌طلبانه است که شرکت‌های زیادی را به دنبال خود کشانده است. ایلان ماسک و اسپیس‌ایکس، جف بزوس و آمازون، مارک زاکربرگ و فیسبوک و چندین شرکت بزرگ دیگر در صدد راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای هستند.

به عنوان مثال، شرکت آمازون قصد دارد بیش از ۳ هزار ماهواره اختصاصی ساخته و در مدار زمین قرار دهد. تا کنون، این طرح ده‌ها قربانی هم گرفته است. از شرکت ارتباطی Iridium LLC در سال ۱۹۹۹ که برای اینترنت ماهواره‌ای ورشکسته شد تا شرکت Teledesic که در ده دهه پیش چنین سودای در سر داشت.

قطعا اپل نمی‌خواهد راه گذشگان را برود یا مانند آمازون، اسپیس‌ایکس و فیسبوک، ده‌ها هزار ماهواره ساخته و در مدار زمین یک شبکه از ماهواره‌ها تشکیل دهد. رویکرد اپل نسبت به ارسال دیتا از ماهواره‌ها به سوی دستگاه‌ها متفاوت از طرح‌های قبلی است ولی باید دید سازوکار کسب درآمد اپل در این حوزه چگونه تعریف شده است.

تیم فارار، کارشناس ماهواره و مدیر کنسرسیوم TMF می‌گوید: «یافتن یک برنامه تجاری روی پروژه‌های ارتباطی ماهواره‌ای برای درآمدهای چند میلیارد دلاری بسیار سخت است.» به همین دلیل هم شرکت‌های زیادی وارد این حوزه شده ولی به علت نداشتن یک طرح درآمدزایی مشخص و موفق، ناچارا ورشکسته شده و کار را رها کردند.

اپل در ماه‌های اخیر ده‌ها کارشناس نرم‌افزار و سخت‌افزار در حوزه‌های مختلف مرتبط با تجهیزات ارتباطی استخدام کرده است. چندین مدیر موفق و باتجربه در زمینه‌های هوافضا و ماهواره هم به تیم مخفی اپل پیوسته‌اند.

بودجه تحقیقاتی اپل در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۶ میلیارد دلار بوده است که ۱۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت. یکی از اهداف اصلی بخش توسعه و تحقیق اپل، دستیابی به فناوری‌های پشت صحنه دستگاه‌ها است که شاید اینترنت ماهواره‌ای یکی از آن‌ها باشد.

منبع

 
1 نظر
  1. امین می گوید

    اگه این‌ طرح عملی بشه بزرگترین دستاورد اون اینترنت بدون سانسور و محدودیت برای همه دنیاست و قطعا قابل ستودنه و امیدوارم به نتیجه برسه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.