چرا نوک هرم بزرگ «جیزه» مصر درخشان و نورانی ساخته شده بود؟

2

هرم بزرگ جیزه (Great Pyramid of Giza) یکی از قدیمی‌ترین و دست‌نخوره‌ترین شگفتی‌های هفت‌گانه باستانی جهان است.

در قرن نوزدهم میلادی، این هرم به نماد قدرت و تعالی انسان تبدیل شده بود. نمادی از یک قدرت مطلق که انسان در نظر دارد. دقیقا مانند خدایان مصر باستان که شکوه و عظمت و قدرت مطلقی داشتند.

پس از اولین سفر ناپلئون به مصر، فرهنگ استانی و نمادهای این دوره مصر وارد اروپا شده و در طراحی‌های ساختمان‌ها و لباس‌ها، مدها و هنرهای پلاستیکی تاثیرگذار بود.

میروسلاو ورنر در کتاب The Pyramids خود به طور کامل درباره رمز و رازها، تاریخچه، دلایل پیدایش، فرهنگ و دوره بناهای تاریخی مصر باستان صحبت کرده است.

یکی از راز‌های مربوط به این بناها که در کتاب The Pyramids نیز مفصلا درباره‌اش صحبت شده است؛ هرم بزرگ جیزه و البته نوک متفاوت و نورانی آن است. برخی باستان‌شناسان اعتقاد دارند این معماری توسط موجودات بیگانه ساخته شده است و سنگ‌‌تراشی‌های آن بیشتر شبیه به کیهان‌ها هستند.

این ایده شاید طنز به نظر برسد ولی دلایل محکمی برای آن بیان شده است. مثلا، دلیل پرستش این هرم و دیگر بناهای عجیب در مصر توسط مردم این کشور، ساخت بشر نبودن‌شان و بیشتر جادویی و غیرطبیعی بودن‌شان است.

یونانیان باستان اعتقاد داشتند این اهرام با یک نیروی عظیم غیر انسانی ساخته شده‌اند. نظریه‌ای که همچنان پابرجا است. ورنر در کتاب خود به این نظریه‌ها اشاره کرده ولی می‌گوید مردم مصر باستان نه به بیگانگان اعتقادی داشتند و نه تصور می‌کردند این بناها توسط خدایان ساخته شده‌اند.

بلکه این اهرام توسط صنعت‌گران و بازرگانان ساخته شده‌اند و بابت آن بهای زیادی نیز پرداخت شده است. این بناها تحت یک بروکراسی پیچیده و سازمان‌دهی شده با اعمال نفوذ و قدرت حاکمان ساخته شدند و برای این نوع سبک معماری هم دلایلی وجود داشته است.

خدای خورشید در زمین

مثلا، بخش بالایی و نوک هرم بزرگ جیزه متفاوت از دیگر بدنه این هرم است. ظاهرا از سنگ صیقل خورده و درخشانی استفاده شده است که پس از ۲۰ قرن هنوز هم نورانی و متفاوت است.

یک نظریه این است که مردم مصر باستان سنگ‌های آهک را آن‌قدر صیقل داده تا به یک سنگ صاف و کاملا سفید تبدیل شدند. این سنگ سفید منعکس‌کننده نور خورشید یا به نوعی قدرت خدایان قدرتمند مصر بود. تابش خیره‌کننده این نوک هرم هم بر ابهت هرم می‌افزاید و هم می‌تواند یک چراغ و پروژکتور قوی باشد.

به همین دلیل است که ورنر در کتاب خود اشاره می‌کند بندر بزرگ جیزه غرق در نور و آفتاب بوده و جادویی به نظر می‌رسید.

در کتاب‌های دیگر باستان‌شناسی گفته شده در هرم‌های شگفت‌انگیز مصر از سنگ گرانیت استفاده شده است که در بخش‌هایی مانند نوک آن‌ها از روکش فلزهای گران‌بها مانند طلا استفاده شده است. جای تعجبی نداد که مردم مصر باستان، اهرام‌شان را به جای خدا پرستش می‌کردند.

مصریان، هرم بزرگ جیزه را یک بزرگ‌ترین شاهکار مهندسی بشر می‌دانند که با دست و عرق هم‌وطنان‌شان ساخته شده است. آن‌ها در زمان خودشان، جلوه‌ای از خورشید روی زمین بودند و شاید هنوز اسرار و رموز کشف نشده دیگری داشته باشند.

منبع

 
2 نظرات
  1. Saeideh می گوید

    سلام.
    فقط نوک هرم صیقلی نبوده، در کتابها نوشته شده کل هرم از سنگ صیقلی و درخشان ساخته شده بوده و با تابش نور کل هرم درخشان و نورانی میشد و خیلی تاثیرگذار بود که در گذر زمان ریخته و بخش رأس هرم الان فقط سنگ صیقلیش باقی مونده، این بنظر قابل قبول تر میاد.

  2. علیرضا می گوید

    اون عکسی زیر گذاشتی عکس هرم خفرع هستش نه جیزه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.